HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Za Boženou Auterskou

Členy a přátele rokycanských folklorních souborů v pondělí 19. února smutně zaskočila zpráva o tom, že je právě v roce oslav 40. výročí navždy opustila jejich umělecká vedoucí Božena Auterská.
Členy a přátele rokycanských folklorních souborů v pondělí 19. února smutně zaskočila zpráva o tom, že je právě v roce oslav 40. výročí navždy opustila jejich umělecká vedoucí Božena Auterská. Úplně jinýma očima teď čteme její vyznání, které připravila pro výstavu v muzeu B. Horáka v Rokycanech: "Souborový život, to nejsou jen pravidelné zkoušky, vystoupení, zájezdy a festivaly, ale také výlety, tábory, hyjty, silvestry, bály, májky, masopusty, první lásky, svatby i pohřby... mnoho krásných setkání s lidmi, se kterými nám bylo dobře." Sama toto krédo naplňovala beze zbytku, vždyť folkloru a především dětem věnovala celý život.
Narodila se 4. ledna 1940 ve Stupně, po absolvování střední pedagogické školy nastoupila v roce 1966 jako ředitelka Domu dětí a mládeže v Rokycanech a o rok později zde založila taneční soubor, který dodnes vystupuje pod názvem Rokytka, s dětskými skupinami Rokytí, Rokytička, Hejhálek a Sluníčko. Předtím jako tanečnice prošla několika folklorními soubory: nejprve v rodném Stupně, následoval soubor Mládí ve Volyni (ved. J. Režný) a taneční skupina při UŠMH v Mariánských Lázních (ved. L. Štorkánová).
Kromě toho, že byla čtyřicet let duší velké rodiny rokycanských souborů, posledních patnáct let stále aktivně pracovala s dětmi v souboru Rokytička. Po prvotním období inspirace chodským folklorem se věnovala především objevování a jevištnímu zpracování národopisných materiálů z Plzeňska a Rokycanska. Z desítek choreografií, často oceňovaných na přehlídkách a festivalech, vzpomeňme alespoň hudebně-taneční obrázky se zvykoslovnou tematikou: Budeme si hrát (1975), U rybníka (1982), Jarní suita (1985), Koně, koníčky a my (1995), Na svatého Štěpána (2003) aj. Její pojetí práce dětského souboru bylo vždy určováno citlivým pedagogickým přístupem. Taneční a hudební folklor svého kraje využívala především jako přirozený prostředek rozvoje dětské osobnosti.
Sama vychovala velkou většinu z více než šesti stovek tanečníků, kteří prošli rokycanským souborem, inspirovala a dále ovlivňovala svoje následovníky, muzikanty, choreografy i pedagogy, takže se Rokytka po čtyřiceti letech může řadit mezi nejlepší soubory svého druhu v České republice a je dobře známá i v zahraničí. To je především zásluha Boženy Auterské, která vždy ctila uměleckou a lidskou poctivost a pravdivost a svými prostředky je uměla přenést na jeviště. U příležitosti oslav výročí založení souboru před pěti lety o své cestě napsala: "Byla to zodpovědnost, starost, radost i štěstí. Byly to kapičky rosy schovávané v dětství a mládí do pomyslného hrníčku, který nám pro osvěžení poslouží po celý život."
S velkou bolestí ze ztráty zvláště blízkého člověka, ale i s nadějí, že půjdeme dál po naznačené cestě, uskuteční bývalí a současní členové rokycanských souborů 26. května 2007 plánovaný slavnostní koncert, i jako poděkování Boži Auterské za to, jak bohatý svět umění a přátelství nám všem otevřela.

Zdeněk Vejvoda

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Auterská Božena
Zveřejněno 24.02.2007 v 20:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA