HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zahraniční aktivity souborů

Od května do začátku července se na 15 našich folklorních festivalech představilo 43 zahraničních souborů.
Pro informace jsme zašli za Jarkou Zorbićovou, generálním sekretářem zahraniční vztahů FoS ČR.
"Od května do začátku července se na 15 našich folklorních festivalech představilo 43 zahraničních souborů. Ze Slovenska jich přijelo 10, z Maďarska 5, ze Srbska 4, Rumunska 3, z Polska 2, z Chorvatska 2. po jednom pak z Jižní Koreje, Kamerunu, Indonézie, Gruzie, Rakouska, Ruska, Ukrajiny, Řecka, Španělska, Dánska a Finska.
Jarní "kolečko" absolvoval soubor SPANDAN z Indie, který se představil na festivalech v Plzni, Dolní Čermné a Rožnově pod Radhoštěm.
Na "půlkolečka" v srpnu a v září jsou pozvány soubory z Indonezie, Kostariky, Srbska, Ruska a Černé hory."Podzimní "kolečka" vyplní soubory z Číny a Mexika.
V květnu se uskutečnil zájezd souboru Ostravička z Frýdku-Místku do Číny, který byl uspořádán za vydatné podpory velvyslanectví Čínské republiky v Praze. O jeho úspěšném průběhu jsme se mohli dočíst na webovských stránkách Ostravičky:
"Zájezdu se zúčastnilo 29 dětí a 5 vedoucích Byla to 1. obrovská akce v Číně na ochranu nehmotného kulturního dědictví a jsme rádi, že jsme dostali příležitost být této akce součástí vedle dalších 10 zahraničních souborů z celého světa. Jako jediný zahraniční dětský soubor si děti získaly sympatie, svým vystupováním na jevištích i ve svém volném čase. Byly odměněny dlouhými potlesky a mnoha dárky od čínských dětí na všech svých vystoupeních a staly se miláčky pořadatelů. Byl to dosud nejkrásnější, ale i nejnáročnější zájezd Ostravičky. Překvapením pro nás bylo ubytování v krásném hotelu, přijetí v 8 školách, stravování v luxusních restauracích, zaplacení letenek z Pekingu do Chengdu a naplnění všech našich přání. Mimo účinkování na 8 školách a v bombastickém průvodu, účinkovaly děti na pódiu Světové strojírenské výstavy, která probíhala rovněž v Chengdu, navštívili jsme ZOO s pandami, Národní muzeum, Historické muzeum a typickou čínskou vesnici v horách.
Věříme, že naše děti se zapsaly do srdcí tisícům převážně dětských diváků, že svým vystupováním reprezentovaly lidové umění a péči o lidovou kulturu v ČR co nejlépe.
Poděkování za tento zájezd patří FoS ČR, kterým jsme byli vybráni a doporučeni na Čínské velvyslanectví, organizátorům BVV v Brně, které nám pomohlo finančně i se zajištěním vystoupení na WCIETF v Číně, sponzorům Gaben, Unibon, Kooperativa a Mattes-Rebicek a samozřejmě rodičům dětí za nemalou finanční částku, kterou museli pokrýt cestovní náklady.
Jsme rádi, že se nám podařilo v roce 25. výročí založení souboru být na této akci."
"Dětský folklorní soubor Soláněk (Hutisko-Solanec) vystupoval na festivalu v Monastir Dobrunu - Bosna -Hercegovina, soubor Lipina z Vracova navštívil festival Borovo v Chorvatsku a dětský Hořeňáček z Lázní Bělohrad byl hostem festivalu v srbském Bělehradě.
V srpnu zavítají do Banja Luky v Bosně - Hercegovině členové souboru Vonička (Čestlice), do chorvatské Slobodnice a do Ljubušky v Bosně zavítá soubor Malá Lipta z Liptálu. Soubor Lipta pak zamíří do bosenské Bijejliny a srbské Sremské Mitrovice.
Soubor Šumava z Klatov zamířila v červenci do ruského města Zarečnyj ve Sverdlovské oblasti a Pentla z Boršic do Jekatěrinburgu a Orenburgu."

Dušan Macháček

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2007 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA