HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Řemeslení v Kovářově

Tisková zpráva...
Řemeslení na Kozácku
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan připravil pro své nejmladší členy v tomto roce, kromě dalších aktivit, také nový projekt s názvem "Řemeslení na Kozácku", neboť právě Kovářov patří do národopisné oblasti "Kozácka".
Děti ze souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan se budou v průběhu roku setkávat a také seznamovat s různými rukodělnými dovednostmi, které využijí při své činnosti ve folklorních souborech. První řemeslení proběhlo ve čtvrtek 25. ledna a při něm si děti z Kovářovánku vyráběly masopustní ozdoby, které budou sloužit k dozdobení kostýmů a masek k plánované masopustní obchůzce.
V úvodu "Řemeslení" se děti seznámily s tradicí masopustu a dozvěděly se spoustu zajímavých informací, proč a kdy se masopust koná, jaké se nosily masky a samozřejmě jaké masopustní taškařice se v průvodu prováděly. Všichni se dohodli, že v Kovářově tutu zajímavou tradici obnoví a předvedou veřejnosti dětskou masopustní obchůzku. Poté již na řadu přišly šikovné ruce a nastalo stříhání, lepení a vázání masopustních řetězů. Při následném setkání děti řetězy dokončí a při další schůzce budou vyrábět zase něco nového.
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
O lidových zvycích našeho lidu vybíráme úryvek z knihy Čeňka Zíbrta Veselé chvíle v životě lidu českého, z kapitoly Lidé přestrojení ve zvířata, kde autor uvádí ..."Pokřtěný lid upravil si staré tradice a pozměnil legendy o příjezdu světců v době vánoční a masopustní v celé skupiny obchůzek se zvířaty. K masopustním veselostem zařazuji tyto zábavy s přestrojenými zvířaty, že počínajíc památkou světce Mikuláše v rozmanitých krajinách československých provozují se tyto veselosti hlavně s koněm bez přesného určení dne, na Lucii, před Štědrým dnem, před Novým rokem, v době Tří králů a odtud až do masopustního úterka."
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
momentky z Řemeslení
Kovářovánek, dětský foklorní soubor

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.01.2007 v 23:33 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA