HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rožnovská valaška 2007 - den druhý

Rožnov pod Radhoštěm, 9. června 2007
Krásné slunečné sobotní ráno přivítalo návštěvníky Rožnovské valašky tradičním koncertem Posádkové hudby Olomouc a "roztančeným náměstím", kde se v další živé pozvánce předvedli všichni účinkující, ať již folklorní soubory, či šermířské skupiny. Ani zde nechyběla Jednotka čestné stráže Armády České republiky. Nádherný průvod plný hudby a tance prošel městem a svoji pouť zakončil před vstupním prostorem Valašského muzea v přírodě.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Starosta města Rožnov pod Radhoštěm, ředitel Valašského muzea a ředitel festivalu přivítali a pozdravili účastníky festivalu i diváky a druhý festivalový den mohl začít.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V pravé poledne začala v Dřevěném městečku soutěžní přehlídka skupin historického šermu. V jejím závěru se nad Rožnovem zamračilo a déšť pokřtil začátek pořadu Mladé nožky - soutěžní přehlídky dětských folklorních souborů spolupracujících s Armádou České republiky. Po dvaceti minutách se však nebe opět rozjasnilo a festivalový program mohl běžet podle původního plánu. Divákům v Komorním amfiteátru se postupně představily dětské soubory Púčik, Dunaječek, Jánošíček, Klebetníček a Maleníček. Po dětských tanečnících se publiku předvedly dospělé soubory. Soutěžily čtyři - Lučina, Dunajec, Trnka a Jánošíček. Tento program pod názvem Do střehu aj do valašky doplnila krátká nesoutěžní vystoupení Hradecké cimbálové muziky, jedné ze šermířských skupin a Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.
Zároveň s probíhajícími soutěžními přehlídkami se Na stráni bojovalo se zbraněmi v ruce. Přes sedmdesát "vojáků" Valašského sboru portášského a klubů vojenské historie České republiky zinscenovalo rekonstrukci historické bitvy o valašskou dědinu z dob napoleonských válek.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V podvečer se v plné kráse představily rožnovskému publiku zahraniční soubory - rumunský Romafest, slovenský Gymnik i srbský Kud Nikola Tesla. I při tomto programu nazvaném Last minute Komorní amfiteátr doslova praskal ve švech.
Večerní programový blok situovaný do amfiteátru Na stráni zahájil pořad Od Šumavy k Tatrám. V něm pobavily diváky ve zcela zaplněném hledišti tři hostující soubory - Čechy zastupoval Úsměv z Horní Břízy, Moravu brněnský Javorník a Slovensko bratislavský Gymnik. To vše s netradičním a zároveň vtipným průvodním slovem.
Programové pódium pak zcela ovládla taneční skupina PARTIA ze Slovenska, která předvedla velmi působivý a temperamentní program Tanec medzi črepinami.
Dlouhou sobotní noc pak provázela společná zábava při cimbálových muzikách s příznačným názvem Do krku aj pod nohy.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
P.S. Všechno festivalové dění prolínaly vstupy PIT - Pohyblivého Informačního Týmu, který s humorem sobě vlastním přinášel všem účinkujícím i divákům užitečné i méně užitečné, ale o to vtipnější "informace".

Hana Maděrová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.06.2007 v 19:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA