HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Maleníček na Rožnovské valašce

Dva horké, červnové dny, 9. a 10. června 2007 byly horké i pro děti z Maleníčku i dětí ZUŠ Antonína Dvořáka v Lipníku nad Bečvou.
Dva horké, červnové dny, 9. a 10. června 2007 byly horké i pro děti z Maleníčku i dětí ZUŠ Antonína Dvořáka v Lipníku nad Bečvou. Předehrou bylo vystoupení ve finále pěvecké soutěže "Zámecký klíč" v Přerově, Michalky Matuškové za doprovodu ZUŠ pod vedením paní učitelky Nosálové. Druhé místo Michalky v poměrně silné konkurenci, bylo velkým úspěchem.
Poté se jelo na Rožnovskou valašku. Maleníček společně s muzičkou ZUŠ tam měl velmi náročný program. Soutěžní vystoupení souboru, soutěžní vystoupení zpěváků v Trylcích Jaroslava Juráška, náročné vystoupení s pohádkou o vodníku Kašňákovi a vystoupení v galaprogramu Rožnovské valašky.
Vše, takřka v poklusu. Děti Maleníčku i muzičky si zazpívaly a ukázaly zaplněnému amfiteátru své taneční umění, radost z pohybu. Co sólová písnička, to velký potlesk, s poznámkou: "Kde oni berou ty zpěvačky"?. Pořad paní Kohoutkové a Matuškové měl jiskru i myšlenku. Z jistou dávkou rozpaků i hrdostí jsem poslouchal pochvalné mluvení lidí, sedících na lavičkách kolem mne. Maleníček a děti zaujaly nejen posluchače, ale i odbornou porotu a také i organizátory. Vyjádření ředitele festivalu pana plukovníka Majkuse v rozhovoru se mnou vyzněl jednoznačně: "Maleníček je bez diskuse nejlepší dětský soubor a v posledních letech udělal velký umělecký skok ve své činnosti".
Vidět zástupce Maleníčku paní Kohoutkovou s doprovodem dětí a společně s politickou a kulturní reprezentací České republiky na jevišti byl velký a nezapomenutelný zážitek vzbuzující hrdost nad nepomíjitelností folkloru a ctí Maleníčku.
Maleníček
Maleníček
To co se dělo v zákulisí, v náhlém dešti a co děti překonávaly, věděli jenom ti, co se podíleli na přípravě. Z potoka po vybrouzdání na jeviště a po odtančení opět se ohonem ochladit do potoka, však děti tancovaly na boso. Bylo to tradičně velmi složité a náročné. Připravené kroje paní Marušky Bednářové a Fanynky Barčíkové opravdu zářily čistotou.
Rožnovská valaška pro Maleníček a ZUŠ skončila radostně a úspěšně. První místo Michalky Matuškové v pěvecké soutěži o Trylky Jaroslava Juráška a tedy 1. místo o titul Laureátka 15. ročníku Rožnovská valaška 2007 s doprovodem souboru ZUŠ, bylo velmi půvabným vystoupením.
I děti Maleníčku si dovezly první místo a titul Laureáta, jako jediný dětský soubor i když v Rožnově byla velká konkurence, takřka profesionálních souborů. O doprovod vítězného pořadu "U rybníka, u potoka" se postaraly dvě flétnistky Miluška Sotolářová a Nikolka Chovanečková.
Návrat v autobuse z Rožnova ukázal, že toho měli všichni dost, radostí i vyčerpání.
Poděkování patří za vzornou reprezentací Lipníku všem členům souboru Maleníčku, muzičce ZUŠ za vedení paní učitelky Nosálové, rodičům za pochopení, zřizovateli SVČ a lipenské posádce zastoupené panem Milanem Dobrotkou, který je Maleníčku velkým přítelem obdivovatelem a často i jeho zástupcem. Můj obdiv patří vedoucí souboru paní Květě Kohoutkové, také proto, že na ni visela zodpovědnost za celkové úspěšné zvládnutí těchto velmi dvou náročných dnů.

Ivan Novák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.06.2007 v 23:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA