HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čermenské slavnosti předvedly skutečnou exotiku

19. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti vyvrcholil v sobotu již tradičním galaprogramem v dolnočermenském kempu. Počasí přálo, a tak si zhruba tisícovka přítomných vychutnala vystoupení 7 souborů z Indie, Bulharska, Slovenska a Česka.
Dětský soubor Jitřenka se představil ve všech 3 věkových skupinách a nutno říci, že si děti jednotlivá vystoupení doslova užily. Diváci viděli vystoupení těch nejmenších s názvem Hop koníčky a posléze i středních dětí v pásmu Nevdávej se má panenko. Následovala skupina nejstarších ve velmi zdařilém vystoupení s hráběmi, kde se střídaly vtipné scénky s živou rytmikou, vyklepávanou hráběmi.
2007
19.
Bulharské děti z burgaského souboru Trepetlika- Mladost ve svých pestrých krojích předvedly tance z regionu Strandja za doprovodu typické muziky ve složení dudy, buben a harmonika.
To, že za svá vystoupení získaly řadu ocenění, není náhodou, zpěvácké výkony dětského chóru i jednotlivců byly skvělé.
bulharský soubor
bulharský soubor
Jedním z nevšedních zážitků festivalu bylo vystoupení dětí bratislavského souboru Madovec. Nevšední v tom, že se jedná o soubor sluchově postižených, kteří se dorozumívají pouze znakovou řečí. Přes tento handicap však rychle přesvědčili publikum o tom, že je tancování baví a že jsou schopni předvádět krásu slovenského folkloru jako ostatní. Zatančily tance z Myjavských Kopanic a ze Zemplína a dokonce přidaly i tanec, "zpívaný" ve znakové řeči.
Členové souboru Nisanka z Jablonce nad Nisou představili tance z Pojizeří a z Podještědí. Bylo hezké srovnat jejich vlastnoručně šité kroje s kroji ostatních českých souborů.
Dalším souborem byl slovenský soubor Magura z Kežmarku, který předvedl velmi temperamentní tance ze Šariše a ze Zemplína a ve druhé části pak tance spojené se starými goralskými zpěvy.
Ústeckoorlický soubor Jaro se představil v znovuobnoveném pásmu Džbánečkový. Vydařené scénky, velmi zdařilá muzika i taneční projev znovu potvrdily, že soubor stále umí.
Vyvrcholením festivalu byl bezesporu soubor Spandan z indického Gujaratu. Krásné kroje, neustále se usmívající tanečníci i hudebníci, nevšední hudební nástroje (různé bubínky, "podlahový" akordeon a doprovodné rytmické nástroje) společně s velmi zajímavými tanci, to vše doslova uvádělo publikum do správného varu. Důkazem toho byly nakonec i rytmicky se pohupující hlavy diváků i přihlížejících souborů.
Spandan
Spandan
19.
Noční bohatý ohňostroj při večerní diskotéce už pak jen doplnil zdařilý sobotní program.
V neděli ukončily slavnosti svou šňůru 9 vystoupení, která probíhala postupně v Dolní Dobrouči, ve Svitavách, v Lanškrouně, v Dolní Čermné a v Žamberku. V krásném zámeckém prostředí se divákům představily indický a bulharský soubor jako doprovodný program slavností Svátky dřeva.
Díky počasí, které až na výjimku sobotního koncertu ve Svitavách vydrželo, proběhly letošní slavnosti za velikého zájmu veřejnosti. Odhadem vidělo jednotlivá vystoupení na dvě tisícovky diváků.
Příští rok slaví festival 20. výročí, a tak se máme opět na co těšit.

Petr Ryba

19.
19.
19.
19.
19.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.07.2007 v 22:02 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA