HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Největší pouliční folklor a průvod v centru Prahy

Sluncem ozářené Staroměstské náměstí bylo dnes největším jevištěm či arénou, na kterém dnes po 13 hodině prezentovalo své umění najednou patnáct souborů, účastníků Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Soustředily se zde před zahájením odpoledního průvodu, aby několika tisícovkám turistů a návštěvníků historického centra Prahy předvedly své národní tance, melodie, zazpívaly lidové písně.
K největším překvapením patřila bravurní prezentace tance s 25 metrovým čínským drakem, kterou převáděly tanečníci a tanečnice východočínského souboru LIN´ AN.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Originální byla i ukázka hry na dlouhé dřevěné trombity, fujary, píšťaly, píšťalky a píšťaličky v podání slovenské skupiny Gernátovců. Bouřlivý potlesk i smích provázel mexické tanečníky a tanečnice, kteří ve speciálních hladkých sandálech doslova bruslili svůj tanec na kluzké staroměstské dlažbě. Diváci ocenily i sólové piruety tanečních dvojic v podání portugalských chlapců a dívek a jejich akordeonový ženský doprovod, stejně jako písně a tance ruského souboru Uralská věčora.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Gernátovci
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Ekvádor
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Betty
Když hodiny na Staroměstském orloji odbily 14 hodinu, daly se všechny soubory na cestu Celetnou ulicí, která byla rovněž plná turistů, z nichž většina fotografovala a filmovala pestré kroje, tance, poslouchala originální písně a melodie všech souborů. Mezi diváky nechyběli ani číšníci, vrchní a kuchaři z přilehlých restaurací, kaváren, prodavačky z obchodů, které v době průvodu zely prázdnotou.
Josef Harčarik, hlavní organizátor Festivalového průvodu: "Letos nám přálo počasí, odhaduji 4 až 5 tisíc diváků na "Staromáku, Celetné a Ovocném trhu, aktivních účinkujících bylo téměř pět set. Většina souborů připravila části svého programu speciálně vhodné pro "vystoupení na ulici".

Dušan Macháček

Dětská tisková agentura nafotila spoustu krásných fotografií z průvodu a natočila několik zajímavých zvukových záznamů. Vše v následujícím článku z druhého dne festivalu:
foto: Dětská tisková agentura
Zveřejněno 30.08.2007 v 02:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA