HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jubilejní 60. Gorolski Święto

Jablunkov 3. až 5. 8. 2007, Tisková zpráva
Jubilejní 60. Gorolski Święto
Mezinárodní folklorní setkání
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
The International Folklore Meetings
3. 8. - 4. 8. - 5. 8. 2007
Jablunkov
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Ve dnech od 3. do 5 srpna 2007 se v Jablunkově uskutečnil jubilejní 60. ročník Mezinárodních folklorních setkání GOROLSKI ŚWIĘTO, jehož hlavním pořadatelem byl Polský kulturně-osvětový svaz v ČR - Místní skupina Jablunkov. Spolupořadatelem bylo Město Jablunkov a Hlavní výbor Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Záštitu nad festivalem letos převzali Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pan Bogdan Borusewicz , předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka a předseda vlády ČR pan Mirek Topolánek.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Generálním partnerem letošního Gorolskigo Święta byly společnosti Moravia Steel, a.s. a Třinecké železárny, a.s. Mezi největší sponzory se zařadili: Město Jablunkov, Moravskoslezský kraj, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" a Senát PR, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Folklorní sdružení ČR, Ministerstvo kultury ČR, ZG PZKO a firmy Asseco Czech Republic, Walmark, a.s. a Radegast, a.s.
Na festivalu se představilo přes 40 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky. Jako hosté vystoupily soubory z Polska, ze Slovenska, ale také folklorní soubory a lidové hudby z Litvy, Chorvatska nebo USA. Zlatým hřebem slavností bylo vystoupení známého slovenského uměleckého souboru Lúčnica.
Díky krásnému počasí, skvělé gorolské kuchyni, výborné muzice a neopakovatelné atmosféře se letos v Jablunkově na Gorolskim Święcie bavilo více než 15 tisíc diváků. Přijeli k nám hosté z Čech, Polska, Slovenska, ale také z Irska, Velké Británie, Austrálie, Holandska, USA a z Hong-Kongu.
K nejvzácnějším oficiálním hostům patřil především pan premiér Mirek Topolánek, velvyslanec Polské republiky v ČR Jan Pastwa, konzul Anna Olszewska a generální konzul ČR v Polsku Jan Byrtus.
Páteční zahajovací program "Nie jyny z naszi dzichty" byl věnován originální a původní hudbě Beskyd, v rámci tohoto dne proběhla přehlídka lidových zpěváků, tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje. Program zahájilo vystoupení známé cimbálové muziky Hradišťan a na závěr představil svůj program folklorní soubor Lipa z Bratislavy. Scénář pátečního dne připravil vedoucí Izby Regionalnej im. A.Sikory Leszek Richter, večerem provázeli Otmar Kantor a Chrystian Heczko.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Lipa
Sobotní program byl zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských Gorolů. Na scéně amfiteátru se představily rovněž soubory ze Slovenska (Kapušančan), z Litwy (Wilia) nebo z USA (Clog America). Sobotní program vypracovali a následně uváděli Grzegorz Stopa a Radek Matuszny. Večer patřil kapele Psio Crew z Polska, která ve své hudbě mísí lidové melodie s rockem nebo ska. O dobrou zábavu až do pozdních hodin se poté postarala kapela Galax a DJ Bartnicki. Pro návštěvníky sobotního Gorolskigo Święta jsme rovněž jako novinku připravili speciální vlak, který vyjížděl ve 3.00 hodiny ráno z Jablunkova-Návsí a rozvezl všechny cestující až do Bohumína úplně ZDARMA!
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Malí gorole
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Wilia
Živou pozvánkou na nedělní program bylo dopolední roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Novinkou oproti minulým ročníkům byla společná ekumenická bohoslužba, která se konala od 10.30 hodin v jablunkovském kostele. Mši odsloužil biskup Ostravsko-opavské diecéze Václav Lobkowicz, jablunkovský farář Janusz Kiwak spolu s biskupem Slezské církve evangelické a.v. Stanislavem Piętakiem. Ve 13.00 hodin byl zahájen samostatný program na scéně v Městském lese. Po krátkých proslovech vzácných hostí měli všichni přítomní možnost zhlédnout pasování (křest) premiéra Mirka Topolánka na Gorola a předání vyznamenání Senátu ČR a Senátu Polské republiky těm, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj česko-polské spolupráce. V rámci propagace regionálních produktů jsme také prezentovali a oficiálně pokřtili logo budoucích certifikovaných lokálních produktů mezinárodního mikroregionu Górolsko Swoboda. Potom už se na pódiu amfiteátru střídaly naše i zahraniční soubory. Divákům se představily kromě zdejších souborů, působících v rámci PZKO (Polský kulturně-osvětový svaz) soubory písní a tanců z různých oblastí Čech, Moravy, Slovenska a Polska a díky spojení celé akce s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) i zajímavé soubory z celého světa. K nejatraktivnějším určitě patřil program souboru Lúčnica. O nedělní večer v rámci Gorolského Karnevalu se postarala hudební skupina My Moment Mariana Waszuta.
V neděli večer zároveň proběhlo losování věcných cen, tu nejcennější - 10-denní pobyt pro 2 osoby na Seychellech si domů odnesla paní Zuzana Liberdová z Jablunkova. Srdečně gratulujeme.
Neodmyslitelnou součástí programu každého "Gorolskigo Święta" je řada doprovodných akcí.
První vlaštovkou blížícího se Gorolskigo Święta byl seminář týkající se valašského kulturního dědictví v Karpatech, který se konal 29.7.2007 tzn. týden před našimi folklorními slavnostmi. Zároveň byla slavnostně otevřena i výstava dokumentující celých dlouhých 60. let Gorolskigo Święta a expozice Izby Regionalnej Jak powstaje dzieło / Jak se rodí dílo.
Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mleka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti. Závodu Bieg o Dzbanek Mleka se letos zúčastnilo přes 80 běžců.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem". Letošní setkání bylo zaměřeno na neprofesionální ochotnické divadlo v našem regionu. Představily se amatérské divadelní soubory z Vendryně, Milovic, Milíkova a Jablunkova.
Po celý víkend byly k vidění také ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce/" a "Na salaši". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Svůj fortel a um předvedli kováři, zvonkaři, bednáři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní.
V tomto roce se nám rovněž poprvé podařilo, s pomocí města Jablunkova, zapojit webovou kameru, která snímala celé tři dny našich slavností a vše přenášela na naše internetové stránky - www.gorolskiswieto.cz, na něž se snažíme pomalinku umísťovat vše, co je spojené s Gorolskim Świętem a celou Goralijou.
A na své si jistě přišli i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu bylo možné ve všech tradičních dřevěnicích, a že je jich v areálu kolem 20, ochutnat speciality gorolské kuchyně jako například placki, jelita z kapustóm, bachora, bigos ...
Chtěli bychom tímto velice poděkovat všem spolupořadatelům a partnerům za výraznou pomoc i podporu při realizaci jubilejního "Gorolskigo Święta".
Poděkování si zaslouží samozřejmě také celý organizační tým, všichni účinkující a v neposlední řadě diváci, kteří vytvořili hezkou neopakovatelnou atmosféru celým folklorním slavnostem.

Lucie Tomková
PZKO a Město Jablunkov

Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Olza
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
2007

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.10.2007 v 18:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA