HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

VI. ročník Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích

Státní zámek Buchlovice, 28. července 2007
Tisková zpráva
V sobotu 28. července 2007 se bude již po šesté konat Festival česneku na zámku v Buchlovicích.
Festival česneku na zámku, v jeho výstavních prostorách a části zámeckého parku, je slavností v rozsahu, který je jedinečný nejen v České republice, ale i v Evropě. Česnekovou slavnost zažívá na světě jen málo zemí (USA, Kanada, Finsko a Velká Británie), my společně v Buchlovicích už po šesté.
Základními principy svátku pro celou rodinu jsou tyto:
· jde o monotematické setkání producentů i zpracovatelů, konzumentů česneku v kaleidoskopickém dni, v tomto roce je důraz kladen na poučení a rozmanitost, ale také hravost (řada soutěží a her pro děti i dospělé), je to den pro celé rodiny
· ve spojení s vínem a ostatními produkty bude region představen jako místo plné zdraví,
· jde o akci pro podporu produkce tradiční zeleniny, jejíž pěstování doznává značné redukce v posledních letech (oblast Uherskobrodska), to vše v návaznosti na zvykosloví a ve spojení s lidovým zpěvem, tancem a muzikou,
· jde také o jarmark lidových tvůrců, zde zaměřeno především na výtvarné zpracování česneku (vázání věnců, copů aj), podporu drobného podnikání v regionu,
· a konečně, jde o pokračování cyklu oživování zámeckých prostor.
Festivalový program, který slibuje mimořádné zážitky. Festivalový den bude zahájen v 10.00 hodin zpěvem Česnekové hymny, k přípitku bude rozléván vynikající česnekový zákys. Po slavnostním předání česnekové úrody starostovi městyse Buchlovice a nakrojení symbolického česnekového koláče, se představí jednotlivé folklórní soubory a skupiny. Následuje vernisáž výtvarné soutěže "Všechno je na něco, ale česnek je na všechno aneb Nadešel česnekový věk!” a řada soutěží pro děti i dospělé jako "Soutěž čichačů”, "Soutěž o nejhmotnější česnek”, "Soutěž o nejzvláštnější česnek”, "Česnekový běh zámeckým parkem”, "Šachové (česnekové) utkání Boršice versus zbytek světa”,
"O nejsmradlavější dítě”, soutěže "Loupač ČR”, Fotosoutěž "Česnek 2007” nebo "V. mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku na trávě”, dívky a ženy pak mohou "vejít do očí" porotcům anonymní soutěže krásy "O nejkrásnější slovácký typ”. Všichni se pak mohou věnovat dalším aktivitám tak, aby v pohodě prožili den pro celou rodinu, plánována jsou ještě mnohá další překvapení!
Novinkou, vedle "koštu česneku” (kde jinde můžete "okoštovat" více než dvacet v České republice uznávaných odrůd česneku?), bude prodej širokého spektra uznaných česnekových odrůd, jakož i dárkový "košt česneku doma”.
To zdaleka není vše - volně budou podávány jinde nevídané gurmánské speciality (14 různých jídel včetně česnekové zmrzliny), jejichž úhelným kamenem byl (jak jinak) česnek!
Folklórní část Slovácka budou zastupovat soubory a muziky především z produkčních "česnekových oblastí” Dolněmčan z Dolního Němčí, Babčice a Chlapčiska - sbory ze Spytihněvi, Rezeda u Uherského Hradiště, Marýnka Vracov, Kuřátka z Bánova, Malá Nivnička z Nivnice, taneční skupina souboru Hradišťan, cimbálová muzika Burčáci a mužský sbor z Míkovic, domácí soubor Buchlovjánek, dechová hudba Šarovec z Hluku, během pořadu vytvoří přítomní návštěvníci Příležitostný česnekový sbor - PŘÍČES, který bude zpívat česnekové i nečesnekové písně.
V doprovodném programu nebudou chybět dva přednáškové cykly (odborná a neodborná sekce), s příznačnými názvy "Alliumfilové, spojte se” a "Přivoňte si, nebesa na zemi!” Ve spolupráci s bratislavským CCC (Club ctitelov cesnaku) bude učiněn pokus o založení "česnekové unie". Pro mimořádný úspěch v loňském roce vystoupí "Bábkové divadlo Juraja Hamára" z Bratislavy.
Hlavním pořadatelem VI. ročníku Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích je Folklórní agentura Buchlov, spolupořadatelem Národní památkový ústav Praha, Správa státního hradu Buchlov a Státního zámku Buchlovice.
Mediálními partnery festivalu jsou Infoservis CZ a.s., Zlín a Infocity Zlín, Dobrý den s Kurýrem Uherské Hradiště, Slovácké noviny Uherské Hradiště.

Miloslav Hrdý

Zámek Buchlovice
Další informace - klik na obrázek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

30.07.2007 v 08:06Marta Koudelková

Dobrý den,
zúčastnila jsem se s kamarádkou festivalu, protože program vypadal velice lákavě. Bohužel musím celou akci shrnout jedním slovem: zklamání. Myslím, že záměr byl velice dobrý, ale pořadatelsky nebyla akce zvládnutá. Mé připomínky jsou tyto:
1. Celá akce byla doslova namačkána na pár desítkách metrů čtverečních. Mezi stánky nebylo k hnutí a fronty se vzájemně zcela prolínaly.
2. Také pěvecké soubory pěly současně naprosto nesmyslně pár metrů od sebe, takže místo hezkého zážitku občas vznikla jakási kakofonie. Mužský soubor naprosto přehlušoval ženský.
3. Vystoupení probíhala opět na stísněném prostoru (nádvoříčko nebo mezi stromy). Velice nám chybělo alespoň provizorní podium, které by umožnilo něco vidět i divákům ve třetí až x-té řadě. Také chybělo nějaké posezení. Pokud se jedná o celodenní akci a předpokládá se, že diváci budou sledovat více programů na jednom místě, není přece možné nechat je sedět pouze v trávě. Pár dřevěných lavic v prostorách jednotlivých vystoupení by věc vyřešilo.
4. U vstupu do areálu chybělo alespoň primitivní značení (směrovky), kde se akce koná. Šly jsme pouze podle sluchu a viděly jsme, že i jiní návštěvníci lehce bloudí.
Podle toho, co jsme během dne vyslechly, nebyly jsme s těmito názory jediné. Někteří rozezlení návštěvníci si dokonce nechávali vrátit vstupné.


DALŠÍ INFORMACE: Zámek Buchlovice
Zveřejněno 13.07.2007 v 18:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA