HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Desátý krojový

Desátý Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou byl nádhernou prezentací českého, moravského a slezského folkloru, které přidalo na lesku vystoupení stovek dětských i dospělých členů souborů ze všech regionů Horácka. Dům kultury byl doslova přeplněn téměř patnácti sty návštěvníků a účinkujících, z nichž polovina byla v krojích.
Dlouho před zahájením plesu vítali návštěvníky hasiči v historických krojích a maškary ze Studnic, v předsálí nabízeli hostitelé horácké pochoutky i místní tekuté speciality včetně místní jeřabinky a k tomu všemu hrál a zpíval soubor Bítešan. Na pódiu v hlavním sále vyhrávala dechová hudba Božejáci, muziky souborů Gaudamus a VUS Ondráš.
Při zahájení pozdravila návštěvníky a účinkující i zahraniční hosty první místopředsedkyně Sněmovny parlamentu ČR Miroslava Němcová, která připomenula, že jubilejní není jen krojový ples, ale že letos si Žďár nad Sázavou připomíná 400 let trvání města. Úspěch plesu popřáli i hejtmani kraje Vysočina Miloslav Vystrčil a jihočeského kraje Jan Zahradník, starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, představitel hlavního partnera plesu Allianz Pojišťovna,a.s. Vlastimil Divoký a za Folklorní sdružení ČR Zdeněk Pšenica. A jak jinak - všichni v krojích.
Výborně připravený pořad Horácko se představuje předznamenalo zatančení Sousedské a poté se již sál přeměnil v řemeslný jarmark, na kterém se představily řemeslné tance, písně a hry v podání členů patnácti horáckých souborů. Vyvrcholením byla ukázka Horáckého kola, do kterého účinkující zapojili většinu přítomných.
V dalším programu hrála k tanci dechová hudba, střídala se vystoupení tanečníků a tanečnic souborů Gaudeamus a brněnského vojenského souboru Ondráš.
Na příští jedenáctý Krojový ples ve Žďáru nad Sázavou v roce 2008 pozvali přítomné členové slezských souborů v pořadu Slezsko se představuje.
Půlnočním vyvrcholením plesu bylo klání tanečníků slováckého verbuňku a valašského odzemku, které doslova zvedlo všechny diváky ze židlí a vyprázdnilo přilehlé prostory. Všichni fandili těm svým. Verbuňk i odzemek v podání Moravských Slováků i Valachů byl odměněn bouřlivým aplausem, který byl o něco silnější ve prospěch valašského odzemku.
Zábava pokračovala ve všech prostorách Domu kultury, kde se hrálo, tancovalo a zpívalo až do ranních hodin.
O výborné atmosféře jubilejního plesu, perfektních výkonech účinkujících souborů z Horácka i dalších folklorních regionů, nabídce produktů lidových řemesel, bohatě dotované tombole a pestrosti krojů svědčí i slova chvály hostů včetně zahraničních.
Mezi vzácnými hosty byla i velvyslankyně Čínské lidové republiky v Praze paní PhDr. Huo Yuzhen, která perfektní češtinou (absolvovala Karlovu univerzitu v Praze) řekla, že "Program a atmosféra plesu ve mně zanechala obrovský dojem. Folklor je součástí celkové kultury národa a lidové tradice, lidová kultura patří k vašim národním pokladům".
Ministr kultury Čeljabinské oblasti Ruské federace Vladimír Makarov byl rovněž nadšen výkony účinkujících souborů, líbilo se mu zejména vystoupení dětí v horáckém programu, taneční umění verbuňkářů a odzemkářů, skladba a režie celého programu.
Prezident mezinárodní folklorní organizace IGF pan Lillo Alesandro z Itálie: "Byl jsem ve Žďáru již několikrát, ale letošní program je opravdu jubilejní, skvělý, nemá v Evropě konkurenci."
Nadšený z programu byl i velvyslanec Bulharské republiky v Praze pan Zdravko Popov.
Na závěr ještě osobní poznámku - když jsme s italskými hosty odjížděli v neděli brzy ráno ze Žďáru na letiště, jako na objednávku nám v programu ČRo Praha v pravidelném folklorním pořadu hráli "skřipkaři" z Brolnu a ze souboru Vysočan písně a melodie z Horácka.

Dušan Macháček
dusan@machacek.cz

Národní krojový ples
Jihočeské folklorní sdružení

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 04.02.2007 v 19:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA