HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

S dětmi přišlo do vsi jaro...

SLOVÁCKÝ SOUBOR LÚČKA SVATOBOŘICE - MISTŘÍN
V neděli 25. března se po týdnu mrazivého a deštivého počasí vrátilo s hřejivým jarním sluníčkem na Slovácko i do Svatobořic-Mistřína jaro. V tento den uspořádal Slovácký soubor LÚČKA ve spolupráci s dětskými kolektivy PODKOVÉNKA a KRUŠPÁNEK slavnost Vynášení smrti a Přinášení létečka.
Tento starodávný jarní obřad konce zimy a vítání jara byl naposledy zaznamenán v obci novinářem M. Ševelou v období II. světové války a je zdokumentován v jeho knize U žúdra. Již v té době nebyl však zřejmě moc rozšířen, protože ani nejstarší dosud žijící pamětníci si jej nepamatují a nemohli si ho vybavit.
O jeho obnovu v současné podobě se postarali vedoucí místních dětských kolektivů a především Slováckého souboru LÚČKA, který pro celý rok 2007 připravil projekt ROK NA VSI. Jeho naplňování, které začalo uspořádáním tradičního fašaňku, po slavnosti Smrtné neděle bude pokračovat v první polovině roku stavěním máje, koledou královniček na Svatodušní neděli a kácením máje.
Slavnost Vynášení smrti začala v neděli odpoledne shromážděním dětské drobotiny z PODKOVĚNKY i větších dětí ze souboru KRUŠPÁNEK a početných davů rodičů i diváků v Mistříně v části obce Vyhnálov. Po nedlouhém hraní nejmenších dětí, ustrojila mládež Smrtku a všichni se společně vydali průvodem ulicemi obce k říčce Kyjovce. Zde po odstrojení Smrtku obřadně zapálili a vhodili z mostu do vod potoka, které ji odnesly za hranice katastru obce. Plovoucí symbol zimy a smrti chlapci ze vsi vyprovodili házením kamení. Děvčata mezitím vyzdobila barevnými stuhami s vajíčky, obrázky i věnci vyfouknutých vajec dvě borovičky, které za zpěvu a říkanek děti přinesly zpět na prostornou náves k starému selskému stavení pana Lungy.
Zde před pootevřenými dveřmi na závěr obchůzky děti přednesly koledu, zatančily několik točivých tanců a obdržely výslužku.
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Vynášení smrti a Přinášení létečka je starý pohanský a předkřesťanský zvyk. Naši slovanští předkové slavili konec zimy spálením a utopením figury bohyně smrti Moreny a vnášením do ulic svých vsí ozdobených zelených stromků a ratolestí, jenž byly uctěním nastupující vlády bohyně jara Vesny. Zelené stromky byly vyzdobeny červenými stuhami, které znamenají teplo a oheň a výfuky slepičích vajec, které jsou symbolem začínajícího nového života. Naši předkové tímto způsobem zahajovali nový hospodářský rok a vítali nové jaro. Smrtná neděla byla předzvěstí rychle se blížících velikonočních svátků a doby jarního slunovratu, který byl již konečným a definitivním stvrzením převzetí nástupu vlády jara s dostatkem teplých a slunečných dnů, ptačím zpěvem, zelenající se travou i rozkvetlými stromy.

Text a foto: © František Synek
tel. 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Lúčka, slovácký soubor

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.03.2007 v 22:23 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA