HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Nádherný víkend na XXV. Prostějovských hanáckých slavnostech

XXV. Prostějovské hanácké slavnosti konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007
XXV. Prostějovské hanácké slavnosti, konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007, a nad kterými převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a starosta města Prostějova Jan Tesař, se mimořádně vydařily.
Bohatý program, spolu s řemeslnickým jarmarkem, přilákal během tří dnů na náměstí T.G.Masaryka a do Smetanových sadů tisíce návštěvníků.
I. Hanácké nokturno, v pátek 14., potěšilo příznivce pražské hudební skupiny NEŘEŽ z Prahy.
II. Hanácké nokturno, v sobotu 15., s večerním gala představením ČERTOVINKY Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna naplnilo beze zbytku očekávání naplněného hlediště. Nádhera, brněnští přátelé.
Prostějovské náměstí se v neděli 16., od časných ranních hodin, plnilo řemeslníky z celé republiky. Krásné stylové stánky, prodejci v krojích, vůně opečených klobás, burčák a zahajovací koncert krojované dechové hudby Vřesovanky z Vřesovic předznamenával, že návštěvníci se mají na co těšit.
V dopoledním programu Jaro Hané, který provázela slovem Marie Pachtová z Vyškova, účinkovaly dětské hanácké soubory: Malá Olešnica z Doloplaz, děti ze ZUŠ V. Ambrose z Prostějova, Kláseček a Klásek z Kralic na Hané, Hanácké Prosének z Prosenice, Klebetníček z Vyškova, Sasanka ze Dzbele, dětský hanácký soubor Mánes a Valentýnek z Prostějova a Maleníček z Lipníku nad Bečvou.
Před polednem zahrála vynikající hudební skupina Shannon - Irish Music z Prahy a slovácká krojovaná dechová hudba Vlčnovjanka koncertovala s nadšením a elánem, který ke Slovácku náleží.
Hanácké slavnosti
Hanácké slavnosti
Hanácké slavnosti
Srdečné a neformální bylo přijetí hostů a zástupců souborů představiteli Olomouckého kraje a města Prostějova. Ředitelka Kulturního klubu Duha Alice Gregušová předala náměstkyni hejtmana Olomouckého kraje Dr. Chalánkové, starostovi města Prostějova Ing Tesařovi, místostarostům p. Pišťákovi, Ing. Drmolovi a Mgr. Mačákovi, předsedovi FOS ČR Zdeňkovi Pernicovi perníková srdce (s láskou upekla a nazdobila paní Melšová z Budislavi) jako výraz poděkování za podporu folklorního dění ve městě. K setkání zahrála lidová muzika souboru Klas z Kralic na Hané a nechyběl ani tanec.
Hanácké slavnosti
Zahájení odpoledního programu dospělých národopisných souborů bylo velkolepé.
Poprvé v historii slavností přijel místostarosta města s ředitelkou pořádající organizace na náměstí v historickém kočáru, za nimi na zrekonstruovaném žebřiňáku lidová muzika Klasu.
Následovalo pokřtění publikace Ludmily Mátlové - Uhrové Lidové tance a taneční hry z Hané, díl III. - Prostějovsko a Vyškovsko.
Hanácké slavnosti
Komponovaný pořad dospělých národopisných souborů Či só hode .... uvedl na scéně Mánes z Prostějova, Trnku z Vyškova, Hanou z Přerova, Klas z Kralic na Hané, Seniory ze Šumperka a jako host programu vystoupil folklorní soubora Folkmarčanka z Velkého Folkmara z Východního Slovenska. V programu zazpíval Tadeáš Hoza z Hulína, bronzový zpěváček z celostátní soutěže dětských zpěváků a držitel Ceny starosty lázeňského města Velké Losiny. Jednotlivá vystoupení uváděla paní Pachtová z Vyškova.
Hanácké slavnosti
Ke slavnostem již několikátý rok patří program ve Smetanových sadech. Tři promenádní koncerty v podání dechové hudby Krumsíňanky, dechového orchestru ZUŠ Vladimíra Ambrose z Prostějova a Dechového orchestru mladých ZUŠ Němčice nad Hanou, projížďky historickým kočárem, výstava šlechtických historických kočárů a jejich vybavení - to již patří ke koloritu slavností v městském parku. A letos novinka - poprvé byl v sadech vystaven historický žebřiňák s ukázkou přepřažení koní.
Hanácké slavnosti
Závěr XXV. Prostějovských hanáckých slavností náležel opět hostům. Orchester zlaté husle a sólisté souboru písní a tanců Lúčnica z Bratislavy strhli svým bravurním vystoupením zaplněné hlediště. Krásná tečka za slunnou nedělí!
..... Tisíce spokojených návštěvníků, zapadající slunce za věží prostějovské radnice, slova poděkování na rozloučenou s novými přáteli. A také příslib, že se při XXVI. Prostějovských hanáckých slavnostech zase sejdeme.
Děkujeme všem, kteří k letošnímu čtvrtstoletí Prostějovských hanáckých slavností přispěli:
Olomouckému kraji, Městu Prostějov, Folklornímu sdružení ČR Praha, Hanáckému folklornímu sdružení, všem účinkujícím, lidovým řemeslníkům a týmu technického zajištění.
Za pořadatele festivalu s osobním přáním "za rok nashledanou" Alice Gregušová, ředitelka festivalu a ředitelka Duhy - Kulturního klubu u hradeb v Prostějově.

V Prostějově dne 27. září 2007, Alice Gregušová, alice.gregusova@klubduha.cz

Hanácké slavnosti

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké slavnosti
Zveřejněno 28.09.2007 v 21:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA