HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Horňáckému umělci Jurovi Slovákovi dali k jubileu dárek v podobě výstavy

K šedesátinám zpěváka, tanečníka, muzikanta a především malíře Jury Slováka z Javorníku uspořádali v sobotu 12. května 2007 v prostorách kulturního domu ve Veselí nad Moravou vernisáž jeho obrazů.
K šedesátinám zpěváka, tanečníka, muzikanta a především malíře Jury Slováka z Javorníku uspořádali v sobotu 12. května v prostorách kulturního domu ve Veselí nad Moravou vernisáž jeho obrazů, kterou zorganizovali přátelé. O časově velmi krátkou výstavu, kterou zorganizovali jeho přátelé z Veselska, byl ze strany veřejnosti mimořádný zájem. Mezi návštěvníky převažovali milovníci folkloru. Hudební doprovod obstarala Hudecká muzika ve složení Martin Hrbáč starší a mladší, Vít Teachtulec, Přemek Kolaja, Mojmír Kunc, písničky s malířskou tématikou zazpívali František Okénka, starší a mladší, Jan Kománek, Martin Čambal + OSLAVENEC.
Dům kultury
V průběhu vernisáže zahrála sešlost muzikantů pod vedením Martina Hrbáče pěsničky-sedlácké i táhlé o "maléroch". Jura Slovák (s plnovousem) si moc rád mezi přáteli zazpíval. Nechyběla při tom ani horňácká zpěvácká legenda, "pan rídící" František Okénka (třetí zprava) z Hrubé Vrbky.
Dům kultury
A s manželkou Annou vychovali dva syny. Výtvarné cítění podědil mladší Martin a je akademickým sochařem. Starší hudební syn Jiří hraje v kapele v Bratislavě.
Dům kultury
S návštěvníků vyzařovala na vernisáži spokojenost, neboť Jura Slovák vystavoval naposledy v roce 2002 v Brně.
Hlavní tématikou tvorby tohoto svérázného horňáckého umělce je vztah člověka a přírody, stávajícího i mizejícího folkloru, obrazy koní a krajiny, zátiší a kytice.
Technikou je olej. "Odráží se zde především vztah k rodnému Horňácku, které dokáže prezentovat nejen svými výtvarnými díly, ale i zpěvem a svými houslemi," řekla v úvodu vernisáže kurátorka výstavy Tatiana Pálenská ze Strážnice.
"Nacházím se zde doslova uprostřed Horňácka a jsem překvapený z výstavy. Saně s koňmi? To vůbec neznám. Je to nádhera," prohlásil jeden ze vzdálenějších návštěvníků MUDr. Pavel Zemek z Prahy.
Lidový umělec Jura Slovák poprvé prezentoval svá výtvarná díla na kolektivní výstavě ve Vysokoškolském klubu ve Zlíně v roce 1967. Od té doby vystavoval na několika místech jihovýchodní Moravy. Jeho obrazy jsou v majetku rodiny, přátel a soukromých sběratelů doma i v zahraničí (Slovensko, USA, Německo, Švýcarsko, Belgie, Rakousko a Francie).
Moc velkou škodou je, že"majstrúv" zdravotní stav už několik let nedovoluje pokračovat v jeho dalším výtvarnickém rozkvětu. Zpěvákem je však stále vynikajícím.

Text, foto: Antonín Vrba

Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury
Dům kultury

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Dům kultury
Zveřejněno 15.05.2007 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA