HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Polena poplují letos o prázdninách naposledy

TISKOVÁ ZPRÁVA: POLENA POPLUJÍ LETOS O PRÁZDNINÁCH NAPOSLEDY
Libín - S, folklorní sdružení
Blíží se konec prázdnin! A s ním i poslední letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu na česko-rakouských hranicích u potoka Ježová / Iglbach. Plavební ředitel Hynek Hladík již zveřejnil svůj plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.8/2007 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 26.srpna 2007 v oblasti křížení s potokem Ježová.

Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 112 (na českém území). Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.

Hynek Hladík, plavební ředitel
Pane plavební řediteli, čím bude připravovaná ukázka plavení dříví zvláštní?
Zvláštní bude již tím, že bude poslední o letošních prázdninách. Z rakouského Aigenu přijdou plavci oblečení do starobylých oděvů, starý klobouk na hlavě, košile s vestou, pracovní kalhoty, modrá zástěra, na nohou dřeváky nebo pevné kožené boty. Možná, že někteří z nich budou mít v puse kouřící fajfku, za pasem tabatěrku. Nejsem přítelem kouření a kuřáků, ale chápu, že smrdutý dým z fajfky odhání všude přítomný hmyz, který tak znepříjemňoval život v lese.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Poslední prázdninová ukázka plavení dříví by měla být oživena i předvedením práce dřevorubců s ručním nářadím.
Libín - S, folklorní sdružení
Proč ten podmiňovací způsob?
Práce v lese byla vždy velmi náročná a nebezpečná. Mezi ty nejnebezpečnější práce vždycky patřilo, a dodnes patří, kácení dříví. Naši dřevorubci přijdou s ručním dřevorubeckým nářadím, s pilou břichatkou, se sekerami, loupákem, sapinou, obracákem.
Libín - S, folklorní sdružení
To jsou slova jako z pohádky!
Nejsou to slova z pohádky, tak se jmenuje dřevorubecké nářadí, pomocí kterého by měl být poražen strom, odkorněn, rozřezán na polena a připraven do hráně, aby dříví vyschlo pro další plavení. Kácení je nebezpečné nejen pro lesní dělníky, ale pro všechny, kdo jsou v blízkosti. To víte, do kmene stromu nevidíte, kmen může být třeba nahnilý, či shnilý, na venek to vůbec nemusí být vidět, jak se bude kácený strom chovat, nikdy není zcela jasné. Samozřejmě dřevorubci pracují v lese celý život, i když dnes již ne s ručním nářadím, umí si poradit, ale jisté riziko tu je. V případě nepříznivého počasí se riziko zvyšuje. Když bude foukat vítr, pršet, nedám ke kácení povolení.
Libín - S, folklorní sdružení
Prý se do práce budou moci zapojit i diváci?
Určitě to nebude při kácení, odvětvování, asi těžko při loupání, ale zkusit si rozřezávat poraženou kládu možné bude.
Libín - S, folklorní sdružení
Jak se k potoku Ježová / Iglbach na plavení dříví dostat?
Ukázka plavení dříví u Ježové / Iglbachu nebude v místech, kam se dostanete až na místo pěšky. Vždy budete muset jít kus pěšky, nebo jet na kole. Popis cesty najdete na našich internetových stránkách pod tlačítkem "Jak k nám". Doporučuji však, abyste zvolili cestu přes Rakousko, jestli pojedete autem. Jeďte do městečka Aigen in Mühlkreis, na horním konci náměstí se dejte na Diendorf - Oberhaag. Po průjezdu přes obec Vás čeká dlouhé prudké stoupání, na vrcholu je po levé straně hotel Haagerhof. Zaparkujte buď u něj, nebo nedaleko u kraje lesa. Když se otočíte do údolí, otevře se Vám pohled, který miluji. Kdyby bylo pěkně, z dalekým výhledem, na obzoru budou kulisy Alp. Po cestě podél lesa se vydejte ve směru šipky ZUR SCHWEMME po značkách. Po zhruba dva a půl kilometrech se dostanete k hraničnímu přechodu Iglbach / Ježová, kde budeme plavit.
Ukázka plavení dříví u hraničního potoka Ježová / Iglbach je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Spoluorganizátory jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, Jihočeské folklorní sdružení a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnery projektu jsou Tourismusverband Böhmerwald a SUUNSEITN. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie (Dispoziční fond), Jihočeského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, obce Nová Pec za pomoci s.p. Vojenské lesy a statky a města Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.

Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 19.08.2007 v 15:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA