HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Synci a děvuchy z Ostravice rychtuju už 19. Lašsky bal

SYNCI A DĚVUCHY Z OSTRAVICE RYCHTUJU UŽ 19. LAŠSKY BAL
Tuž partyjo, zas je tu tyn leden a za chvilu budě unor. A zas stejny scenař. Už od podzima se o tym bavime, že třa všecko nachystať, muziku domluviť, vymysleť pulnočni a jakesyk darečky pro ludi na krk. A potym su vanoce a nic. A potym je zas tyn leden a my sedime s hlavu v rukach a kuři se nam z mysliven. Bo včil třa cvičiť na bal do Zubři, tuž něni čas na nic ineho.
No ale každy rok to je na fus stejne. V patek dopoledňa se všecko svoža z naši zakladny do kulturaku ve Frydku. Ja, dvuch obrovskych aut nam třeba. No a od pate až do desate už makame jak šrubi. Bo třa šulanky našulať - no tuž do tomboli! No tombola ta už je narychtovana, bo mame tak šikovnych ludi, tak to enem načančať na podium. No ale tež jakusi vyzdobu robime a do baru a vyvařovni dobroty nosime, bo to je duležite, aby bylo dosť puleček a dobra polivka. A tež zkušame ty taňce a to pulnočni překvapeni. Aji letos budě fajne. To je dycky jakasyk sranda, ale ni ta folklorni. Darečky tež budu. Vloni to bylo take dřevěne kolco na krk a rok před tym keramicke husle. Tuž roboty jak na kostěle.
A potym přidě sobota. Od rana kmitaju v baře naši šumni barmani, synci jak lusk. Sklinky narovnane, pomyte, cedule popisane. Od štyrech se slizaju aji ostatni suboraci. Ešče cosyk zkušame, furt se kaj co dorychtuje. Šumne děvuchy ve vyvařovni chystaju koloči, taliře, lyžky a všecke te duperely na jidlo. Na stolach už su čisla aji programy, bo aby ludě věděli, co maju na bale robiť a gdě co najdu. O pate doleti zvukař, tuž se rychtuje muzyka, aby to štymovalo.
Ludě choďa už od sedme, ale začinamy až o pul hodiny pozdějši. No a pak už se hraje, taněčnici předvedu polonezu a tež cosyk našeho. Aji taňce učime. Třeba Sviňok, Řeznik či Dratenik, Trnka aji Těšiňok. Kerysyk rok aji take hry hrajeme, špasujeme spolu, někeři aji po rukach dochodi ze salu.
O pulnoci se všeci těša na překvapeni a až skonča cvakať foťaky a ludě tleskať, tuž to vypukně tombola. Ale enem losovani tych hlavnich cen. Ostatni už su vybrane, šulanky vyšulane. Ty vyhrate bebechy pak na vuzky naklodaju ... No skoro, bo teho je, že to nělza pobrať.
No co myslitě, gdy tež končime ? No kole třeti třa ludi vyhaňať do chalupy. Něchce se jim do lužka, vyskaju jak šibnuti. Tuž až posledni dovyska, tak iděmy aji my. A v nědělu zas do roboty, bo to třa všecko pokludiť a aji dopiť a dojesť ...
No my už němožemy dospať, nohami aji rukami nam škube, jak se těšimy. Tuž přijditě aji vy. Buděmy radi, gdyž vas potkome na tym našim Lašskym balu ve Frydku-Mistku, v sobotu 3.unora. Ja a mamy aji hosti. Synci z muzyky Šmytec z teho Brna !

Monika Škanderová
SLPT Ostravica
monika.skanderova@tiscali.cz
www.ostravica.com
tel.: 777074664

Ostravica, soubor lidových písní a tanců
Ostravica, soubor lidových písní a tanců
Pozvánka na 19. Lašský bál

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 01.02.2007 v 00:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA