HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Horňáckému umělci Jurovi Slovákovi dali k jubileu dárek v podobě výstavy

K šedesátinám zpěváka, tanečníka, muzikanta a především malíře Jury Slováka z Javorníku uspořádali v sobotu 12. května 2007 v prostorách kulturního domu ve Veselí nad Moravou vernisáž jeho obrazů.
K šedesátinám zpěváka, tanečníka, muzikanta a především malíře Jury Slováka z Javorníku uspořádali v sobotu 12. května v prostorách kulturního domu ve Veselí nad Moravou vernisáž jeho obrazů, kterou zorganizovali přátelé. O časově velmi krátkou výstavu, kterou zorganizovali jeho přátelé z Veselska, byl ze strany veřejnosti mimořádný zájem. Mezi návštěvníky převažovali milovníci folkloru. Hudební doprovod obstarala Hudecká muzika ve složení Martin Hrbáč starší a mladší, Vít Teachtulec, Přemek Kolaja, Mojmír Kunc, písničky s malířskou tématikou zazpívali František Okénka, starší a mladší, Jan Kománek, Martin Čambal + OSLAVENEC.
Dům kultury
V průběhu vernisáže zahrála sešlost muzikantů pod vedením Martina Hrbáče pěsničky-sedlácké i táhlé o "maléroch". Jura Slovák (s plnovousem) si moc rád mezi přáteli zazpíval. Nechyběla při tom ani horňácká zpěvácká legenda, "pan rídící" František Okénka (třetí zprava) z Hrubé Vrbky.
Dům kultury
A s manželkou Annou vychovali dva syny. Výtvarné cítění podědil mladší Martin a je akademickým sochařem. Starší hudební syn Jiří hraje v kapele v Bratislavě.
Dům kultury
S návštěvníků vyzařovala na vernisáži spokojenost, neboť Jura Slovák vystavoval naposledy v roce 2002 v Brně.
Hlavní tématikou tvorby tohoto svérázného horňáckého umělce je vztah člověka a přírody, stávajícího i mizejícího folkloru, obrazy koní a krajiny, zátiší a kytice.
Technikou je olej. "Odráží se zde především vztah k rodnému Horňácku, které dokáže prezentovat nejen svými výtvarnými díly, ale i zpěvem a svými houslemi," řekla v úvodu vernisáže kurátorka výstavy Tatiana Pálenská ze Strážnice.
"Nacházím se zde doslova uprostřed Horňácka a jsem překvapený z výstavy. Saně s koňmi? To vůbec neznám. Je to nádhera," prohlásil jeden ze vzdálenějších návštěvníků MUDr. Pavel Zemek z Prahy.
Lidový umělec Jura Slovák poprvé prezentoval svá výtvarná díla na kolektivní výstavě ve Vysokoškolském klubu ve Zlíně v roce 1967. Od té doby vystavoval na několika místech jihovýchodní Moravy. Jeho obrazy jsou v majetku rodiny, přátel a soukromých sběratelů doma i v zahraničí (Slovensko, USA, Německo, Švýcarsko, Belgie, Rakousko a Francie).
Moc velkou škodou je, že"majstrúv" zdravotní stav už několik let nedovoluje pokračovat v jeho dalším výtvarnickém rozkvětu. Zpěvákem je však stále vynikajícím.

Text, foto: Antonín Vrba

Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Dům kultury
Zveřejněno 15.05.2007 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA