HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Škola začala u kanálu

TISKOVÁ ZPRÁVA: ŠKOLA ZAČALA U KANÁLU
logo
V pátek 14. září přijely na Jelení Vrchy děti z Vyššího Brodu a z Lipna nad Vltavou, byly mezi nimi "prckové" z mateřské školky, prváci a druháci, ale také deváťáci, celkem asi devět desítek dětí.

Na parkovišti u tunelu je přivítal plavební ředitel Hynek Hladík. Spolu se pak vydali k hornímu portálu plavebního tunelu, kde na ně čekala pohádková babička Helena Svobodová spolu s dudákem Martinem Chadtem, aby jim vyprávěla pohádky z obou stran Šumavy. Děti slyšely nejdříve pohádku o Ohnivém mužíčkovi. Dudák Martin zahrál písničku, potom přišla pohádka ze starého Rakouska o Podivném zvířeti. V ní se staly dudy aktérem. Po další písničce Helena Svobodová vyprávěla pohádku z Jeleních Vrchů - pohádku o Vodníku Žbluňkalovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Nakonec nastalo velké fotografování, vždyť s pohádkovou babičkou a opravdickým dudákem se člověk nefotografuje každý den. No a taky si šlo pohladit dudákova "kozla". Když Martin viděl zájem o dudy, ukázal jim, jak vlastně dudy hrají, jak se nafukuje vak, i jak se fouká do píšťalky.
Autorem všech fotografií u této tiskové zprávy je ing. Hynek Hladík
Autorem všech fotografií u této tiskové zprávy je ing. Hynek Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
Po pohádkách se všichni vydali na Jelení Vrchy. Před domem č.p. 13 už stáli tři plavci oblečení do starých oděvů, dva měli na nohou opravdické dřeváky, v ústech jich kouřila dýmka, za pasem měli podivnou měchuřinu, jeden, asi byl bohatší, měl na nohou pevné pracovní boty, všichni tři měli v rukou plavební háky. Hynek Hladík se s nimi pozdravil německy, on totiž Franz, Gustl i Johann přišli z Rakouska. Kanálem prudce proudila hnědá rašelinná voda. Na kraji lesa pod hiršperskou lesovnou dal plavební ředitel do ruky plavební háky dvěma klukům z Vyššího Brodu, povýšil je hned na plavce a přečetl plavební rozkaz. V něm zaznělo na závěr, že plavci i případní diváci mají dbát rozkazů plavebního ředitele a dodržovat všechny bezpečnostní pokyny, aby se předešlo případným úrazům či ztrátám na životech. "Tak vy plavci, kteří jste přišli bez potřebného nářadí, začněte vhazovat dříví," ukázal na školáky, "neflákejte se, jste tady na práci!" A děti naházely připravené dříví do kanálu. Dříví se vydalo na několik set metrů dlouhou cestu. U třetích stavidel, někde u pískovny, vydal plavební ředitel pokyn k vytažení plaveného dřeva. Plavci Franz, Gustl i Johann věděli jak na to, plavcům - školákům Hynek Hladík ukázal, jak hákem nabodnout štěpinu či poleno, skoro jako harpunou, a jak je pak vytáhnout na břeh. Ve vytahování se vystřídala celá řada vyšebrodských.
H. Hladík
Plavební ředitel pak ještě jednou představil jednotlivé plavce, každý z nich pokynul kloboukem. Oni to nejsou obyčejní plavci, jsou jmenováni již vrchními plavci, po německy je každý z nich "Oberschwemmer". Hladík popsal, jak jsou plavci oblečeni, tlusté vlněné ponožky v dřevácích zabrání, aby nohy nebyly odřené. Jo, slyšeli jste někdy, že někomu čouhá sláma z bot? Ta sláma se cpala do dřeváků, aby netlačily, pak už nebyly ty tlusté ponožky potřebné. Proč každý z plavců kolem sebe šíří dým z fajfky? No, aby odehnali nepříjemný hmyz, který tak obtěžuje zpocené plavce. "Gustle, otoč se!", požádal plavební ředitel vrchního plavce Gustla. Za pasem měl Gustl měchuřinu s tabákem. Opravdickou měchuřinu z vepřového močového měchýře. Však si ji děti osahaly.
Když děti i plavci dorazili zpět na Jelení Vrchy, nastalo opět fotografování, napřed děti ze školky, pak ty starší.
Nad plastickou mapou plavební ředitel vyprávěl o plavebním kanálu. Děti se nemohly jen shodnout, jestli, když šly od plavení zpět na Jelení Vrchy, bylo to do kopce, nebo z kopce. Do kopce! "Spád je ale tak malý, že to ale ani není cítit, jen dva milimetry na metr, dva metry na kilometr, víte přeci kterým směrem plula polena!"
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
Plavci si dali s majitelem domu č.p. 13, v jehož stodole je expozice KANÁL EXPO, Čestmírem Hrbkem štaprdličku, vypili pivo, na Jeleních Vrších to byla dnes při plavení premiéra. Děti šly na parkoviště, aby jely domů.
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
Škola začala u kanálu za pěkného počasí.

Akce "Škola začíná u kanálu" je mimořádnou součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Spoluorganizátory jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, Jihočeské folklorní sdružení a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnery projektu jsou Tourismusverband Böhmerwald a SUNNSEITN. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie (Dispoziční fond), Jihočeského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, obce Nová Pec za pomoci s.p. Vojenské lesy a statky a města Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.
Poděkování za pomoc při realizaci akce "Škola začíná u kanálu" zaslouží Pavel Štětina, pracovník Územního pracoviště Stožec Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a zastupitel obce Nová Pec.

Hynek Hladík
manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a plavební ředitel
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.09.2007 v 12:15 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA