HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vzpomínka na Jana Miroslava Krista

Ve věku nedožitých 75 let zemřel 11.ledna výrazný představitel folklorního dění na Moravě Mgr. Jan Miroslav Krist, jehož život byl už od útléjo mládí spojen s lidovým uměním. Rodina a kulturní veřejnost se s ním rozloučí v pátek 19.ledna v 17 hodin v brněnském krematoriu.
Uvědomělý vztah k folkloru získal J.M.Krist na sklonku čtyřicátých let mezi vlkošskou omladinou na Kyjovsku a mezi skauty v Uherském Hradišti. Zpíval a tančil v uherskohradišťském Slováckém krúžku a později v souboru Hradišťan. V uherskobrodském souboru Olšava byl v letech 1953 a 1954 uměleckým vedoucím a v letech 1964 až 1971 předsedou jeho umělecké rady, v letech 1957 až 1959 tanečníkem, konferencieérem a režisérem souboru Jánošík v Brně, v letech 1971 až 1975 uměleckým vedoucím souboru Lipovjan v Lipově a zřejmě nejdelší bylo jeho působení v brněnském Slováckém krúžku - po letech 1955 a 1956 od roku 1973 do sklonku života, když v něm své ukušenosti zúročil také jako dlouholetý umělecký vedoucí i starosta, od roku 199 pak jako archivář a kronikář. Byl rovněž členem Slováckého krúžku v Praze, choreograficky a režijně spolupracoval se soubory Rozmarýn v Újezdci u Luhačovic, Světlovan v Bojkovicích a Dúbrava v Brně. Neopomenutelný je jeho podíl na přípravách a realizaci programů mezinárodního folkorního festivalu ve Strážnici, Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou, Kopaničářských slavností ve Starém Hrozenkově a Dolňáckých slavností v Hluku, byl též viceprezidentem mezinárodního folklorního festivalu v Brně.
Aktivity ve folklorním hnutí mu přinášely podle jeho vyjádření "především opravdová přátelství, hluboké zážitky, uspokojení z tvůrčí činnosti". Věřil, že přinesla něco i těm, kteří byli a jsou kolem něho, neboť se vždycky snažil podělit se s druhými o to, co poznal, co umí a co prožil. Čím více poznával folklor, tím víc stoupal jeho obdiv k tvůrčímu géniu lidu, tím pokorněji i k jeho uměleckým výtvorům přistupoval. Takového jsem J.M.Krista zejména při práci v programové radě strážnického folklorního festivalu i v samotném brněském Slováckém krúžku, který jsem v roce 1986 vedl na uměleckém zájezdu na folklorní slavnosti do Itálie v Avianu, Piancavallu, Barcisu, Bibione, Vigonovu a Laucu nebo v roce 1988 do Posla na Dny horníků a železničářů v Tarnowských Górách.
Kristova diplomní práce na Fakultě osvěty a novinářství na Univerzitě Karlově nesla název "Historie slováckých krúžků a vznik souborů lidových písní a tanců na Slovácku" - v roce 1970 ji vydal tiskem Ústřední dům lidové umělecké tvořivosti. Jako samostatný odborný pracovník Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, kam nastoupil 1.prosince 1991 po kratším působení ve funkcích ředitele Městského kulturního střediska S.Neumanna v Brně a pověřeného šéfa Kulturního a informačního centra města Brna, byl gaantem projektu Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska. Cílem projektu bylo vytvořit komplexní a spolehlivý pramen poznání regionálních typů a stylů tanců. Na 14 videokazetách je zachyceno kolem tisíce tanců z hlavních národopisných regionů republiky a ke každé byla vydána doprovodná publikace o rozsahu v průměru 160 stran. Jako produkční se podílel na realizaci projektu Lidová řemesla a lidová výroba v ČR.

Bohumil Hlaváček
b.hl@volny.cz

Folklorní okénko - vzpomínka na Jana Miroslava Krista
Dobrý den z Proglasu,
středeční Folklorní okénko (17. 1. v 16.55) věnujeme osobnosti Jana Miroslava Krista, který opustil pozemnský muzikantský svět minulý týden. V archivu jsem našla rozhovor s ním u příležitosti 90. výročí založení Slováckého krúžku v Brně, rozhovor před uvedením videoencyklopedie o slováckém verbuňku a další. Poslouchejte zítra za pět pět odpoledne nebo v repríze krátce po půlnoci z neděle na pondělí.
Dostala jsem zprávy o tom, že Český rozhlas Brno připravuje hned několik pořadů. Ve středu 17. 1. Rendez-vous s Marcelou Vandrovou, Milanem Zelinkou a Václavem Štěpánkem v 16.00 a ve čtvrtek 18. 1. v 17.30 Na moravskou notu s Josefem Prudilem a Jaromírem Nečasem.
Z této internetové stránky jsem si také půjčila tuto fotografii:
Brno
Poslední rozloučení s Janem Miroslavem Kristem bude v pátek 19. ledna v 17 hodin v obřadní síni Krematoria v Brně.

Helena Bízová
redakce Radia Proglas
Barvičova 85, 602 00 Brno
543 217 241, fax: 543 217 245
redakce@proglas.cz, bizova@proglas.cz
www.proglas.cz

poslech přes internet: odkaz na vysílání na www.proglas.cz v pravém horním rohu!
Každý týden zasíláme zdarma e-mailem přehled pořadů.
Vysíláme díky darům posluchačů, děkujeme!
č.ú.: 4200042422/6800 (VS: rodné číslo nebo číslo člena Klubu přátel Radia Proglas)
Radio Proglas: FM Tábor 88, 7 - Písek 89,5 - Svatý Hostýn 90,6 - České Budějovice 92,3
Praděd 93,3 - Příbram 96,0 - Třebíč - 96,4 - Ještěd 97,9 - Velké Meziříčí 100,6 - Uherský Brod 105,7
Brno 107,5 - Nové Hrady 107,5 - Žďár nad Sázavou/Rudolec 104,0 - Znojmo 107,2 - Valašské Klobouky 104,2 MHz.
pro Prahu a okolí: v DVB-T, ze satelitu DVB-S (ASTRA 3A)
DALŠÍ INFORMACE: Město Brno
Zveřejněno 16.01.2007 v 20:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA