HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

9. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2007 - Ohlédnutí

Tisková zpráva
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 3. do 5. srpna se tam uskutečnil již 9. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2007, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Václav Jehlička, minister kultúry SR Marek Maďarič a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představilo 22 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Srbska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
MFSF Jánošíkov dukát
Slavnostní otevření 9. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 2007
V pátečním zahajovacím programu "Z maľovanej truhlice" přivítal ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku slovenský soubor Technik z Bratislavy a dětský folklorní soubor Rozmarija z Prešova. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli "Pri hudákoch".
V sobotu festivalový maratón pokračoval programem "Zahrajme sa" kde se představili dětské folklorní soubory. Potom se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi", představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice. K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v něm společně účinkovaly folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci z Čech, Moravy i Slovenska. Vítězem VII. ročníku ve stloukání másla se stalo družstvo z Polska z folklorního souboru Zelený Javor z Krempach. Dívky natloukly z 5 l smetany 2,8 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Marian Pavlov - Jánošík z Bratislavy. Diváky - a bylo jich hodně - jistě zaujal i pobavil noční program, který vyšel z dílny Davida Pavlíčka a martina Rezka pod názvem "Folklorníček pro dospělé aneb Flaštička moje milovaná".
DFS Rozmarija z Prešova
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola sedmihradských tanců (pod pedagogickým vedením Attili Juhásza ze Szarvasu, Maďarsko).
Vešelo po Šarišsky
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným
"Z rodného kraja".
"A jaky ja parobok...."
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. A na své si přišli aj gurmáni, protože v průběhu celého festivalu v hostinci Na posledním groši probíhaly dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
"Karička čortova, še nam polamala..."
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Koreňe 1 slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura.
Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligen s.r.o., a TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno, Klub českých turistů.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se konal za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijících v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Matice Slovenské, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, FOS ČR.
Těšíme se na setkání na jubilejní X. ročníku MFSF Jánošíkov dukát od 1. 8. - 3. 8. 2008 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 07.08.2007 v 22:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA