HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XVIII. ročník FF LIDOVÝ ROK Velká Bystřice

1. a 2. září 2007
První zářijový víkend v hanáckém městečku Velká Bystřice patřil 18. ročníku folklorního festivalu LIDOVÝ ROK, jehož hlavním pořadatelem je město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, Kulturním střediskem Velká Bystřice a folklorním souborem HANÁ Velká Bystřice.
Festival se konal za podpory Ministerstva kultury, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Olomouckého kraje. Záštitu nad ním převzali ministr vnitra Ivan Langer, senátor Adolf Jílek, poslanci PS Parlamentu ČR Tomáš Kvapil a Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a jeho 1. náměstek Pavel Horák.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Hlavní scénou Lidového roku je zastřešené pódium na Zámeckém náměstí, nápaditě vyzdobené chmelovou révou. (Velká Bystřice leží v Tršické chmelové oblasti a v době konání festivalu pravidelně vrcholí jeho sklizeň.) Během sobotního festivalového dne vybrané dětské soubory potěšily svým vystoupením i seniory v Domě pokojného stáří sv. Anny, zahraniční soubory z Ruska a Mexika předvedly již v pátek své umění občanům v sousední obci Přáslavice.
V sobotu ráno sice přešla přes Velkou Bystřici dešťová fronta, ale odpoledne, kdy program festivalu začínal vystoupením dětských folklorních souborů se už na V. Bystřici smálo letní sluníčko. V sobotním festivalovém programu se představily DFS Malý Mionši z Dolní Lomné, Vysočánek z Hlinska, Hanýsek ze Šakvic se skvělou rodinnou muzikou sourozenců Osičkových a výborně tanečně připravený Jarošáček z Mělníka. Pochopitelně nechyběly domácí DFS od nejmladší Čekanky, přes Krušpánek, po nejstarší Kanafasku. Zatím co zaplněné Zámecké náměstí mohlo po skončení dětské části festivalu poslouchat v doplňkovém programu koncert pražské skupiny Irish Dew hrající tradiční irskou a skotskou hudbu a původní skladby v keltském duchu, sešli se vedoucí souborů k besedě s lektory festivalu. Těmi letos byli Marie Mrvová z Veselíčka, Anna Maderičová z Uherského Hradiště, prof. Pavel Klapil z Olomouce a manželé Eva a Jaroslav Štikovi z Rožnova po Radhoštěm.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Ve večerním pořadu s názvem "V dobrym zme se zešli", vystoupili Jarošovci z Mělníka, Úsměv z Horní Břízy a diváky očekávaní zahraniční hosté Lidového roku 2007. Dědinská folklórna skupina Hájiček ze slovenského Chrenovce-Brusna představila zejména originální zpěvy svého regionu. Orchestr a sbor lidové písně ze Sankt Petěrburgu si vysloužil skandovaný potlesk při těch nejznámějších ruských lidových písních a obdiv diváků sklidilo vystoupení mexického souboru Hueyitlatoani. Sobotní program oficiálně zakončil ohňostroj ve 23 hodin. Do pozdních hodin se však ještě na náměstí hrálo a zpívalo nebo besedovalo u početných stánků s lahodným burčákem.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Do překrásného svátečního nedělního rána diváky na Hané přivítaly písně mužského sboru Rovina z Olomouce. Po nich předvedly lidové zvyky, výroční obyčeje a tradice svých regionů, na které je festival Lidový rok především zaměřen, Bartošovci ze Zlína, Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín, Jarošovci z Mělníka, Úsměv z Horní Břízy a Olešnica z nedalekých Doloplaz.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Hodina po poledni patřila ještě jednou slovenskému Hájičku, který se s velkobystřickým publikem rozloučil vytrubováním na trombity. Poté začal závěrečný festivalový galaprogram "Debe decke tak belo", při kterém měly stovky diváků možnost se ještě jednou potěšit lidovou hudbou, písní a tancem v podání všech dospělých FS. Vše zahájili bravurní bartošovští odzemkáři v čele s Petrem Grebeněm a domácí Mladá Haná s novým pásmem tanců z Lipenského Záhoří. Diváci se dobře bavili u "Řemesel" Mistříňanů, "Trnek" domácí Hané i pásem sympatických Jarošovců. Pochopitelně nic svému jménu nezůstal dlužen vynikající Úsměv z Horní Břízy. Finále programu patřilo souborům z Ruska a Mexika, k niž se navíc přidal poslední zahraniční host - srbský Folklorní soubor při chrámu sv. Jiří v Bělehradě.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Předseda spolupořádajícího Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica v závěru vyzvedl opět zvýšenou laťku kvality festivalu, ocenil úsilí všech organizátorů v čele s ředitelkou festivalu Jarmilou Možíšovou a dramaturgem Josefem Langerem. Rovněž jménem FOS ČR poděkoval všem sponzorům, z nichž největší dík patřil generálnímu sponzorovi letošního ročníku společnosti INSTA Velká Bystřice. Další díky patřily samozřejmě i ČD a řadě ostatních sponzorů festivalu. Nemalou finanční podporu poskytl i letos Olomoucký kraj. Velmi pomohla i finanční pomoc od Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.
18. ročník FF LIDOVÝ ROK ve Velké Bystřici doprovodila tématická výstava "Co belo, belo" s podtitulem "Památky z hanáckých gruntů a chalup" připravená Broňou Millou. Řemeslný jarmark, který se konal po oba dny na Zámeckém náměstí, již jen dokreslil celkovou vynikající atmosféru letošního festivalu.
Příjemné počasí závěru léta přilákalo na všechna vystoupení i na jarmark lidových řemesel a výrobků zatím největší množství návštěvníků v historii Lidového roku.

Petr Nakládal
člen štábu a moderátor FF Lidový rok

Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.09.2007 v 23:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA