HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

38. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Tisková zpráva
Liptál 22. - 27. 8. 2007
Slavnosti organizovalo Folklorní sdružení Lipta Liptál za účasti Obecního úřadu Liptál, Krajského úřadu Zlín a Folklorního sdružení ČR.
Záštitu nad festivalem převzali pan Jiří Čunek, 1. místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR, pan Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pan Libor Lukáš, hejtman Zlínského kraje, generálmajor Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR a pan Michael Vít, náměstek ministra zdravotnictví - hlavní hygienik České republiky.
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Od středy vystupovaly zahraniční soubory v Parkhotelu Všemina, na Hovězí a na Vsetíně na náměstí a v parku U Rybníčka. Pořadatelé rovněž umožnili prohlídku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a výstup na vsetínskou věž.
V pátek 24. 8. 2007 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně naučily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.
V soboru 25. 8. 2007 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava v zasedací místnosti Obecního úřadu Liptál s názvem Liptál, vesnice roku 2006 a Sto let evangelického chrámu Páně v Liptále. Společně s výstavou byly zahájeny také řezbářské a řemeslnické dny, které probíhaly po celý víkend v kulturním areálu.
V hlavním dětském pořadu pod názvem "My sme děcka z Liptála a okolí", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Uralskaja Večora z Ruské federace a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta.
V prvním okénku zahraničních souborů v 15.30 hod. s názvem "Obrázky ze světa I." se představil soubor Rossecker z Rakouska a soubor Lin´an Číny.
V 16.30 hod. začal program s názvem "Co nás spojuje". V něm se představily dva soubory, které udržují folklor v nejlepších vesnicích svého státu. Jednak soubor Lipta z Liptálu - Liptál - Vesnice roku 2006 a soubor Stromíš z Vlachova ze Slovenska - Vesnice roku 2005.
V druhém okénku zahraničních souborů s názvem "Obrázky ze světa II." se představil jihočeský soubor Úsvit z Českých Budějovic, Indonéská taneční skupina při Univerzitě v Jakartě a soubor Uralskaja Večora z Ruské federace.
V 18:30 hod. předvedli hasiči Zlínského záchranného sboru krátkou ukázku ze své činnosti.
V 19:00 hod. začalo poslední okénko zahraničních hostů "Obrázky ze světa III." Zde se nám představili poslední zahraniční hosté. Tím byl Folklorní soubor při Kostele sv. Georgea ze Srbska, italský soubor Gruppo Folk Vallemaio a soubor Siaudele z Litvy.
Ve 20:00 hod byl slavnostním ceremoniálem za účasti hlavních představitelů festivalu a významných hostů zahájen 38. MFF Liptálské slavnosti.
Po něm proběhla soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku v podání nejlepších valašských odzemkářů za doprovodu cimbálové muziky Jiřího Nechanického. Program byl zpestřen ukázkami jednoho z nejlepších moravsko - slováckých souborů Handrlák z Kunovic. V programu se také představil jeden z nejstarších odzemkářů na Valašsku a to Luboš Oravec z Liptálu.
V 21.15 začal sobotní galaprogram "Večer dobrých srdcí a dobré nálady". Tady měli diváci možnost zhlédnou všechny soubory s jejími krásnými tanci a jako bonbonek navíc i soubor Hueyitlatoani z Mexika.

Před půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se v tanci se Vsetínskou cimbálovou muzikou.
Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jako již tradičně ve 13.45 hod. vyšel slavnostní průvod krojovaných z horní části obce Liptál s tradičním žebřiňákem a za doprovodu hasičů v historických uniformách. Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert dechové hudby Liptálanka z Liptálu. Přesně v 15.00 hod začal galaprogram 38. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti a názvem "Tancuj, tancuj". Během dvou hodin se na pódiu vystřídaly opět soubory z Litvy, Srbska, Ruské federace, Slovenska, Číny, Mexika, Indonésie, Úsvit z Českých Budějovic, Handrlák z Kunovic a domácí soubor Lipta s ženským sborem Rokytenka..
Krásnou tečku za 38. ročníkem Liptálských slavností udělala hudební skupina "1+1" z Liptálu, které hrála k tanci a poslechu v kulturním areálu.
Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Andrea Čalová
Liptál 28.8. 2007

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Některé fotografie z Liptálu
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
2007

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.08.2007 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA