HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slavnostní otevření Nábřeží Járy Cimrmana

V sobotu 27. října v 10 hodin, den před výročím vzniku samostatného Československa, bylo slavnostně otevřeno Nábřeží Járy Cimrmana v Lipníku nad Bečvou.
Snaha smyšleného českého génia Járy Cimrmana umožnit nám, suchozemcům, přístup k moři bez dlouhého cestování se dnes splnila v Lipníku nad Bečvou. V centru města, které má sice k vodě dost daleko, vzniklo nábřeží, ze kterého mají kolemjdoucí výhled na západ slunce nad mořskou hladinou. Výjev nechala na zeď jedné z dosud nepojmenovaných uliček v centru namalovat místní radnice.
Maleníček, dětský folklorní soubor
V sobotu 27. října 2007 v 10 hodin, den před výročím vzniku samostatného Československa, bylo slavnostně otevřeno Nábřeží Járy Cimrmana v Lipníku nad Bečvou. Pozvání ke slavnostnímu otevření Nábřeží Járy Cimrmana přijal herec a režisér Divadla Járy Cimrmana a známý cimrmanolog Ladislav Smoljak.
Slavnostní atmosféru dodávala děvčata v záhorských krojích ze souboru Maleníček, Sokoli a Skauti, atmosféru přelomu 19. a 20. století na nábřeží dotvářeli v dobových kostýmech Mladí muzejníci z Muzea Komenského v Přerově a členové souboru Haná. Hudebně slavnost doprovázel taneční orchestr Leopardi ZUŠ A. Dvořáka a skupina CimrmanovoTorzo.
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Název ulice v centru města se zdá na první pohled poněkud nelogický. Každý však jistě zná snahu Járy Cimrmana umožnit nám, suchozemcům, pohled na mořskou hladinu bez dlouhých cestovních útrap. Známý je například jeho krátkodobý pražský pokus, dokumentovaný ve filmu Cimrman ležící spící. Město Lipník nad Bečvou je městskou památkovou rezervací, má asi stovku památek, má krásné okolí. Naši předkové ho ale postavili na kopečku nad řekou Bečvou, takže nábřeží městu chybí, a to nejen mořské, ale i to říční. Od letošního roku už tomuto městu nebude chybět vůbec nic, i to nábřeží získalo.
Předvoj slavnosti pak na náměstí tvořili nizozemští hudebníci, kteří do Lipníka zavítali ze sousedního Přerova. Přerov má partnerské město Cuijk a jejich muzikanti se účastní pravidelně jazzového festivalu. Letos si v rámci programu prohlédli i Lipník n. B.
Rozhodla anketa
Název uličky vzešel z ankety, kterou vyhlásila radnice. Mezi téměř dvěma desítkami návrhů chtěli lidé uličku kromě českého myslitele pojmenovat například také po prvním českém přemožiteli kanálu La Manche Františku Venclovském. Vedení města se však nejvíce zalíbil návrh místní staré bigbeatové kapely Cimrmanovo Torzo. Členové skupiny rovněž požadovali, aby nábřeží připomínalo Cimrmana vizuálně. Město proto nechalo na stěnu ulice vyobrazit slunce nad mořskou hladinou na přelomu 19. a 20. století, v době, kdy český génius údajně žil. Součástí malby jsou i vynálezy, jako je létající balon, obloukové lampy nebo kolo. Atmosféru doplňuje romantická procházka dámy po nábřeží a jízda fiakru.
Ulici pojmenovanou po rodáku z Liptákova, jehož tvář ještě nikdo nikdy nespatřil, lze dnes najít například také v Roztokách u Prahy či v Brně-Řečkovicích. Slavný Čech má svou pamětní desku například na Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích, u úzkokolejky v Kaprounu na Jindřichohradecku či na budově gymnázia v Kutné Hoře.
Citace z Blesku:
Lipničtí totiž nazvali dosud bezejmennou ulici v centru města nábřežím Járy Cimrmana. Výzdoba je dílem pražských studentů výtvarného umění a navozuje atmosféru přelomu 19. a 20. století.
"Akce vzešla z čisté radosti a je plná sympatického humoru. Není za ní komerce, a proto jsme se ji rozhodli podpořit," řekl po křtu uličky přední cimrmanolog Ladislav Smoljak.
Cimrman se včerejškem stal prvním atomovým fyzikem, hercem, překladatelem a horolezcem, po němž je v Lipníku pojmenována ulice.
27.10. 2007 12:31
LIPNÍK NAD BEČVOU - Od soboty nese historicky první nábřeží v Lipníku Cimrmanovo jméno.
"Cimrmanovo pole působnosti bylo mimořádně široké, protože nebyl spoután jednou vědní disciplínou. Dřívější doba nebyla úplně zralá ani nakloněná Cimrmanovým objevům, nyní ale nadešel čas realizace mistrových myšlenek," uvedl při slavnostním otevření nábřeží starosta města Miloslav Přikryl.
Doplnil, že Lipník je sice krásné historické město, jeho zakladatelé ho však vybudovali na vršku nad řekou Bečvou, a proto se dosud nemohlo pochlubit nábřežím. "Od této chvíle jej konečně má. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat," usmál se starosta.
Slavnostního otevření nábřeží se zúčastnil i herec, režisér a přední cimrmanolog Ladislav Smoljak. Připomněl, že po českém géniovi je již pojmenováno nespočet ulic, náměstí a naučných stezek. "Najednou nám začalo připadat, že kdejaká komerční aktivita si chce zvýšit svoji prestiž spojení s Cimrmanem. Proto jsme se rozhodli, že tyto aktivity začneme brzdit. V případě vaší aktivity není žádná snaha se obohatit, vzešla z čiré radosti, proto jsme se rozhodli, že tuto akci podpoříme," uvedl Smoljak.
Zaslala: Květa Kohoutková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.10.2007 v 23:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA