HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Startují přípravy letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek

TISKOVÁ ZPRÁVA
UHERSKÉ HRADIŠTĚ
V těchto dnech byly oficiálně odstartovány přípravy na letošní ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se konají v Uherském Hradišti 8. a 9. září 2007. Mimořádnost této dvoudenní akce potvrzuje nejen skutečnost, že jde o největší akci svého druhu, ve které vykvétá krása kulturního dědictví Slovácka, ale také to, že v tento termín hostí Uherské Hradiště také prestižní Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Mecenášem letošních slavností je opět uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejíž milionový grant navíc letos doplní třísettisícový dar od hlavního podporovatele, společnosti SYNOT LOTTO.
"Jak je již dobře známo, město Uherské Hradiště slaví v letošním roce 750. výročí od svého založení. Jsem proto rád, že tyto oslavy může ozdobit také jubilejní pátý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se pro letošní rok stávájí také dějištěm Národního zahájení Dnů evropského dědictví. Pro naše město je to nesmírná čest, které se velmi rádi zhostíme a vynaložíme veškeré úsilí proto, aby se účastníci i návštěvníci této mimořádné akce cítili u nás dobře," řekl Ing. Libor Karásek , starosta Uherského Hradiště.
V duchu propojení tradičního scénáře Slováckých slavností vína a otevřených památek, Národního zahájení Dnů evropského dědictví i připomínky oslav 750. výročí od založení královského města Uherské Hradiště se nesly také programové změny navržené pro letošní ročník. "Domnívám se, že se nám podařilo velmi citlivým způsobem propojit všechny tři součásti letošních slavností tak, abychom vytvořili kompaktní program, který bude nejen důstojnou prezentací kulturního, vinařského i kulinářského dědictví Slovácka, ale také vskutku reprezentativní kulisou Národního zahájení Dnů evropského dědictví i připomínkou výročí města," uvedl Květoslav Tichavský, místostarosta Uherského Hradiště a předseda přípravného výboru slavností.
Jednou ze stěžejních programových změn je skutečnost, že historické památky v Uherském Hradišti budou otevřeny po oba dva dny slavností, tedy v sobotu 8. září i v neděli 9. září 2007. V minulosti bylo možné navštívit historické objekty pouze v neděli. Několik změn čeká také dominantní slavnostní průvod. Ten odstartuje v sobotu ráno ve Vinohradské ulici v Mařaticích, ale na rozdíl od předchozích ročníků budou v jeho čele soustředěni krojovaní ze všech spolupořádajících mikroregionů (Staroměstsko, Buchlov, Dolní Poolšaví, Za Moravú, Východní Slovácko a Ostrožsko) a partnerských měst (především Uherský Brod, Skalice, Trenčín). "Protože Uherské Hradiště bylo odnepaměti místem pravidelných trhů, byli všichni krojovaní vyzváni, aby tomu přizpůsobili také pojetí své prezentace v průvodu. Rozšířená historická část pak bude průvod uzavírat. V podání skupin historického šermu jsou pro diváky připraveny velmi atraktivní výjevy z nejdůležitějších milníků v historii Uherského Hradiště," prozradil několik podrobností o letošních novinkách MgrA. Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště, který je jako příspěvková organizace města pověřen organizací slavností.
Oficiální zahajovací ceremoniál na Masarykově náměstí bude letos doprovozen také několika slavnostními akty. V rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví zde ministr kultury České republiky předá cenu nositelům tradic lidových řemesel. Stejně tak svoji cenu předá mecenáš slavností, podnikatel Ivo Valenta.
V další programu nebudou chybět prezentace jednotlivých mikroregionů v areálech historických památek, přehlídka dechových hudeb "Slovácká křídlovka", hlavní program u Slovácké búdy, bohatý program pro děti, muzikantské lodě plující po Moravě a Baťově kanále, velký hradišťský jarmark či prezentace lidových řemesel včetně předání Ceny Vladimíra Boučka. Bohatá nabídka čeká také na ty, kteří navštíví Uherské Hradiště v neděli 9. září 2007. Kromě tradiční výstavy vín a udělování Šampióna Slováckých slavností vína a otevřených památek je připraven dopolední koncert na Masarykově náměstí, dětské soutěže na téma lidových řemesel, přehlídka ženských svatebních krojů, přehlídka dětských svátečních krojů a stejně jako v sobotu hradišťský jarmark.
Hlavním mecenášem slavností je již od jejích vzniku v roce 2003 uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je podnikatel Ivo Valenta. Nadace přispěla do rozpočtu letošních slavností stejnou částkou, jako v roce minulém, tedy jedním milionem korun. "Slovácké slavnosti vína a otevřených památek chápeme částečně také jako svoji akci. Jsme rádi, že se město Uherské Hradiště před pěti lety chopilo naši iniciativy k obnovení velké národopisné akce, která oslovuje především vinařskou a vinohradnickou kulturu tohoto regionu, ale zároveň pomáhá udržovat při životě ostatní projevy tradiční lidové kultury Slovácka. A to jsou důvody, které nás vedou k tak výrazné podpoře těchto slavností," uvedl Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT.
A právě jedna z nejvýznamnějších loterijních společností v České republice, společnost SYNOT LOTTO, rozšířila podporu slavností ze strany holdingu SYNOT. "Společnost SYNOT LOTTO, která patří mezi štědré mecenáše nadací, nadačních fondů, ale i organizací jako je Národní divadlo či Národní galerie, podpoří Slovácké slavnosti vína a otevřených památek částkou 300 tisíc korun. Tento finanční dar chápeme jako příspěvek městu Uherské Hradiště k jeho 750. výročí od založení," upřesnila Kateřina Luisa Daňhelová , ředitelka holdingu SYNOT.
Pořadatelem slavností je Město Uherské Hradiště zastoupené svoji příspěvkovou organizací Klubem kultury Uherské Hradiště. Mezi další partnery patří Region Slovácko, Správa Pražského hradu a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Více informací:
Ing. Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.04.2007 v 21:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA