|
XIII. Mezinárodní folklorní festival PÍSEK 2007Tisková zpráva
Ve dnech 15. - 19. srpna 2007 proběhne v Písku již XIII. ročník mezinárodního folklórního festivalu. Ve dnech 15. - 19. srpna 2007 proběhne v Písku již XIII. ročník mezinárodního folklórního festivalu. Je zřejmé, že tato akce si již získala svou tradici a stala se nedílnou součástí kulturního léta ve městě Písek. Co nás letos čeká? Ve středu zahajovací koncert a vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, ve čtvrtek se v programu s názvem "Vítejte přátelé" představí zahraniční hosté, pátek odpoledne proběhne dětská část festivalu a večer vystoupí v pořadu "U nás doma" soubory z Čech a Moravy. Hlavním dnem festivalu je sobota. Před polednem projde městem pestrý průvod všech souborů - "Roztančená ulice". Odpoledne se v galaprogramu "Písek zpívá a tančí nad Otavou" divákům postupně představí všichni účinkující, kteří na festival přijedou. V neděli odpoledne program uzavře "Loučení s festivalem". V průběhu festivalů ještě proběhne řada doprovodných akcí - koncerty v ulicích města, vystoupení v satelitních místech, programy v domovech důchodců. Letos se účinkující představí kromě Písku také na Zvíkovském podhradí i přímo na hradě Zvíkov, na zámku Orlík, v Milevsku a v Drhovli.
Hlavním pořadatelem festivalu je folklórní soubor Písečan, občanské sdružení s finanční podporou města Písek. Dalšími přispěvateli jsou Jihočeský kraj, Folklórní sdružení ČR, ministerstvo školství a ministerstvo kultury a celá řada sponzorských firem. Festival je zařazen do projektu "Vytvoření sítě Jihočeského folklórního sdružení v návaznosti na Dolní Rakousko", který je spolufinancován z prostředků EU v rámci programu Interreg IIIA.
Ohlédněme se nyní do minulosti k začátkům této krásné tradice. První ročník festivalu proběhl v roce 1995. Tehdy se připravovaly oslavy 20 let činnosti folklórního souboru Písečan a zároveň členové souboru přemýšleli, jak pozvat a umožnit vystoupení souborům z jižního Walesu, kde proběhla velmi úspěšná návštěva na podzim roku 1990. Tak se zrodil nápad uspořádat setkání, kde se představí hosté z Walesu, domácí pořadatelé a soubory z blízkého okolí. První ročník trval jen jeden den a vystoupilo na něm celkem 6 souborů. Postupně se akce rozvíjela a rostla. Přibývali účastníci a tím pádem i dny trvání festivalu, vytvářely se samostatné programy pro zahraniční hosty a pro tuzemské účinkující. Od roku 1997 je do programu zařazen dětský festival, který má své místo v pátečním odpoledni. Zahraniční návštěvníci, kteří zůstávali v Písku více dnů se chtěli výrazněji představit, tak vznikla myšlenka pořádat pro ně v neděli odpoledne "Loučení s festivalem", které je stále více oblíbené u diváků. Tak se program rozvinul až do dnešní podoby, kdy se do Písku sjede 7 zahraničních a 7 českých souborů a v rámci dětského festivalu vystoupí 5 skupin. Program setkání trvá od středy do neděle. S výjimkou souboru Ondráš jsou všichni účinkující amatéři a folklóru se věnují z úcty k udržení národních tradic a ve svém volném čase.
Za předchozích 12 ročníků přijelo do Písku 39 zahraničních souborů z 28 zemí celého světa, z České republiky už se představilo 47 dospělých souborů a díky dětskému festivalu už bylo k vidění 31 skupin. To představuje každý rok účast asi 500 - 600 účinkujících, pro které je třeba zajistit ubytování a stravování. Proto je využíván termín prázdnin. kdy jsou ve městě volné kapacity studentských internátů a školní jídelny. Už od svého počátku je stabilním termínem konání festivalu druhá polovina měsíce srpna a je na místě zdůraznit, že z hlediska počasí je to šťastná volba. S výjimkou asi 2 ročníků nemuseli účastníci a návštěvníci utíkat před deštěm, věřme, že to vydrží i nadále.
Příprava takové akce dá organizátorům ze souboru Písečan pořádně zabrat. Již od podzimu předchozího roku se oslovují možní hosté, případně se řada souborů hlásí samostatně. Největší zájem ze zahraničí bývá z Řecka, Bulharska, pobaltských států, z Ruska. Některé soubory musí na svou účast počkat i dva roky.
Technické zabezpečení zajišťuje Centrum kultury Písek. Zahrnuje postavení pódia a zastřešení, ozvučení a osvětlení, lavičky a stánky pro diváky, hlídací službu a pomoc s dopravou účastníků. I zde je patrný vývoj k lepšímu. První ročníky festivalu se konaly na holé dlažbě pěší zóny, pak na nízkém a malém pódiu. Město Písek před několika lety zakoupilo kvalitní pódium, které se staví na celou dobu festivalu, od roku 2004 už je nad ním vždy postavená i střecha. To vše vede k vyšší úrovni vystoupení, neboť lze použít kvalitní aparatury pro ozvučení a osvětlení. To se také odráží ve stále vyšší návštěvnosti. Zatímco první ročníky byly přijímány od diváků opatrně, dnes každý den programu přiláká stovky návštěvníků. Určitě je pro návštěvnost akce příznivé, že se nevybírá žádné vstupné. Pozitivní ohlasy diváků jsou i na místo konání festivalu. Všechny hlavní pořady probíhají v krásném prostředí městského parku Palackého sady před hudebním pavilonem, pro případ nepřízně počasí je zajištěna mokrá varianta v blízkém divadle Fráni Šrámka.
Aby se návštěvníci dozvěděli co nejvíce o festivalu ještě před jeho začátkem, probíhá celá propagační kampaň. Jsou vysílány upoutávky v rozhlasu a v regionálním televizním vysílání, po městě a širokém okolí je rozmístěno na 150 plakátů, městské infocentrum má k dispozici letáky s programem a z internetových stránek města Písek lze nahlédnout do elektronické verze programu celého festivalu.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Významnými partnery jsou také OSA - Ochranný svaz autorský, ACR Alfa a další.
Věřme, že třináctka v ročníku festivalu nebude ani trochu nešťastná a že se letošní ročník zařadí k úspěšným akcím píseckého kulturního léta.
Pavel Brůžek, ředitel festivalu Diskusní fórum čtenářů |
|