HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

9. MF festival Souznění 2007

Tisková zpráva
9. ročník SOUZNĚNÍ 2007 - Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel od 13. - 16.12.2007 Ostrava a Kozlovice.
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Více na: www.souzneni-festival.cz
Tradice festivalu Souznění byla založena v roce 1999, kdy se v prosinci na náměstí sv. Petra ve Vatikánu rozzářil vánoční strom z moravských Beskyd. Také tehdejší přípravy na vystoupení před svatým otcem Janem Pavlem II. byly jedním z motivů k uspořádání adventního setkání, které by připomnělo mizející vůně a chutě Vánoc (více web: www.souzneni-festival.cz / článek Vatikán 1999 Vojvoda). Letos se takto setkáváme už podeváté, abychom společně zachytili zanikající svět lidových tradic části Karpatského oblouku - Moravy, Slezska, Čech a Ukrajiny. Uvidíme ukázky práce těch nejlepších lidových mistrů, uslyšíme známé i pozapomenuté koledy, seznámíme se s vánočními zvyky blízkých i vzdálenějších krajů. Sváteční písně a hudba zazní z úst dětí i dospělých, amatérů a profesionálů. Domácí i zahraniční tvůrci předvedou výrobu vánočních ozdob, keramiky, lidových šperků, kovových, kožených a řezbářských výrobků... Na své si přijdou milovníci specialit domácí kuchyně. Věříme, že letošní rozšířený program naplní vaše očekávání.
Připravujeme dvě novinky:
Mezinárodní výstava betlémů - sobota 15.12. - sál OÚ v Kozlovicích a neděli 16.12. odpoledne - DK města Ostravy.
ezinárodní výstava dětských výtvarných prací "Vánoční pohlednice" (ve spolupráci s Oravským osvětovým střediskem v Dolním Kubíně na Slovensku) - v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě.
Část výstavy bude jeden den "hostovat" v Kozlovicích (sobota 15.12.).
PROGRAM:
Čtvrtek 13.12., Ostrava
Čtvrtek 13.12. - úvodní koncert duchovní a sváteční hudby - v klubu TEMPL (20.00 hod.) a obchůzky s koledou už v 18.00 hod. v exteriérech i klubech na Stodolní ulici v Ostravě. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny, Valašský vojvoda (pásmo Koledování, Třé Králové, volné koledy) a finalista Superstar 2006 Martin Ševčík.
Pátek 14.12., Ostrava
Pátek 14.12. - Duchovní hudba a pravoslavné zpěvy v kostele sv. Václava v Ostravě (19.00 hod.). Slovem uvedou biskup F.V.Lobkowicz a starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. Vystoupí Kralytsia z Ukrajiny (pravoslavné a sváteční zpěvy) a Societas Incognitorum z Brna (Barokní advent na Moravě). Umělecký vedoucí Eduard Tomaštík - průvodní slovo.
8.00 hod. - Vánoční jarmark s lidovými řemesly, v 9.00 hod. Obchůzky s koledou - tři scény (sál obecního úřadu, venkovní prostranství u obecního úřadu a u Fojtství). V sále OÚ Kozlovice proběhnou volná vystoupení: DFS Hurčánek z Palkovic, SPV Kozlovice, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda.
Ve spolupráci s agenturou Relax v podhůří Beskyd proběhne program Na fojtství od 9.30 hod. - Kralytsia, pak Příchod "Marie a Josefa" (na motivy starého kozlovického zvyku - hledání noclehu pro Pannu Marii), pásmo "Pospěšme do Betléma" a "Živý Betlém" ve chlévě Fojtství - Hurčánek, následuje Pastýřská hra v provedení souboru Valašský vojvoda. Program na Fojtství uzavřou pásmem soubory - SPV, Valášek a Pěvecký sbor.
V 11.00 hod. - Setkání vedoucích souborů a zvaných hostí u starosty na OÚ Kozlovice. V 15.00 hod. Koncert duchovní hudby v kostele sv. Michaela a sv. Barbory. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci z Prahy. V 18.00 hod. Adventně - vánoční pořad - vystoupí Hurčánek, Valášek, Valašský vojvoda, zpěvačka Daniela Valíčková a Zpěváčci 2007: zlatá Kristýna Daňhelová z Uherského Hradiště, stříbrná Aneta Ručková z Hutiska - Solance, bronzoví Barbora Šedivá z Karlových Varů a Tadeáš Hoza z Hulína, dále hosté - soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci s LH Rozmarýnek z Prahy.
Slovem provázejí Markéta Žáčková, Karel Novák a Marie Prudká jako host.
Předáme finanční dar Oblastní Charitě Frenštát pod Radhoštěm.
V rámci sobotního Souznění se odehraje v areálu Fojtství pásmo "Chození se soškou Panny Marie". Tento původní kozlovický zvyk místních žen hledat symbolicky pro Pannu Marii "přeležení" v jednom z domů v dědině, kde se poté rozhostí večer plný písní, modliteb a rozjímání, se zde stále v komorní podobě udržuje. Děti ze souboru Hurčánek z Palkovic návštěvníkům tento zvyk a jeho atmosféru přiblíží. Zazpívají mimo jiné obřadní píseň "Když Panna Maria po světě chodila", kterou zaznamenal v roce 1958 sběratel Vincenc Socha.
Neděle 16.12. - Ostrava
V 10.00 hod. - Slavnostní Mše svatá, v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách (účinkují vybrané soubory a Zpěváčci).
16.30 - Setkání s lidovými tvůrci a řemesly - Dům kultury města Ostravy. Předvádění, prodej. Zahrají vybrané muziky a CM Kovaliček (o souboru níže). 18.00 hod. - Galakoncert Souznění v divadelním sále DK MO.
1. část - České Vánoce (LH Rozmarýnek a Vycpálkovci z Prahy) - Koledování (Zpěváčci 2007, Valašský vojvoda a sólisté). Speciální host - soubor Kralytsia z Ukrajiny.
2. část - Janek Ledecký a Nosticovo kvarteto.

Slovem provází herec Vladimír Polák.
Finanční dar věnuje potřebným společnost HUISMAN KONSTRUKCE.
MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.
Pořadatelem je hudební agentura Zdeny, spolupořadatel je soubor Valašský vojvoda, obec Kozlovice a statutární město Ostrava.
Z koncertů bude pořízen zvukový i obrazový záznam digitální technikou. Sestřih uslyšíme ve vysílání Českého rozhlasu (stanice Praha, Vltava nebo Ostrava) a uvidíme v pořadech České televize, TV Noe, TV Polar a TV Fabex - studio Ostrava.
Záštita nad MF Souzněním 2007:
biskup Ostravsko - opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, senátorka a starostka MO Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, náměstek hejtmana MSK Petr Adamec, primátor statutárního města Ostravy Petr Kajnar, starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil a starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel.
Pořady Českého rozhlasu Ostrava:
24.12.2007: SOUZNĚNÍ I. - 16.00-17.00 hod.
25.12.2007: SOUZNĚNÍ II. - 18.00-19.00 hod.
04.01.2007: Muzikanti hrajte - SOUZNĚNÍ II. - 18.30-19.00 hod.

Zdeněk Tofel
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz

Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Foto ze Souznění 2006
Představení účinkující Dětské cimbálové muziky Kovaliček
Dětská cimbálová muzika (Kovaliček) - Základní umělecká škola v Ostravě 1, Sokolská ul.
Umělecký vedoucí, učitel, úpravy: Zdeněk Tofel, prim: Štěpán Bernady, Amálie Lasáková
První krůčky k založení dětské lidové muziky byly učiněny v březnu roku 1999 na ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě - Mariánských Horách. Muzika vznikla jak se říká "na zelené louce” - z mála žáků jsme vytvořili základ hudecké muzičky. Začínali jsme od jednoduchých partů, až po dnešní náročnější notové úpravy, kde využíváme vedle tradičních hudebních nástrojů (housle, viola, cimbál, zobcová flétna, violoncello, kontrabas) i hoboj nebo rustikální flétnu a grumle.Všichni také samozřejmě zpívají. V r. 2001 vzniká z hudecké cimbálová muzika. Její repertoár vychází z lašsko - valašského pomezí, odkud čerpá písně umělecký vedoucí Zdeněk Tofel. Děti si rády s chutí zahrají a zazpívají i písně ze Slovenska, Čech a dalších oblastí Moravy a Slezska. Osvojují si základy hudecké hry podle sluchu s jednoduchou harmonizací, s tvorbou druhého hlasu, cifer i basové linky. CM (Kovalíček) vystupuje 1-3 x za měsíc nejenom na školních a veřejných koncertech, ale i na folklorních festivalech, ve vánočním období pak s koledami. Stále častěji vyjíždí reprezentovat školu, město, ale i Českou republiku na prestižní akce do zahraničí. Tomáš Guba (dříve violoncello) se učí hrát na kontrabas u p.uč. Jiřího Dorosiňského. Do muzičky přibyl nový člen Jeníček Spisar (hraje na houslové kontry, perkuse a zpívá). Vrací se flétnistka a hobojistka Terezka Bednářová, která záhy opět odchází.
Významné mezníky:
31.3. r. 2006 vyhrála a vyzpívala cimbálová muzika Kovaliček 1. místo (2 kategorie) a cimbalista Ondřej Tofel 1. místo ve své kategorii jednotlivců, v krajské soutěži souborů ZUŠ v Havířově. Všichni postoupili na celostátní soutěžní přehlídku ZUŠ do Břeclavi (12.-14.5. 2006). Muzika získala v Břeclavi krásné 2. místo ve II. věkové kategorii.
Odborná porota vyzvedla čistý stylový projev zajímavých úprav, využití rustikálních hudebních nástrojů (grumle, flétny). Vedle instrumentální hry zaujal i sytý vokální projev.
Cimbalista Ondřej Tofel obdržel čestné uznání.

Na jaře 2003 natočila CM Kovaliček ve studiu I. Českého rozhlasu v Ostravě čtyři písně na školní CD, které bylo vydáno k 95.výročí ZUŠ Eduarda Marhuly.
Od začátku roku 2005 vystupuje muzika ve stabilním obsazení na řadě významných akcí.
V pátek 16. června 2006 muzika natočila muzika ve studiu I. Českého rozhlasu v Ostravě pět nových snímků pro připravované CD ke 100. výročí založení ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě - Mariánských Horách.
Od 1.9.2006 pracuje CM Kovaliček pod ZUŠ Ostrava 1, Sokolská ul.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Kovaliček, Mošnov 2007
Muzika vystoupila r. 2007 na řadě významných akcí:
Bylo:
31.1. - Pololetní koncert - ZUŠ Sokolská, Ostrava 1. 17.00 hod.
1.4. - Velikonoční jarmark na zámku. Frýdek - Místek, 10.00 - 15.00 hod.
24.4. - Hasičské muzeum Přívoz - slavnostní dekorování (hejtman Tošenovský).
12.30 - 15.00 hod.
29.4.-1.5. - Soustředění muziky - Liští mlýn - Frenštát p/R - Bystré.
18.5. - Festival muzik Valašského království - Frenštát pod Radhoštěm, 16.00 hod.
26.5. - 60tiny - Jeníčkova babi, Opava "Na Stříbrném jezeře", 16.00 hod.
10.6. - Svatohubertská mše - Obora Hukvaldy, 12.30 - 16.00 hod.
17.6. - Ten hukvalsky zameček - Hrad Hukvaldy, 15.00 hod. (CM Kovaliček, Hurčánek a
Valášek). Tanečnice z Vojvody. Alice Svobodová, Gabka Petrová - zpěv.
18.6.-23.6. - Klenovec. Mezinárodní Tvorivá hudobná dielna - Muzičky 2007. Lykovček
z Revúcej, Lúčka z Rožňavy a Kovaliček z Ostravy.
9.-15.7. - Primášci - tvořivá dílna s lektory - známými primáši. Rožnov p/R. Amálka Lasáková.
14.7. - Setkání pod křídly. Pobeskydský aviatický klub. Letiště Místek Bahno. 17.00-21.00 hod.
22.-23.7. - Slavnosti pod Babí Horou - Sihelné, Slovensko. Celá muzička.
12.8. - Promenádní koncert. Lázně Karviná 14.30-15.30 hod.
26.8. - Vychylovka (Slovensko). Mladí tanečníci Vojvody. 13.30-15.30. Úvraťová železnická.
3.10. - Předváděčka BIO hovězí. Hotel Imperiál Ostrava. 17.30-20.00 hod.
26.10. - Vystoupení pro Moravan Petřvald. 13.00-17.00 hod. Hosté Alice + Svaťa.
2.-4.11 - Podzimní soustředění. Zámeček Bílá.
9.12. - Otevření víceúčelového sportovního areálu Mošnov. Vystoupení 14.00-16.00 hod.
27.11. - TV NOE Ostrava. Natáčení 5ti písní pro Silvestrovský pořad (16.30-20.00 hod.)
4.12. - Dobré ráno. ČTV1 Ostrava. Živé vystoupení k Souznění a 100. výročí ZUŠ Ostrava 1, 3-5 písní sraz ve 4.30 hod. Slovo Zd. Tofel

Bude:
12.12. - Slavnostní koncert ke 100. výročí ZUŠ Ostrava 1. 17.00 hod.
14.12. - Firemní večer Huisman konstrukce, Hotel Centrum F-M. 16.45 hod. (10 min. koledy). Hudecká sestava.
16.12. - MF Souznění - DK města Ostravy, 16.30 hod.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Kovaliček, Hukvaldy léto 2007
Kontakt:
Zdeněk Tofel
Sušilova 919/1, 709 00 Ostrava - Mariánské Hory, ČR
mobil:+420/604245814, tel: +420/596203-152
e-mail:zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz

Za cimbálovou muzičku Kovaliček umělecký vedoucí Zdeněk Tofel

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.12.2007 v 16:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA