HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Setkání lidí dobré vůle u Rosenauerovy kapličky

TISKOVÁ ZPRÁVA: SETKÁNÍ LIDÍ DOBRÉ VŮLE U ROSENAUEROVY KAPLIČKY
V sobotu 18. srpna 2007 slavila padesátka lidí dobré vůle z Čech, Rakouska a Bavorska u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie v místě křížení Schwarzenberského plavebního kanálu Mši svatou. Celebrovali ji Ján Quirín Barník, farář z Horní Plané, a Kazimierz Marchaj ze St. Oswald bei Haslach.

Ještě před jejím začátkem měli věřící možnost se podívat do kapličky na obraz Korunování Panny Marie bez ochranné mříže, která jej běžně chrání před vandaly.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Hned na začátku mše vyzval páter Quirín plavebního ředitele Hynka Hladíka, aby řekl pár slov k místům konání mše.

"Jsem rád, že Vás mohu přivítat tady na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu ve snad nejkrásnějším chrámu na světě - v chrámu přírody," řekl úvodem. Vyprávěl potom o zbožném staviteli Schwarzenberského plavebního kanálu Josefu Rosenauerovi, o tom, jak se v těchto místech modlil u obrázku Panny Marie zavešeném tu kdesi na stromě. Kanál stavěl hustým pralesem, prý, když došel se stavbou sem k Jezernímu potoku vytékajícímu z Plešného jezera, nevěděl, jak dál. V modlitbě se mu zjevila Panna Marie, která bu ukázala směr další stavby. "Nevím, myslím si, že to je opravdu jen legenda, že Rosenauer, který již takovou dálku prošel pralesem, přesně věděl, povede plavební kanál až k bavorské hranici..." "...Později, byl místo obrazu na stromě postaven kamenný sloup s obrazem Korunování Panny Marie, ten byl na začátku 20. století obestavěn dřevěnou kapličkou. Koncem 90. let 20. století, když se kanál opravoval, byla zrekonstruována i kaplička. Obraz malovaný na plechu byl úplně zrezivělý, byla na něm zřetelná již jen tvář Panny Marie a Duch svatý. Nový obraz nechal do kapličky nechal namalovat Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu. Jeho autorem je pražský malíř Jan Vachuda. 20. srpna 2000 byla kaplička znovu vysvěcena. Nyní se po letech snažíme obnovit tradici poutí k Rosenauerově kapličce Korunování Panny Marie. Pouti jsou součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu..."
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Páter Quirín ve svém kázání hovořil o pesimismu, se kterým se tak často setkáváme. Lidé nadávají na vládu, na drahotu, na sousedy, na kdovíco, všechno vidí černě. Quirín vyprávěl historku o starém muži, který všechno viděl špatné, neměl důvod k úsměvu, proto se nesmál, neznal dobré slovo, neznal dobrý čin, neznal lásku. Až jednou jej políbilo dítě, on najednou dostal na vše zcela nový pohled. Najděme si každý den chvíli, abychom udělali dobrý skutek, udělali někomu radost, ukázali někomu, že jej máme rádi! Bojujme s oním pesimismem!
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Páter Kazimierz ze St. Oswaldu bei Haslach se nechal inspirovat místem dnešní mše. Většina z nás sedí na mostě. Kazimierz v tom vidí určité podobenství. Panna Marie je také mostem, mostem mezi Nebem a Zemí.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Mše svatá proběhla přes pesimistické předpovědi meteorologů za krásného letního počasí. Po mši se páter Kazimierz zeptal Hynka Hladíka: "Jak jste to zařídili s počasím?" On na to odpověděl: "To vy dva a ukázal na oba dva premonstrátské bratry, pátery Quirína a Kazimierze." Jaké bude počasí o příští pouti k Rosenauerově kapličce Korunování Panny Marie za rok - 23. srpna 2008 - to lze teď říct jen těžko.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Poznámka: Páter Kazimierz Marchaj se v současnosti loučí se svou dosavadní farností v St. Oswald bei Haslach. Od 1. září 2007 bude farářem v Klaffer im Böhmerwald, farnosti, která sousedí s farností Želnava, na jejímž území leží i Rosenauerova kaplička. S otcem Kazimierzem se tak budeme u Rosenauerovy kapličky setkávat i v příštích letech.
Mše svatá u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie, která byla připravena ve spolupráci Římsko-katolické farnosti Želnava a folklorního sdružení Libín-S Prachatice, je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Spoluorganizátory jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, Jihočeské folklorní sdružení a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnery projektu jsou Tourismusverband Böhmerwald a SUUNSEITN. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie (Dispoziční fond), Jihočeského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, obce Nová Pec za pomoci s.p. Vojenské lesy a statky a města Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.

Hynek Hladík
Manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a plavební ředitel
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache
www.hladikh.websnadno.cz
www.pohadky-maerchen.snadno.eu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 19.08.2007 v 23:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA