HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

12. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

Tisková zpráva
Hlinsko 23. - 26. srpna 2007
Od roku 1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Tyto slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí městské části Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří přirozenou kulisu slavností.
Pořadatelem 12. Adámkových folklorních slavností je město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky za podpory Pardubického kraje. Záštitu nad jejich konáním převzali poslankyně PČR Michaela Šojdrová, radní Pardubického kraje Marie Málková a starostka města Hlinska Magda Křivanová. Spolupořadateli jsou folklorní soubory Vysočan a Vysočánek, Městský kulturní klub Hlinečan, Občanské sdružení přátel Betléma a SLS Vysočina.
Adámkovy folklorní slavnosti
V letošním roce se koná 12. ročník AFS. Každoročně se jich zúčastňuje 5 - 6 dětských souborů a 6 - 7 souborů dospělých z Čech, Moravy , Slovenska a jiných zemí Evropy. Tyto soubory jsou vybírány tak, aby návštěvník slavností měl co nejpestřejší podívanou.
AFS jsou nesoutěžním festivalem přehlídkového typu a každý ze souborů zde předvádí to nejlepší ze svého repertoáru.
Cílem AFS je udržení odkazu předků na Vysočině a výchova k úctě k tomuto odkazu. Lidová píseň a tanec se stává prostředníkem této výchovy.
V letošním roce doznají slavnosti několika změn. Součástí slavností bude nedělní jarmark, projížďky dětí na ponících. V pátek 24. 8. v podvečer se bude konat koncert dechové hudby Gregorius z partnerského města Medenblik v Holandsku. Sobota 25. 8. patří již tradičně dětským folklorním souborům a tento program je zároveň Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která řadu let pracovala se souborem Vysočánek. Neděle patří souborům dospělých. Začátek pátečního koncertu je v 18,00 hodin, sobotního programu byl stanoven na 14,30 hodin, nedělního pak na 14,00 hodin. Veškeré informace budou uvedeny na plakátech a na letácích, které budou distribuovány do poštovních schránek obyvatel hlineckého regionu.
AFS již dávno překročily svým významem hranice regionu. Jsou významnou akcí na Hlinecku a diváci se sjíždějí z celé republiky. Jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků. Zájem o tuto akci každoročně projevují představitelé okresu, kraje i státu a také se AFS zúčastňují.
Hlavními mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Významnými partnery jsou také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, OSA - Ochranný svaz autorský, ACR Alfa a další.

Zprávu vypracoval: Milan S l a v í k

Kontakt: Milan Slavík, ředitel festivalu
e-mail: slavikova@backer-elektro.cz
tel.: 469 313 959, 728 714 874

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.08.2007 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA