HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Historická část průvodu připomene 750. výročí od založení královského města Uherské Hradiště

TISKOVÁ ZPRÁVA
Zbrusu nové pojetí historické části slavnostního průvodu, který je již pět let nepřehlédnutelnou dominantou Slováckých slavností vína a otevřených památek, čeká všechny návštěvníky slovácké metropole, kteří přijedou do Uherského Hradiště v sobotu 8. září 2007. Jezdci na koních a desítky herců v dobových kostýmech totiž představí nejdůležitější milníky historie tohoto královského města, které si letos připomíná 750. výročí od svého založení králem Přemyslem Otakarem II.
Za bohatou folklorní částí průvodu, kterou tradičně tvoří krojovaní ze všech spolupořádajících mikroregionů, pojede nejdříve jezdec na koni, který ponese prapor s logem výročí založení Uherského Hradiště, doprovázený dvěmi pěšími nesoucími historický název města "Veligrad Nuovo". "Prvním historickým milníkem bude pochopitelně Přemysl Otakar II. se svou družinou, jejíž členové ponesou zakládací listinu města. Tu pak Přemysl Otakar II. symbolicky předá současnému starostovi města na Masarykově náměstí," řekl Mgr.A. Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště, která je jako příspěvková organizace města pověřena organizací slavností. Druhou skupinu bude tvořit Matyáš Korvín a jeho družina, jejíž členové ponesou historický znak města a ceduli s označením letopočtu 1481.
Zcela jedinečnou podívanou pak nabídne historický výjev legendy o sv. Jiřím, která se traduje z období baroka a je úzce spjatá se studenty uherskohradišťské jezuitské koleje. K nezbytným dekoracím bude patřit drak, sv. Jiří na koni a vůz s princeznou a dívkami zpívajícími lidové písně o sv. Jiřím.
Interaktivní podobu bude mít také následující část, který bude ve znamení pruských vojsk generála Polstera. Asi dvacet uniformovaných pruských vojáků bude po cestě dělat mezi diváky rozruch, symbolicky krást a loupit, jako připomínku na vpád a rabování těchto vojsk v Uherském Hradišti.
Průvod zakončí výjev z 19. století, ve kterém kromě uherskohradišťské revoluční gardy či členů střeleckého spolu půjdou dobrovolní hasiči v dobových uniformách sokolská obec ve stejnokrojích následováni prvním českým starostou Uherského Hradiště Josefem Stanclem a městskou radou.

Realizací byla tradičně pověřena skupina historického šermu Memento Mori.

Více informací:
Ing. Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

UHERSKÉ HRADIŠTĚ
25. dubna 2007

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.04.2007 v 23:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA