HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

I. Bál valašských souborů se konal v Bystřici pod Hostýnem

Společný bál souborů z regionu Valašska
Soutěž o nejlepšího tanečníka odzemku či ukázka jednoho z nejstarších tanců Valašska s názvem "Starodávný" čekaly na návštěvníky historicky prvního společného bál souborů z regionu Valašska. V Bystřici pod Hostýnem se v sobotu 10. února od 19,30 hodin sešlo asi 350 Valachů a Valašek ze 25 folklorních souborů a stovek dalších hostů a návštěvníků. Při slavnostním nástupu všech krojovaných nechyběli ani tradiční hosté z ostatních regionů ČR a ze zahraničí.
Bál pořádali společně Valašské folklorní sdružení, Město Bystřice pod Hostýnem a místní valašský soubor Rusava. "Na programu se podíleli členové dvanácti valašských souborů a k tanci hrálo šest cimbálových muzik". Smyslem vševalašského bálu je podpora sounáležitosti k valašskému regionu a založení nové tradice pravidelného setkávání vždy v jednom z měst na Valašsku, které se rozprostírá od Frenštátu pod Radhoštěm až po Zlín.
I. Bál valašských souborů
Vzhledem k rozsahu akce bystřická radnice poprvé vyzkoušela využití velké sportovní haly v areálu Společenského domu Sušil. Plochu pokryly koberce a stoly, uprostřed haly byl taneční parket. Bál se konal i ve všech ostatních prostorách společenského domu, včetně velkého sálu. Nechyběly ani tradiční papírové holubičky, jejichž půlnoční strhávání neodmyslitelně patří k dvaapadesátileté historii valašských bálů v Bystřici pod Hostýnem.
I. Valašský bál
A jak to nakonec všechno dopadlo? Díky perfektní a obětavé organizaci členů pořadatelského souboru Rusava z Bystřice pod Hostýnem se v celém areálu Sušila bavilo dlouho do noci více než 900 hostů. O úvodní choreografii se postaral vedoucí Valašského souboru písní a tanců Vsacan Miroslav Ekart a sponzoři pomohli zajistit zajímavé ceny do tomboly. Kromě účinkujících i hostů ze všech valašských souborů regionu nechyběli ani přátelé z Chorvatska, zástupci z Hané či kamarádi ze slováckého souboru Vonica ze Zlína. Italská vlajka symbolizovala přátelství mezi Bystřicí pod Hostýnem a družebním městem San Giovanni al Natisone, jehož představitelé sice museli svou účast na poslední chvíli odvolat, ale plně je nahradil vitální Paolo Petiziol, honorární konzul ČR v italském městě Udine. Mezi hosty byl i bystřický starosta Zdeněk Pánek, poslanec Josef Smýkal, koordinátorka zastoupení Zlínského kraje v Bruselu Martina Dlabajová a další hosté.

Barbora Janečková
vedoucí odboru kultury v Bystřici pod Hostýnem

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.03.2007 v 21:22 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA