HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Přehlídka moravského folkloru na plese v Praze

Až do třetí hodiny nedělního rána zněly ve všech prostorách Národního domu na Smíchově moravské písně a melodie v podání sedmnácti souborů, muzik a krúžků z Moravského Slovácka, Valašska, Hané i z Prahy, které se účastnily letošního Moravského plesu. Spontánně s nimi tančily a zpívaly i stovky návštěvníků - milovníků a obdivovatelů lidového umění.
Při slavnostním zahájení plesu předvedly soubory z Uherského Brodu (Olšava), Klas z Kralic na Hané, Lipina z Vracova, Spinek ze Vnorov, Haná z Přerova, chasa z Velkých Pavlovic, valašský Krušpánek z Prahy, slovácké krúžky z Prahy, Brna, Ratíškovic a Bratislavy tance a písně svých folklorních regionů. Na závěr úvodního programu si všichni společně zazpívali moravskou hymnu.
Moravský ples
24. února 2007
Ve všech sálech a prostorách Národního domu pak začala plesová zábava. Ve velkém sále hrála k tanci dechová hudba Podlužanka z Tvrdonic, v Arbesově sále se střídala cimbálová muzika Olšava s primášem Lubošem Málkem, muziky pražského Slováckého krúžku s primášem Martinem Sochorem a Žandár vedená Ondřejem Blahou. Ve Společenském sále hrály valašské cimbálové muziky Kyčera a Dolina, velký úspěch měli členové souborů Lipina, Spinek a Klas. Krojovaní tanečníci a tanečnice z Hané, Slovácka i Valašska zatančili Moravskou besedu. Líbilo se i půlnoční zpívání mužských sborů.
Zpívalo se až do třetí hodiny s muzikami ve foyer a v dalších prostorách.
Dobře se bavili i milí hosté plesu. Byli mezi nimi herci Josef Somr a Petr Štěpánek, starosta Městské části Praha 9 Jan Jarolím, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, předseda spolku Psohlavci Václav Kupilík, čestný host Hanáků Marry Zubíková a další.
Reportáž z Moravského plesu natáčel štáb Ostravského studia ČT, která bude vysílána v rámci dubnového Folklorního magazínu.

Dušan Macháček

Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 25.02.2007 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA