HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

V Kovářově se rozloučili se zimou Vynesením Smrti

Tisková zpráva...
Ve čtvrtek 22. března se v Kovářově konalo již tradiční Vynášení Smrti, o které se postaraly děti z folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan. Tento starobylý zvyk patřil vždy k jarnímu období a symbolizoval loučení se zimou a vítání nového života. Obyčej Vynášení Smrti je spojen s předvelikonočním obdobím a prováděl se pátou neděli postní, zvanou též Smrtná.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
děvčata se Smrtkou
Děti z folklorních souborů započaly obchůzku v kovářovské škole říkadly spojenými s tímto zvykem a byly obdarovány lineckým pečivem od zástupkyně ředitele Stanislavy Pincové . Poté průvod dvaceti čtyř dětí v čele s figurínou Smrti, zamířil na kovářovskou náves, kde znovu zazněla říkadla ... "Smrt plave po vodě, nový líto k nám jde, s červenými vejci, žlutými mazanci, jakej je to mazanec, bez koření bez vajec? ... Všechny děti se pak vydaly se Smrtkou cestou ze vsi, aby ji podle zvyku shodily ze stráně a tím od sebe odvrhly zimu. Po trojím zvolání "Utíkejte, Smrt nás honí!" všichni rychle utíkaly pryč, aby neměly celý rok smůlu, vyhýbaly se jim nemoci a měli štěstí. Do vesnice se průvod vracel s "lítem", (symbolem jara), lískovými pruty ozdobenými vyfouknutými vejci a barevnými pentlemi. Cestou děti zpívaly píseň Vrby se nám zelenají, aby jaro do vsi přivolaly.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
momentky z Vynášení Smrti:
na návsi
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
návrat s lítem
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
obdarování lineckým pečivem
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
říkadla před školou
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
shození Smrti

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.03.2007 v 21:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA