HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

I. Bál valašských souborů se konal v Bystřici pod Hostýnem

Společný bál souborů z regionu Valašska
Soutěž o nejlepšího tanečníka odzemku či ukázka jednoho z nejstarších tanců Valašska s názvem "Starodávný" čekaly na návštěvníky historicky prvního společného bál souborů z regionu Valašska. V Bystřici pod Hostýnem se v sobotu 10. února od 19,30 hodin sešlo asi 350 Valachů a Valašek ze 25 folklorních souborů a stovek dalších hostů a návštěvníků. Při slavnostním nástupu všech krojovaných nechyběli ani tradiční hosté z ostatních regionů ČR a ze zahraničí.
Bál pořádali společně Valašské folklorní sdružení, Město Bystřice pod Hostýnem a místní valašský soubor Rusava. "Na programu se podíleli členové dvanácti valašských souborů a k tanci hrálo šest cimbálových muzik". Smyslem vševalašského bálu je podpora sounáležitosti k valašskému regionu a založení nové tradice pravidelného setkávání vždy v jednom z měst na Valašsku, které se rozprostírá od Frenštátu pod Radhoštěm až po Zlín.
Rusava, valašský soubor písní a tanců
Vzhledem k rozsahu akce bystřická radnice poprvé vyzkoušela využití velké sportovní haly v areálu Společenského domu Sušil. Plochu pokryly koberce a stoly, uprostřed haly byl taneční parket. Bál se konal i ve všech ostatních prostorách společenského domu, včetně velkého sálu. Nechyběly ani tradiční papírové holubičky, jejichž půlnoční strhávání neodmyslitelně patří k dvaapadesátileté historii valašských bálů v Bystřici pod Hostýnem.
Rusava, valašský soubor písní a tanců
A jak to nakonec všechno dopadlo? Díky perfektní a obětavé organizaci členů pořadatelského souboru Rusava z Bystřice pod Hostýnem se v celém areálu Sušila bavilo dlouho do noci více než 900 hostů. O úvodní choreografii se postaral vedoucí Valašského souboru písní a tanců Vsacan Miroslav Ekart a sponzoři pomohli zajistit zajímavé ceny do tomboly. Kromě účinkujících i hostů ze všech valašských souborů regionu nechyběli ani přátelé z Chorvatska, zástupci z Hané či kamarádi ze slováckého souboru Vonica ze Zlína. Italská vlajka symbolizovala přátelství mezi Bystřicí pod Hostýnem a družebním městem San Giovanni al Natisone, jehož představitelé sice museli svou účast na poslední chvíli odvolat, ale plně je nahradil vitální Paolo Petiziol, honorární konzul ČR v italském městě Udine. Mezi hosty byl i bystřický starosta Zdeněk Pánek, poslanec Josef Smýkal, koordinátorka zastoupení Zlínského kraje v Bruselu Martina Dlabajová a další hosté.

Barbora Janečková
vedoucí odboru kultury v Bystřici pod Hostýnem

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.03.2007 v 21:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA