HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Plavení dříví u bavorských hranic je za námi

sobota 15. září 2007
TISKOVÁ ZPRÁVA
logo
PLAVENÍ DŘÍVÍ U BAVORSKÝCH HRANIC JE ZA NÁMI. Jako předposlední letošní se konala v sobotu 15. září odpoledne ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu mezi potoky Světlá voda a Stocký čili Ježový potok nedaleko bavorských hranic. Přišlo na ni jen několik desítek diváků převážně z Čech, skoro nikdo z Bavorska, i když právě tato ukázka byla především nabídkou pro německé turisty.
Po druhé hodině plavební ředitel Hynek Hladík vyprávěl o historii Schwarzenberského plavebního kanálu. Sem, k bavorským hranicím došla stavba plavebního kanálu v roce 1824. Celkem za 100 let "zlatého věku" plavebního kanálu, který trval od roku 1793 do roku 1892 bylo splaveno téměř 8 milionů prostorových metrů dřeva pro Vídeň, to znamená plné budějovické náměstí do výšky sedmi Černých věží.
Zajímavé je, že Schwarzenberský plavební kanál začíná na bavorských hranicích u potoka Světlá voda, německy Lichtwasser, končí ústím do řeky Grosse Muehl upraveným potokem Světlá, německy Zwettlbach. V obou českých, ale i německých názvech lze slyšet "světlo". Kdo zná německy, neslyší ono světlo ve jméně Zwettlbach. Ale řekněte si několikrát za sebou světlo - Zwettl (čti) "cvetl", uslyšíte slovanský základ. Ono jméno Zwettl je zbytkem jmen slovanského osídlení z doby, kdy Slované táhli proti Dunaji. I druhé potoky mají zajímavé názvy. První potok od bavorských hranic se jmenuje Stocký (podle Stožce) nebo Ježový potok, německy Igelbach. Poslední potok na povodí Vltavy se jmenuje Ježová, německy Iglbach (není zapomenuté -e-, správně je opravdu Iglbach) (kdysi se jmenoval ale Nickelbach).

Poté, co Hladík přečetl česky a německy plavební rozkaz, plavci z Územního pracoviště České Žleby Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vhodili polena do kanálu, aby se v proudu hnědavé, ale čisté horské rašelinné vody vydala do dnešního cíle - ke Stockému potoku, zvanému též Ježový.
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
H. Hladík
Turisté z jihočeského Choustníka na závěr volali: "Na shledanou zase za dva roky!" (Byli tady před dvěma lety, dnes se omlouvali, že nevzali sebou proslulé choustnické brambůrky. Zato Hynek Hladík dostal z Choustníka oříšek, snad oříšek pro Popelku.)

"Škoda, že to nemělo lepší propagaci!", říkali ještě návštěvníci. "Víc už jsme udělat nemohli, vydali jsme několik tiskových zpráv ještě koncem srpna, naposledy předevčírem. Nemůžeme za to, že novináři zveřejní občas něco úplně špatně, to se teď povedlo. Ale třeba německý regionální deník pozvánku zveřejnil dobře, stejně skoro nikdo nepřišel, škoda," konstatoval Hladík.

Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.09.2007 v 22:19 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA