HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Prezentace Dolního Poolšaví vyvrcholí pravou slováckou zabijačkou

Na letošních Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, které mimo jiné připomínají také 750. let od založení královského města Uherské Hradiště, nebude chybět ani mikroregionu Dolní Poolšaví.
TISKOVÁ ZPRÁVA

Na letošních Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, které mimo jiné připomínají také 750. let od založení královského města Uherské Hradiště, nebude chybět ani mikroregionu Dolní Poolšaví. Vždyť aby ne, když leader mikroregionu, město Kunovice, dalo stejně jako protilehlé Staré Město dnešní slovácké metropoli své první obyvatele.
"Vyústěním naší snahy o rozvoj regionu je také naše účast na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, kde už tradičně představujeme to nejlepší z obcí patřících do našeho mikroregionu," hrdě připomněl Jiří Vařecha, starosta Kunovic a předseda správní rady mikroregionu Dolní Poolšaví.
Navíc tento mikroregion, který před dvěmi lety spojil obce Kunovice, Podolí, Popovice, Veletiny, Hradčovice, Drslavice a městské části Sady, Vésky a Míkovice, chystá pro letošní rok skutečnou lahůdku. "Každá obec mikroregionu je něčím významnější, než ty ostatní. Všude se konají hody, ale každá obec má nějaké své specifikum. Proto jsme se domluvili, že naši letošní účast na slavnostech vína pojmeme jako prezentaci jednotlivých lidových obyčejů. A když jsme si je takto seřadili, tak jsme zjistili, že nám to dává celý rok. Proto jsme náš program nazvaly Rok v Dolním Poolšaví," informovala Ivana Majíčková, kunovická místostarostka, která má prezentaci mikroregionu na slováckých slavnostech na starosti.
Jediné, co dělá vedení mikroregionu vrásky na čele, jsou omezené prostory na tradičním stanovišti v pasáži hotelu Slunce. "Myslím si, že pasáž hotelu Slunce je výborné místo, ale přeci jen jde o komerční zónu. Mikroregion Dolní Poolšaví má na to, aby se prezentoval ještě daleko šířeji, než mu to umožňuje prostor pasáže Slunce. Rádi bychom naši prezentaci rozšířili," dodal starosta Vařecha.
I přesto vše bude účinkování Dolního Poolšaví na slavnostech více jak bohaté. Vše odstartuje mužský sbor z Hradčovic, který navodí atmosféru novoročního koledování. Poté již chasa z Popovic a soubor Handrlák předvedou tradiční fašankové obyčeje. Jarní zvyky spojené s vynášením Moreny pak ztvární krojovaní z Veletin a Drslavic. O správnou slováckou šlahačku se postará Handrlák doprovázený cimbálovou muzikou Ohnica. Své místo bude mít také kunovická jízda králů, kterou připomenou Tetičky při přípravě tradičních růžiček. Velkolepý mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto pak připomenou děti z Popovjánku. Společným programem krojovaných z obcí mikroregionu bude ukázka hodových zvyků. Zimní období pak zhmotní pásmo ženského sboru v Kunovic, který připomene draní peří a přástky. Novinkou a lákavou zajímavostí bude také ochutnávka zabijačkových specialit ve Stanclově ulici.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedním z největších národopisných festivalů v České republice. Lotos jde již o pátý ročník, který je zároveň hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví. Hlavním přispěvatelem slavností je uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je pan Ivo Valenta.

Více informací:
Ing. Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.08.2007 v 14:24 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA