HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Opavské vinobraní

21. a 22. září 2007
2. ročník Opavského vinobraní
Hospůdka "Na stříbrném jezeře" pořádá 21. a 22. září 2007 (vždy od 11.00 hod.) 2. ročník Opavského vinobraní. Je připraveno posezení pro 600 osob, bohaté občerstvení - selata, gril speciality, douzované speciality, pravý burčák z vyzrálých hroznů vinařské oblasti Slovácko (Podluží). V sobotu 22.9. proběhne degustace s prodejem sudových přívlastkových vín z vynikající vinařské oblasti - Lechovice.
K dobré náladě (zpěvu i tanci) zahrají od 13.00 hod.: v pátek 21.9. muzika souboru lidových písní a tanců Javorník z Nového Jičína a v sobotu 22.9. cimbálová muzika Valašský vojvoda z Kozlovic se svými sólisty.
Jste srdečně zváni.

Zdeněk Tofel
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz

Cimbálová muzika Valašský vojvoda, Kozlovice, Česká republika
Cimbálová muzika je součástí souboru Valašský vojvoda z Kozlovic - podhorské obce, která leží na severní straně Beskyd. I když jde o amatérské těleso, snaží se o profesionální a kultivovaný zvuk a neotřelý přístup k písňovému odkazu našich předků.
SLPT Valašský vojvoda (www.valasskyvojvoda.cz) z Kozlovic (zakládací listina obce z 8.9.1294) byl založen 5. května roku 1970. Navazuje na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník na severním předhůří Moravských Beskyd. Zpracováváme zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska, lašsko-valašského i moravsko-slovenského pomezí. Ve spojení s cimbálovou muzikou nalézají autoři tanečních pásem a hudebních úprav společně s interprety, nové a svěží obrazy s ohledem na nejlepší domácí tradice. Nedaleko Kozlovic www.kozlovice.cz se rozkládají zříceniny hradu Hukvaldy. V jeho podhradí vznikla počátkem 18. století stejnojmenná osada, v níž se narodil proslulý a geniální hudební skladatel Leoš Janáček (1854-1928). V nedaleké kozlovické hospodě U Harabiša črtal útržky, z nichž vznikly známé Lašské tance, s původním názvem Valašské tance. Leoš Janáček zde zapisoval písně i tance u místních zpěváků a tanečníků. Mnohé z těchto písní a tanců soubor předvádí na současných vystoupeních. Leoš Janáček měl také značný podíl na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků a Válkovy cimbálové muziky z Kunčic pod Ondřejníkem na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895, která byla důležitým historickým mezníkem v kulturních dějinách naší země. Dalšími sběrateli, kteří zapisovali v našem regionu byli František Sušil, František Bartoš, Antonín Pustka, Leopold Vícha, Arnošt Kubeša, Rudolf Janda a Vincenc Socha... Jejich odkaz je bohatou studnicí pro repertoár souboru. Mnohé z písní, tanců a zvyků jsou předváděny v autentické podobě. Soubor Valašský vojvoda vystupuje v krojích rekonstruovaných na základě studia dobových materiálů z 2.poloviny19.století.
Valašský vojvoda spolupracuje s Českou televizí, kde natočil pořady Zpívánky, Voničku z domova... Členové souboru se také podíleli na natáčení celovečerních filmů Tajemství hradu v Karpatech a Lev s bílou hřívou. Výrazně jsme se podíleli na realizaci dokumentárních filmů Hukvaldské studánky - Leoš Janáček a lidová píseň a Vítězslav Novák a lidová píseň a také při natáčení pohádky z našeho regionu Dřevěná Marika. Soubor velice úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava, kde byly natočeny všechny snímky na CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí (1997), Koleda je ve Vánoce (1995), Slunečko vychodi (2001), Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska (1998) a Sedm divů Slezska.
Valašský vojvoda zaujal svým projevem posluchače a diváky v těchto zemích: Německo, Bulharsko, Jugoslávie, Holandsko, Řecko, Polsko, Turecko, Francie, Španělsko, Maďarsko, Vatikán, Ukrajina, Japonsko, Kypr a Slovensko (např. Beskydské slavnosti v Turzovce, Goralské slavnosti v Oščadnici, Podroháčské slavnosti v Zuberci, MF Myjava...)
Muzika vystupuje na folklorních festivalech a koncertech v ČR. K nejvýznamnějším patřil slavnostní koncert v Praze na Žofíně (1995) - v rámci oslav 100.výročí Národopisné výstavy českoslovanské. Dále pořad Ó radost má byl součástí cyklu českého a moravského folklóru na mezinárodním festivalu Pražské jaro 1997. Galakoncerty v Praze a Chrudimi v rámci projektu Praha-evropské město kultury roku 2000, MFF Strážnice, MF Plzeň, MF Souznění v Ostravě a Kozlovicích, MF Frýdek - Místek, Rožnovské slavnosti, Slezské dny v Dolní Lomné, MF Strakonice, MF Karlovy Vary (2.-4.9.05), F Scéna Brno (7.-9.7.05), Slezské dny v Dolní Lomné, Rožnovské slavnosti, Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, MF Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě pod Radhoštěm, atd...
Soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz získal za své koncertní pořady a vystoupení významná ocenění, jmenujme alespoň některá z nich:
* 1992 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané (CIOFF)
- stříbrná valaška za pásmo "Jaro v Beskydech", druhé místo v soutěži mužského skoku
odzemek, cena novinářů a publicistů, cena cim. muzice za hudební a pěvecký projev,
1. cena na MFF v Brzesku, natáčení pro rozhlas a televizi Warszawa a Krakow
* 1995 - Zlatý Karagöz, Turecko - Bursa, všeobecné uznání diváků i odborné poroty
* 1996 - TKB, Polsko - Žiwiec, Wisla...
- cena za vysoké etnografické a umělecké hodnoty předvedeného programu
* 2001 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané
- bronzová valaška za pásmo "Vojna a svatební veselí", natáčení pro TV a rozhlas
Warszawa, Katovice a Krakov
* 2002 - Koljada, Ukrajina, Rivne - 9. mezinár. fest. vánočních zvyků slovanských národů
- cena odborné kritiky, laureát festivalu (CIOFF).
* 2002 - Mezinárodní festival Gannat, Francie (CIOFF)
* 2004 - 59. MFF Strážnice, ČR (CIOFF) - udělen titul laureát festivalu ve Strážnici
sólistce Petře Žáčkové a dívčí pěvecké skupině za výjimečný vokální projev.
Účast na dalších významných akcích:
* 2005 - SOUZNĚNÍ - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (CIOFF)
(Ostrava, Kozlovice). www.souzneni-festival.cz
* 2005 - Samostatné umělecké turné (7.6.-22.6.), EXPO 2005 - Nagoia (23.6.-25.6.)
* 2005 - Galakoncert k 35. výročí založení souboru V. vojvoda (22.10. Kozlovice)
* 2006 - KOLJADA - MF slovanských národů Ukrajina, Rivne (13.-17.1.)
* 2006 - KYPR - MF za účasti 6ti souborů. Pissouri... 20.-27.7.2006.
* 2006 - PRAHA - Kinského letohrádek - Vánoce. 9.12.2006 (15.00 a 18.00 hod.)
* 2006 - OSTRAVA - Český rozhlas "LIVE", 20.12. - Zpěvem k srdci - Koleda je ve
Vánoce. Slovo Jan Rokyta a Marie Prudká. Zvukový záznam na pracovním CD.
* 2007 - POLSKO - 5ti denní turné po východní části země (11.-15.8.2007)
Velký ohlas má tradiční Valašský bál, kde vedle bohatého programu a skvělé zábavy si přijdou na své i milovníci domácí kuchyně. Ten příští proběhne 19.1.2008 v sálu OÚ Kozlovice, hostem bude CM Kašava ze Zlína a taneční pár - manžele Peroutkovi.
V červnu r. 2005 jsme reprezentovali Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz (Český národní den: 24.6.) v prefektuře Aichi - v Nagoi, Japonsko. Dalších 14 koncertů, včetně workshopů, proběhlo od 7.6. do 22.6. v Itami, Tokiu, Hamamatsu, Kawasaki, Fujisawě, Nagaoce...a dalších velkých centrech.
14.-16.9. reprezentuje ČR Valaš. vojvoda na festivalu Dny Slovanského dědictví ve Varšavě.

10.09.2007 Zdeněk Tofel (+420/604245814)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.09.2007 v 23:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA