HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2007

OHLÉDNUTÍ ZA XII. JIHOČESKÝM FOLKLORNÍM FESTIVALEM KOVÁŘOV 2007

Tisková zpráva...
V obci Kovářov se uskutečnil 25. - 28. května XII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2007, na kterém mohli diváci shlédnout opět po roce vystoupení jihočeských souborů i hostů, kteří na letošní ročník přijeli na pozvání pořadatelů. Festival tradičně obohatily i programy doprovodné, lidový jarmark, řemeslné dílny, soutěže, diskotéka pro děti a novinkou byla "Kovářská hodinka".
Na festivalu účinkovalo celkem 16 souborů a představilo se 445 účinkujících. V letošním roce na festival svítilo během všech dnů sluníčko a tak se návštěvnost všech pořadů počítala na stovky diváků, což byla pro pořadatele i vystupující největší odměna.
Jihočeský folklorní festival
Páteční program dětských folklorních souborů s názvem "Tancovala ryba s rakem" proběhl na krásné kovářovské návsi a byl věnován zejména dětskému publiku z Kovářova a okolí. V úvodu celého pořadu soubory prošly průvodem až k jevišti, kde zazpívaly společnou píseň Holka modrooká a následně se představily divákům se svými připravenými programy.
Odpolední program probíhal od 13 hodin opět na návsi a děti si zde mohly ozkoušet svoji zručnost při řemeslných dílnách. Vyráběly figurky z hlíny, točily na hrnčířském kruhu, malovaly obrázky, pletly ozdobné náramky, přívěsky nebo malé chobotničky z pestrobarevných vln. Novinkou letošního pátečního festivalového odpoledne byla kovářská hodinka u výhně pro členy souborů i další zájemce, kteří si mohli ozkoušet v praxi kovářské řemeslo. V průběhu řemeslných dílen se konalo i soutěžní klání mezi dětmi ze zúčastněných souborů a nechyběly ani oblíbené diskotékové písničky, na které si děti zatančily vždy před dalšími soutěžními disciplínami.
Jihočeský folklorní festival
Řemeslné dílny
Jihočeský folklorní festival
Jihočeský folklorní festival
Kovářovská hodinka
Celý zábavný program provázelo slunečné počasí, které dokreslovalo velmi příjemnou atmosféru pátečního odpoledne věnovaného hlavně dětem. Tančilo a zpívalo se nejen v Kovářově, ale také v nedalekém městě Milevsku, kam přijeli potěšit svým vystoupením seniory do pečovatelského domu hosté z Ratíškovic. Také další host, dětský soubor z Rakouska měl naplánované krátké vystoupení, tentokrát před zámkem Orlík, který si po svém vystoupení v doprovodu průvodce také prohlédl.
Jihočeský folklorní festival
Ratíškovice
Jihočeský folklorní festival
Kindertanzgruppe
Druhý festivalový den se uskutečnil, stejně jako den předešlý, v krásném prostředí kovářovské návsi. Od 10 hodin si mohli návštěvníci procházet jarmark s výrobky lidových řemeslníků a navštívit i stánky s občerstvením. Moravský soubor měl na sobotní dopoledne též připravené vystoupení před zámkem Orlík, kde zatančil, zazpíval a následně si mohli členové souboru seznámit s historií této významné kulturní památky.
V zasedací síni kovářovské radnice se konalo od 10.30 hodin již tradiční slavností uvítání vedoucích zúčastněných souborů, sponzorů a hostů. Tohoto setkání se kromě dalších vzácných hostů zúčastnila i Dana Kuchtová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR či Jaromír Talíř, 1. náměstek ministra kultury ČR.
Jihočeský folklorní festival
Ve 13 hodin se od Kulturního domu směrem k návsi vydal slavnostní krojovaný průvod všech účinkujících a za doprovodu svých kapel oznamoval divákům blížící se slavnostní zahájení Hlavního festivalového dne.
Jihočeský folklorní festival
Všechny soubory společně zazpívali píseň Kdyby byl Bavorov a po slavnostní festivalové znělce i úvodních slovech přišla na řadu jednotlivá vystoupení jihočeských souborů, hostů a nechybělo ani každoroční předání žertovného dárku členům Kovářovanu od souboru Doudleban. V průběhu odpoledne byly vyhlášeny i výsledky soutěže "O nejkrásnější jihočeskou hnětynku" a letošní prvenství porota přisoudila slečně Ivetě Novotné z Českých Budějovic.
Jihočeský folklorní festival
Vítězná hnětýnka
Jihočeský folklorní festival
Hnětynky
Po skončení folklorních pořadů a předání upomínek vedoucím souborů se v zasedací síni kovářovské radnice sešli tradičně vedoucí souborů s odbornou komisí delegovanou Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, která v přátelské atmosféře zhodnotila jednotlivá vystoupení. Všichni vedoucí vyslechli hodnocení a shodli se v názoru, že každoroční konzultace s odborníky je přínosná pro souborovou práci a pomáhá kromě dalšího odstraňovat případné nepůvodní prvky, které se objevují v našem folkloru.
Blížil se podvečer a pro rakouský soubor Kindertanzgruppe z Krems-Steinu nastal čas rozloučení, které se uskutečnilo společnou písničkou i tancem se členy Kovářovanu před radnicí. Předali si vzájemně poslední dárky a hosté se vydali na cestu domů.
Program festivalu pokračoval a ve 21 hodin se kovářovská náves opět zcela zaplnila diváky, kteří netrpělivě očekávali zahájení večerního pořadu s názvem Čertovinky, lidového tanečního divadla, v podání členů Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna. Půldruhé hodiny trvající vystoupení nadchlo všechny přítomné, kteří během programu několikrát aplaudovali výkonům celého souboru a s krásnými uměleckými zážitky odcházeli do svých domovů.
Jihočeský folklorní festival
Čertovinky
V neděli se festival přesunul do Pivovarského dvora Zvíkov v nedalekém Zvíkovském Podhradí, kde se konalo posezení kovářovského souboru s hosty, dětským i dospělým souborem z Ratíškovic. Cimbálová muzika hrála k poslechu i tanci a všechny přítomné soubory se dobře bavily. Kolem 15 hodiny se Kovářovští se svými hosty rozloučili, předali ještě upomínky vedoucím a popřáli hostům šťastnou zpáteční cestu. V zasedací síni kovářovské radnice se ještě sešli členové Kovářovanu, aby zde společně zhodnotili dosavadní průběh festivalu a poseděli v přátelské atmosféře. Od 19 hodin mohli ještě příznivci VUS Ondráš shlédnout na letní terase Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí podvečerní vystoupení tohoto uměleckého tělesa v pořadu nazvaném Veselé dovednosti.
Letošní čtyřdenní kovářovský festival zakončily dva pondělní výchovné koncerty VUS Ondráš pro žáky kovářovské základní a mateřské školy. V tělocvičně ZŠ se děti z 1. stupně a MŠ veselily při pořadu Zatoulané pohádky a ti starší z 2. stupně se v pořadu Rande naslepo dozvěděli o správné etiketě při seznamování. Vystoupení byla opět na vysoké umělecké úrovni a děti i pedagogy okouzlila tanečními výkony i celkovým výtvarným pojetím.
Jihočeský folklorní festival
Zatoulané pohádky
Jihočeský folklorní festival
Rande naslepo
Z jihočeských folklorních souborů se představily:
Kovářovánek, Malý Kovářovan, Bárováček, Soumrak, Kovářovan, Doudleban, Libín, Písečan, Duha, Libín-S, Furiant, Javor.

Hosté festivalu:
Dětský folklorní soubor Ratíškovice z Moravy, Dětský soubor Kindertanzgruppe aus Krems-Stein z Rakouska,, Folklorní soubor Ratíškovská Dolina z Moravy a Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.
Jihočeský folklorní festival
Barováček
Jihočeský folklorní festival
Kovářovan
Jihočeský folklorní festival
Malý Kovářovan
Jihočeský folklorní festival
Libín-S
Jihočeský folklorní festival
Soumrak
Chtěli bychom poděkovat všem účinkujícím za jejich programy, se kterými se v Kovářově na letošním ročníku festivalu představili. Naše poděkování patří i všem divákům za návštěvu všech čtyř slunečných festivalových dní a věříme, že se jim letošní festival líbil a odnesli si plno hezkých kulturních zážitků.
Veliké poděkování patří generálnímu partnerovi festivalu Jaderné elektrárně Temelín, hlavnímu mediálnímu partnerovi České televizi, všem generálním, hlavním a ostatním sponzorům i dalším mediálním partnerům za jejich velikou podporu. Všem spolupořadatelům, partnerům i osobnostem, které převzali záštitu vyjadřujeme obrovské uznání za to, že nám pomáhají rozvíjet tento jedinečný festival v Jihočeském kraji. Velice děkujeme členům Kovářovanu, hlavním organizátorům i dalším dobrovolným pracovníkům za neúnavnou práci spojenou s přípravami i vlastní realizací XII. jihočeského folklorního festivalu Kovářov 2007.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz
Jihočeský folklorní festival
pod záštitou
Václava Jehličky, ministra kultury ČR
Jana Zahradníka, hejtmana Jihočeského kraje
Pavla Hrocha, starosty Obce Kovářov
Jiřího Janečka, generálního ředitele České televize
pořadatel
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan

ve spolupráci
s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Folklorním sdružením ČR, Obcí Kovářov, Jihočeským folklorním sdružením

za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeského kraje, Svazku obcí Milevska, Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje.

Festival probíhá v rámci:
"Vybraných akcí grantové politiky Jihočeského kraje pro rok 2007".

Festival je zařazen do projektu:<br /> "Vytvoření sítě Jihočeského folklorního sdružení v návaznosti na Dolní Rakousko", který je spolufinancován z prostředků EU v rámci programu Interreg IIIA.

Generální partner festivalu
Jaderná elektrárna Temelín

Hlavní mediální partner festivalu
Česká televize
Jihočeský folklorní festival
Zápis do kroniky

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.05.2007 v 22:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA