HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Oblastní dětská přehlídka v Uherském Brodě

V sobotu 14. dubna 2007 se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska.
V sobotu 14. dubna se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska. Pořadatelem bylo Folklorní sdružení Uherskobrodska ve spolupráci s Kulturním domě Uherský Brod. Přehlídky se zúčastnilo 10 folklorních souborů, které přijely z Nivnice (Malučká a Malá Nivnička), Bojkovic (Malý Světlovánek a Světlovánek), Uherského Brodu (Holúbek a Olšavěnka), Kunovic (Děcka z Kunovic a Merínek) a Starého Hrozenkova (Kopaničárek a Malý Kopaničárek).
Porota, v které pod předsednictvím PhDr. Františka Synka, dále zasedli Mgr. Lenka Švehlíková a Jiří Tománek, u všech kolektivů vysoce hodnotila nápaditost a často objevnost scénického zpracování dětského folkloru. Vedle klasicky pojatých pásem sestavených z tanců, písní a her (Merínek Kunovice, Světlovánek Bojkovice, Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov) pozornost dětí i přítomných dospělých upoutala vystoupení Malučké a Malé Nivničky, Děcek z Kunovic. Merínku Kunovice a Kopaničárku Starý Hrozenkov. Především děti z Nivnice a Bánova se představily s neotřelým, pro pana učitele Vlastimila Ondru a jeho svěřence obvyklým, ale jinak scénicky opět netradičně pojatým pásmem Informatorium aneb Praděda a já, v němž se děti společně s učitelem přirozenou hrou a povídáním seznamují s folklorními projevy a tyto volně prezentují. Škoda u tohoto čísla se projevující nedůslednosti v užití spisovného jazyka, jenž (přestože bylo v dílku prvoplánové) často i ve výstupech pana učitele sklouzávalo do místního dialektu. Také výtvarné pojetí nebylo důsledně dotaženo a byla porušena proklamovaná shoda místa, času a děje společným užitím dětských krojů a moderních školních brašen a přítomností pana učitele v civilním oblečení. Těmto nedostatkům se vyhnul soubor Děcka z Kunovic uvedením precizně připraveného a do detailů propracovaného pásma Malé velké prádlo, v němž dostatek prostoru pro vlastní scénické vyjádření měla nejmenší i větší děvčata, stejně jako rozverní chlapci. Pásmo bylo dětsky nápadité, veselé, muzika je dobře a nevtíravě doprovázela. Pestré obrazy době připravených dětí se střídaly tak, jak iniciativu postupně přebírali po děvčatech chlapci či po chvíli opět větší dívky i jejich malé kamarádky. Příjemně diváky i porotu překvapil soubor Kopaničárek s pásmem Milostná magie. Všechny zaujal hned úvodní dívčí vícehlas a krojově, hudebně i slovesně velmi kvalitně provedené představení, v němž nechybělo čarování za milého. To soubor Merínek z Kunovic vsadil na dětskou hru o výrobě plátna a košil. I toto číslo obsahovalo řadu scénických nápadů především ve střední části, ve které děti předváděly tkaní plátna. Další vystoupení nivnických s názvem Malované slovo bylo postavené na slovní charakteristice masopustního a velikonočního období s ukázkami zimních a jarních zvyků. Průvodcem pásmem bylo malé děvče, které provádělo slovní upoutávku na každé nadcházející období. Vrcholem čísla bylo sborové zpívání skupiny více než 25 děvčat, které uzavíralo velikonoční okruh a přípravu kraslic.
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Merínek Kunovice
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malučká Nivnička
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Holúbek Uherský Brod
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Kopaničárek Starý Hrozenkov
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Děcka z Kunovic
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malý Světlovánek Bojkovice
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malá Nivnička
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Olšavěnka Uherský Brod
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Světlovánek Bojkovice
Byť se to na první pohled nezdálo z tohoto pořadu i z řady dalších vystoupení se téměř vytratila konkrétní dětská hra nebo tanec, chybělo větší a častější využití dětského říkadla, popěvku, anekdoty nebo tolik dětmi užívaných škádlivek. Domnívám se, že se tak děje z toho důvodu, že vedoucí ve snaze hledat nová témata a vytvářet nová (méně známá a tradiční) scénická pásma opouští klasický dětský folklorní materiál, tvoří nové texty písní a zvolená témata naplňují jednoduchými tanečně pohybovými nápady, které ovšem k dětskému tanci a hře mají dosti daleko nebo se uchylují k omezení pohybu na scéně posedáváním nebo volným přecházením. V řadě případů se ztratila dětská přirozenost, bezprostřednost a cit pro atmosféru hry i vlastní přínos k tvorbě společné zábavy. Děti příliš spoutané příkazy vedoucích jakoby zapomínaly na své přednosti a tyto ponechaly někde v šatnách nebo školních třídách. Vraťme jim prosím, jejich volnost. Bude to ku prospěchu jejich dovedností, schopností i budování vlastní osobnosti, ku prospěchu celého jejich opravdu kamarádského týmu i jeho scénické tvorby.
Do krajského kola nakonec porota doporučila dětské soubory Kopaničárek Starý Hrozenkov, Děcka z Kunovic, Malou Nivničku, Olšavěnku Uherský Brod a Světlovánek Bojkovice.

Text a foto: PhDr. František Synek
tel. 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.04.2007 v 23:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA