HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Kovářovan na Doudlebských dožínkách

Tisková zpráva...
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce zavítal do Doudleb u Českých Budějovic, tentokrát na jubilejní X. Doudlebské dožínky.
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce zavítal do Doudleb u Českých Budějovic, tentokrát na jubilejní X. Doudlebské dožínky. Představil se v sobotu 8. září společně s dalšími soubory divákům a hostům této tradiční akce, pořádanou na oslavu sklizení úrody.
Do Doudleb Kovářovan jezdí od počátku založení této akce a oplácí tak vždy návštěvu souboru Doudleban, pořadatele Dožínek, který je také tradičním hostem Jihočeského folklorního festivalu v Kovářově.
Dožínky byly zahájeny v půl druhé slavnostní jízdou na ozdobených povozech s koňským spřežením, kdy se celý průvod vydal za hudby a zpěvu na dožínkovou jízdu vsí. Na Kovářovan ale nezbylo žádné spřežení a tak si poradili za pomoci přátel z Doudlebanu. Do vozu (košatiny) naskákala děvčata, mládenci se ujali oje, někteří se vzadu opřeli o vůz a jelo se. Místo ovsa pro koně nechyběla štamprlička i osvědčené pivo a za velkého veselí všichni úspěšně dorazili do cíle.
povoz
Jelikož byla obloha zatažená, přesunuli pořadatelé další program do místního kulturního zařízení, kde na jevišti vystupovaly všechny zúčastněné soubory. Program zahájil hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, po něm přišel na řadu Doudleban, na který čekalo překvapení v podobě předání tajemného dárku. Kovářovan a Doudleban se každoročně škádlí žertovnými dárky, jak v Kovářově na festivalu, tak v Doudlebech při Dožínkách. Pro letošní jubilejní ročník si Kovářovan připravil něco speciálního, jedna z tanečnic souboru nejprve v rýmované podobě zrekapitulovala dosavadní výměny a poté došlo na překvapení. Byl to opravdu dárek těžkého kalibru ... Kovářováci přivezli těžký pamětní kámen, ve kterém byla zapuštěna destička s věnováním a také s tím, že jej mají v Doudlebech do země zasadit, aby připomínal přátelství mezi oběma soubory.
dar
dar
předání dárku
předání dárku
Po žertování pokračoval program, kde se samozřejmě představil Kovářovan s písněmi a tanci z Kozácka a následně se všichni veselili do pozdních večerních hodin při společné zábavě.
pár Kovářovanu
pár Kovářovanu
Děkujeme ještě jednou souboru Doudleban za pozvání na Dožínky a přejeme jejich další úspěšné ročníky.
dívky z Doudlebanu a Kovářovanu
dívky z Doudlebanu a Kovářovanu
A závěrem k předání dárku zazněla slova: "Ať vám zdobí vísku vaši a připomínán po sto let, že nejen člověk živ je kaší, ale nejdůležitější jsou přátelé a dobří braši."

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

kovářovák a doudlebačka
kovářovák a doudlebačka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.09.2007 v 14:35 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA