HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rožnovská valaška 2007 - den třetí - poslední

XV. Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška 2007 a IX. přehlídka skupin historického šermu
Celé nedělní dopoledne bylo vyhrazeno převážně dětem, které se mohly poučit, pobavit, a zařádit si v okolí Rožnovského rynku, kde pro ně (s pomocí města a nadace Děti- Kultura-Sport) bylo pod názvem Kdo si hraje, nezlobí připraveno od každého něco - šermířská vystoupení, cimbálové muziky, ukázky hasičské i policejní techniky, soutěže, střelnice a mnoho dalších zajímavostí a atrakcí.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Mladé pěvecké talenty mohli návštěvníci Valašky vidět od 11 hodin v Janíkově stodole při soutěžní přehlídce dětských zpěváčků Trylky Jaroslava Juráška.
Krátce po poledni se na Komorním amfiteátru rozezněly hudební nástroje Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ, který v samostatném hodinovém hudebním koncertu předvedl výběr toho nejlepšího ze svého repertoáru. Jejich zaslouženou odměnou byl bouřlivý potlesk diváků ve zcela zaplněném hledišti.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V průběhu tohoto koncertu byli slavnostně vyhlášeni první laureáti. V kategorii šermířů to byla Šermířská a divadelní společnost Zikmunda Wintera z Tábora. Po nelehkém rozhodování poroty v soutěži Trylky Jaroslava Juráška převzali na pódiu svá ocenění i zpěváčci. Na prvním místě se umístila Michaela Matušková z Maleníčku, druhá byla Žaneta Kiliánová a třetí Jana Schejbalová - obě se souboru Jánošíček.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Pomyslnou tečkou festivalu byl závěrečný galaprogram, ve kterém se mozaikově vystřídala většina účinkujících souborů a skupin. Nechybělo ani oficiální ukončení festivalu vrácením symbolu - obří Valašky zpět do rukou ředitele Valašského muzea v přírodě a vrácením "klíče od města" starostovi Rožnova.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Zbývá dodat, že laureátem v kategorii dětských souborů se stal Maleníček z Lipníka nad Bečvou a v kategorii dospělých souborů po zásluze zvítězila (v nelehké konkurenci ostatních souborů prezentujících divácky atraktivní a temperamentní slovenský folklor) Trnka z Vyškova.
Závěrečná rekapitulace:
· Součástí celého festivalu byly Dny lidových řemesel a tradiční gastronomie (celé Dřevěné městečko bylo zaplněno stylovými stánky s pestrou nabídkou lidových produktů)
· Uskutečnil se nultý ročník pochodu Klubu českých turistů Za rožnovskou valaškou, který měl cíl v rožnovském skanzenu
· K celkové pohodě přispělo nemalou měrou i krásné slunečné počasí
· Záštitu nad festivalem převzali místopředseda vlády Petr Nečas (byl osobně přítomen), hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek
· Hlavní pořadatelé: Ředitelství personální podpory - Odbor podpory kvality života a vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
· Spolupořadatelé: Velitelství sil podpory a výcviku, Velitelství společných sil, FoS ČR, FOS JÁNOŠÍK Brno, město Rožnov p/R., Valašské muzeum v přírodě Rožnov p/R.
· Partneři: Český rozhlas Brno, Radio Proglas, Mediatel-Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Český rozhlas, www.borovice.cz, MŠMT ČR, Zlínský kraj, ACR Alfa, OSA, CARDION s.r.o., Ecolab Hygiene s.r.o., Starobrno, Art Lighting Production, Vinné sklepy Lechovice, s.r.o.
· Statistika: 18 folklorních souborů, 9 skupin historického šermu, 4 hostující účinkující, 4 programová pódia, stovky spokojených návštěvníků
· Bonus pro návštěvníky: Po celou dobu festivalu byl do všech prostor Valašského muzea v přírodě VSTUP VOLNÝ
· Festival Rožnovská valaška 2007 (jubilejní XV. Mezinárodní armádní folklorní festival a IX. přehlídka skupin historického šermu ) se podařil a naplnil tak své poslání.

Hana Maděrová
maderova@vusondras.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.06.2007 v 23:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA