HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jubilejní X. Národní krojový ples bude patřit Vysočině

Tisková zpráva
JUBILEJNÍ X. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES BUDE PATŘIT VYSOČINĚ
Kdo by se v předvánočním shonu zabýval akcí, která má být až v únoru? Na tu bude přece dost času po Novém roce. Z tohoto pohledu se mohou zdát následující informace naprosto předčasné. Jiného názoru jsou však organizátoři X. Národního krojového plesu Folklorního sdružení České republiky, který se uskuteční v sobotu 3. února 2007 v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Příprava plesu probíhá naplno již několik měsíců a čas ubývá organizátorům každým dnem.
Národní krojový ples
Pořadateli plesu budou tentokrát Folklorní sdružení České republiky, Město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení Hasičský záchranný sbor České republiky a Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou. Záštitu nad ním převzali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu.
Hlavním partnerem plesu je Allianz Pojišťovna, a.s.
Na plese, který má celostátní charakter, je každoročně výrazněji prezentován folklor některého z krajů naší republiky nebo národopisné oblasti. Při svém desátém ročníku se ples pomyslně vrací na počátek a bude patřit regionu Horácka. Na plese se pod vedením režiséra Miroslava Ekarta představí 13 folklorních souborů z Horácka, pravidelný účastník - Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna a Folklorní soubor Gaudeamus z Prahy. Patnáctku účinkujících doplní dechová hudba Božejáci, ale také tanečníci a muzikanti z mnoha dalších členských souborů Folklorního sdružení České republiky. Představí se také zástupci folkloru ze Slezska, kterému bude patřit příští XI. ročník plesu.
Sváteční událostí všech příznivců tradiční lidové kultury se stalo v závěru roku 2005 prohlášení slováckého verbuňku "mistrovským dílem ústního a nemateriálního dědictví lidstva", slavnostně zapsaným do seznamu UNESCO. Program plesu připomene tuto slavnostní událost vystoupením slováckých verbířů, které doplní také valašští odzemkáři. Na plese samozřejmě nemohou chybět krajové speciality a lidoví řemeslníci s prezentací svého umění.
"Osobně jsem přesvědčen, že nejlepší bude ten desátý, jubilejní Národní krojový ples", říká ředitel plesu Ladislav Michálek, 1. místopředseda Folklorního sdružení ČR na otázku, který z uplynulých plesů byl nejlepší.
Plesu se pravidelně účastní řada významných osobností, představitelů České republiky, kraje Vysočina i hostů ze zahraničí. Zatím jsou přihlášeny delegace z 10 zemí světa, včetně vzdálených Venezuely a Chile, již tradičně přijede také pan Lillo Alessandro, president mezinárodní organizace IGF. Ples zahajuje také mediální kampaň k 55 lidovým slavnostem a mezinárodním folklorním festivalům v roce 2007.
Pořadatelé plesu by rádi uvítali co největší počet krojovaných členských souborů Folklorního sdružení ČR nebo jejich zástupců. Pro ně platí zlevněné vstupné 100,- Kč. Pro ostatní hosty jsou nabízeny vstupenky v ceně Kč 200,-. Nechcete-li přijít pozdě, můžete si je objednat již dnes v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nebo na sekretariátu Folklorního sdružení ČR.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 12.12.2006 v 23:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA