HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

S dětmi přišlo do vsi jaro...

SLOVÁCKÝ SOUBOR LÚČKA SVATOBOŘICE - MISTŘÍN
V neděli 25. března se po týdnu mrazivého a deštivého počasí vrátilo s hřejivým jarním sluníčkem na Slovácko i do Svatobořic-Mistřína jaro. V tento den uspořádal Slovácký soubor LÚČKA ve spolupráci s dětskými kolektivy PODKOVÉNKA a KRUŠPÁNEK slavnost Vynášení smrti a Přinášení létečka.
Tento starodávný jarní obřad konce zimy a vítání jara byl naposledy zaznamenán v obci novinářem M. Ševelou v období II. světové války a je zdokumentován v jeho knize U žúdra. Již v té době nebyl však zřejmě moc rozšířen, protože ani nejstarší dosud žijící pamětníci si jej nepamatují a nemohli si ho vybavit.
O jeho obnovu v současné podobě se postarali vedoucí místních dětských kolektivů a především Slováckého souboru LÚČKA, který pro celý rok 2007 připravil projekt ROK NA VSI. Jeho naplňování, které začalo uspořádáním tradičního fašaňku, po slavnosti Smrtné neděle bude pokračovat v první polovině roku stavěním máje, koledou královniček na Svatodušní neděli a kácením máje.
Slavnost Vynášení smrti začala v neděli odpoledne shromážděním dětské drobotiny z PODKOVĚNKY i větších dětí ze souboru KRUŠPÁNEK a početných davů rodičů i diváků v Mistříně v části obce Vyhnálov. Po nedlouhém hraní nejmenších dětí, ustrojila mládež Smrtku a všichni se společně vydali průvodem ulicemi obce k říčce Kyjovce. Zde po odstrojení Smrtku obřadně zapálili a vhodili z mostu do vod potoka, které ji odnesly za hranice katastru obce. Plovoucí symbol zimy a smrti chlapci ze vsi vyprovodili házením kamení. Děvčata mezitím vyzdobila barevnými stuhami s vajíčky, obrázky i věnci vyfouknutých vajec dvě borovičky, které za zpěvu a říkanek děti přinesly zpět na prostornou náves k starému selskému stavení pana Lungy.
Zde před pootevřenými dveřmi na závěr obchůzky děti přednesly koledu, zatančily několik točivých tanců a obdržely výslužku.
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Vynášení smrti a Přinášení létečka je starý pohanský a předkřesťanský zvyk. Naši slovanští předkové slavili konec zimy spálením a utopením figury bohyně smrti Moreny a vnášením do ulic svých vsí ozdobených zelených stromků a ratolestí, jenž byly uctěním nastupující vlády bohyně jara Vesny. Zelené stromky byly vyzdobeny červenými stuhami, které znamenají teplo a oheň a výfuky slepičích vajec, které jsou symbolem začínajícího nového života. Naši předkové tímto způsobem zahajovali nový hospodářský rok a vítali nové jaro. Smrtná neděla byla předzvěstí rychle se blížících velikonočních svátků a doby jarního slunovratu, který byl již konečným a definitivním stvrzením převzetí nástupu vlády jara s dostatkem teplých a slunečných dnů, ptačím zpěvem, zelenající se travou i rozkvetlými stromy.

Text a foto: © František Synek
tel. 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Lúčka, slovácký soubor
Zveřejněno 26.03.2007 v 22:23 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA