HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Po druhém dnu jarmarku

Druhý den 4. Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark
Mezi soubory, které vystoupily před nabitým hledištěm druhý den festivalu poprvé, patřil i krkonošský ŠPINDLERÁČEK, který již 35 let působí ve Špindlerově Mlýně. Jeho členové přinesli do Prahy kytičku písní, tančení a vyprávění z letních Krkonoš. A jestlipak rozumíte kerkonošsky - "Čemesný ďůčata a cacny chasnici terlujou v Kerkonoších" nebo "Tejnoření a muzicírování pomáhá v horákoj při bernožení (vesnický muzikant Karel Tuláček)."
Špindleráček
Špindleráček
Sympatickou premiéru ve včerejším průvodu i na pódiu měl i pražský (modřanský) soubor Betty s pásmem českých tanců.
Sympatickou premiéru ve včerejším průvodu i na pódiu měl i pražský (modřanský) soubor Betty s pásmem českých tanců.
Podobně jako první den v pestré paletě programu vystoupily soubory z Číny, Ekvádoru, Portugalska, Ruského Uralu, Srbska, Izraele, Mexika, Slovenska.
Portugalsko
Portugalsko
Průvodcem, moderátorem šestihodinového programu je Tomáš Gross, který uvádí jednotlivé soubory, hudební skupiny, sólisty nejen česky, ale i anglicky a německy. Folkloru rozumí, působí aktivně v souboru Radhošť a Soláň. Pracuje Rožnově pod Radhoštěm: "K prvním dnům festivalu nám řekl: předností programu je pestrost tanců, krojů, zvyků, rytmů a hlavně účinkujících. Střídají se zde mladí, ale i děti, starši generace i ti nejstarší. A někdy spolu účinkují i rodiče se svými dětmi ba i vnoučaty. Pestré jsou i hudební nástroje - ruské balalajky, gajdy, píšťaly, píšťalky, písťaličky, fujary, trombity, bubny, bubínky,..... A ta pestrost folklorního projevu je myslím hlavním tahákem pro pražské i zahraniční obecenstvo. Nadšené, upřímné ohlasy, aplausy diváků stoupají s přibývajícími hodinami a vrcholí v době, kdy ve 22 hodin musíme pořad skončit."
Vlasta Cibulová je hlavní produkční manažerkou Pražského jarmarku, řídí, koordinuje, organizuje od příprav brzy na jaře až po skončení festivalu doslova vše, je u všeho. K " ruce má" desítky spolupracovníků - tlumočníků, organizátorů, spolupracovníků, zodpovídajících za soubory, stravování, ubytování, zázemí pro soubory, pro hosty, dopravu, doprovodné programy, 35 stánkařů-řemeslníků,....
Po druhém dnu našla chvilku pro sdělení prvních zkušeností: "Zatím jsme neměli žádné vážnější problémy, stovky členů souborů jsem ubytovali v kolejích na Jižním městě a v hotelu Fortuna ve Strašnicích, doprava funguje - většina účinkujících se dopravuje MHD, trochu náročnější je doprava rekvizit čínského souboru s dvěma 25 metrovými čínskými draky, ale i to jsme zvládli. Zatím nemáme vážnější zdravotní problémy, máme slušné zázemí pro soubory přímo u jeviště i ve vzdálenějších šatnách ve škole na Uhelném trhu. Velký zájem návštěvníků i kolemjdoucích je o stánky lidových řemesel a prodej lidových výrobků, ochutnávky krajových specialit."
Oproti minulým ročníkům Festivalu věnují značnou pozornost sdělovací prostředky. Již dlouho
před zahájením zvaly na festival rozhlasové stanice - zejména ČRO, po tiskové konferenci informovaly i deníky MF DNES, PRÁVO, Pražský deník, LISTY Prahy, deník 24Hodin i v dalších Ze zahájení festivalu přinesla reportáže i Česká televize, kde včera v Událostech v kultuře na programu ČT 24 besedovali Jan Šlajs a Dušan Macháček o Pražském jarmarku a folkloru u nás.

Dušan Macháček

Zveřejněno 30.08.2007 v 13:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA