HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Přehlídka moravského folkloru na plese v Praze

Až do třetí hodiny nedělního rána zněly ve všech prostorách Národního domu na Smíchově moravské písně a melodie v podání sedmnácti souborů, muzik a krúžků z Moravského Slovácka, Valašska, Hané i z Prahy, které se účastnily letošního Moravského plesu. Spontánně s nimi tančily a zpívaly i stovky návštěvníků - milovníků a obdivovatelů lidového umění.
Při slavnostním zahájení plesu předvedly soubory z Uherského Brodu (Olšava), Klas z Kralic na Hané, Lipina z Vracova, Spinek ze Vnorov, Haná z Přerova, chasa z Velkých Pavlovic, valašský Krušpánek z Prahy, slovácké krúžky z Prahy, Brna, Ratíškovic a Bratislavy tance a písně svých folklorních regionů. Na závěr úvodního programu si všichni společně zazpívali moravskou hymnu.
Moravský ples
24. února 2007
Ve všech sálech a prostorách Národního domu pak začala plesová zábava. Ve velkém sále hrála k tanci dechová hudba Podlužanka z Tvrdonic, v Arbesově sále se střídala cimbálová muzika Olšava s primášem Lubošem Málkem, muziky pražského Slováckého krúžku s primášem Martinem Sochorem a Žandár vedená Ondřejem Blahou. Ve Společenském sále hrály valašské cimbálové muziky Kyčera a Dolina, velký úspěch měli členové souborů Lipina, Spinek a Klas. Krojovaní tanečníci a tanečnice z Hané, Slovácka i Valašska zatančili Moravskou besedu. Líbilo se i půlnoční zpívání mužských sborů.
Zpívalo se až do třetí hodiny s muzikami ve foyer a v dalších prostorách.
Dobře se bavili i milí hosté plesu. Byli mezi nimi herci Josef Somr a Petr Štěpánek, starosta Městské části Praha 9 Jan Jarolím, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, předseda spolku Psohlavci Václav Kupilík, čestný host Hanáků Marry Zubíková a další.
Reportáž z Moravského plesu natáčel štáb Ostravského studia ČT, která bude vysílána v rámci dubnového Folklorního magazínu.

Dušan Macháček

Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 25.02.2007 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA