HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rožnovská valaška 2007 - den třetí - poslední

XV. Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška 2007 a IX. přehlídka skupin historického šermu
Celé nedělní dopoledne bylo vyhrazeno převážně dětem, které se mohly poučit, pobavit, a zařádit si v okolí Rožnovského rynku, kde pro ně (s pomocí města a nadace Děti- Kultura-Sport) bylo pod názvem Kdo si hraje, nezlobí připraveno od každého něco - šermířská vystoupení, cimbálové muziky, ukázky hasičské i policejní techniky, soutěže, střelnice a mnoho dalších zajímavostí a atrakcí.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Mladé pěvecké talenty mohli návštěvníci Valašky vidět od 11 hodin v Janíkově stodole při soutěžní přehlídce dětských zpěváčků Trylky Jaroslava Juráška.
Krátce po poledni se na Komorním amfiteátru rozezněly hudební nástroje Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ, který v samostatném hodinovém hudebním koncertu předvedl výběr toho nejlepšího ze svého repertoáru. Jejich zaslouženou odměnou byl bouřlivý potlesk diváků ve zcela zaplněném hledišti.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V průběhu tohoto koncertu byli slavnostně vyhlášeni první laureáti. V kategorii šermířů to byla Šermířská a divadelní společnost Zikmunda Wintera z Tábora. Po nelehkém rozhodování poroty v soutěži Trylky Jaroslava Juráška převzali na pódiu svá ocenění i zpěváčci. Na prvním místě se umístila Michaela Matušková z Maleníčku, druhá byla Žaneta Kiliánová a třetí Jana Schejbalová - obě se souboru Jánošíček.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Pomyslnou tečkou festivalu byl závěrečný galaprogram, ve kterém se mozaikově vystřídala většina účinkujících souborů a skupin. Nechybělo ani oficiální ukončení festivalu vrácením symbolu - obří Valašky zpět do rukou ředitele Valašského muzea v přírodě a vrácením "klíče od města" starostovi Rožnova.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Zbývá dodat, že laureátem v kategorii dětských souborů se stal Maleníček z Lipníka nad Bečvou a v kategorii dospělých souborů po zásluze zvítězila (v nelehké konkurenci ostatních souborů prezentujících divácky atraktivní a temperamentní slovenský folklor) Trnka z Vyškova.
Závěrečná rekapitulace:
· Součástí celého festivalu byly Dny lidových řemesel a tradiční gastronomie (celé Dřevěné městečko bylo zaplněno stylovými stánky s pestrou nabídkou lidových produktů)
· Uskutečnil se nultý ročník pochodu Klubu českých turistů Za rožnovskou valaškou, který měl cíl v rožnovském skanzenu
· K celkové pohodě přispělo nemalou měrou i krásné slunečné počasí
· Záštitu nad festivalem převzali místopředseda vlády Petr Nečas (byl osobně přítomen), hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek
· Hlavní pořadatelé: Ředitelství personální podpory - Odbor podpory kvality života a vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
· Spolupořadatelé: Velitelství sil podpory a výcviku, Velitelství společných sil, FoS ČR, FOS JÁNOŠÍK Brno, město Rožnov p/R., Valašské muzeum v přírodě Rožnov p/R.
· Partneři: Český rozhlas Brno, Radio Proglas, Mediatel-Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Český rozhlas, www.borovice.cz, MŠMT ČR, Zlínský kraj, ACR Alfa, OSA, CARDION s.r.o., Ecolab Hygiene s.r.o., Starobrno, Art Lighting Production, Vinné sklepy Lechovice, s.r.o.
· Statistika: 18 folklorních souborů, 9 skupin historického šermu, 4 hostující účinkující, 4 programová pódia, stovky spokojených návštěvníků
· Bonus pro návštěvníky: Po celou dobu festivalu byl do všech prostor Valašského muzea v přírodě VSTUP VOLNÝ
· Festival Rožnovská valaška 2007 (jubilejní XV. Mezinárodní armádní folklorní festival a IX. přehlídka skupin historického šermu ) se podařil a naplnil tak své poslání.

Hana Maděrová
maderova@vusondras.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.06.2007 v 23:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA