HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

SOUZNĚNÍ 2007

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Ve dnech 13. - 16. prosince 2007 proběhl v Ostravě a v Kozlovicích už 9. ročník festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel SOUZNĚNÍ 2007. Tradice, která byla založena v roce 1999 se rozrostla na čtyřdenní festival, spojený s ukázkami lidových řemesel i s mezinárodní výstavou Betlémů a vánočních pohlednic vyrobených dětmi.
Souznění tentokrát začalo už ve čtvrtek koledováním a koncertem duchovní a sváteční hudby v klubu TEMPL na pověstné Stodolní ulici v Ostravě, kde vystoupily soubory Valašský vojvoda z Kozlovic a soubor Kralytsia z Ukrajiny spolu s finalistou soutěže Superstar 2006 Martinem Ševčíkem.
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
V pátek pak byl koncert duchovní hudby a pravoslavných zpěvů v kostele Sv. Václava v Ostravě, kde se představil opět soubor Kralytsia z Ukrajiny a Societas Incognitorium z Brna s uměleckým vedoucím Eduardem Tomaštíkem.
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Kostel sv. Václava
Sobotní program pak putoval do Kozlovic, domovské obce hostitelského souboru Valašský vojvoda. Celodenní program začal v 8.00 hod. Vánočním jarmarkem s bohatou ukázkou řemesel a specialitami domácí kuchyně. Na třech scénách a v kostele sv. Michaela a sv. Barbory se postupně představili - sbor Kralytsia z Ukrajiny, soubor Vycpálkovci s lidovou hudbou Rozmarýnek z Prahy a finalisté soutěže Zpěváček 2007 - Kristýna Daňhelová, Aneta Ručková, Barbora Šedivá a Tadeáš Hoza, dále účinkující z našeho regionu DFS Hurčánek z Palkovic, DFS Valášek z Kozlovic, SPV z Kozlovic, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a SLPT Valašský vojvoda.
V rámci sobotního Souznění se odehrál zcela ojedinělý projekt v centru obce Kozlovice a v areálu Fojtství - pásmo "Chození se soškou Panny Marie". Tento původní kozlovický zvyk místních žen hledat symbolicky pro Pannu Marii "přeležení" v jednom z domů v dědině, kde se poté rozhostí večer plný písní, modliteb a rozjímání, se zde stále v komorní podobě udržuje. Děti ze souboru Hurčánek z Palkovic přiblížily návštěvníkům tento zvyk a jeho atmosféru. Zazpívali mimo jiné obřadní píseň "Když Panna Maria po světě chodila", kterou zde zaznamenal v roce 1958 sběratel Vincenc Socha.
Neděle pak uzavírala festival Souznění nejprve společnou Mší svatou v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách a pak galakoncertem, který se konal v Domě kultury Města Ostravy. Zde se k folklorním hostům z Ukrajiny, Prahy, dále Zpěváčkům a Petře Klementové s cimbálovou muzikou souboru Valašský vojvoda, připojili jako hosté zpěvák Janek Ledecký spolu s Nosticovým kvartetem. Koncert slovem provázel herec národního divadla Moravskoslezského Vladimír Polák.
V rámci festivalových koncertů byly předány dary potřebným, na které se v průběhu celého festivalu pořádala sbírka. Jmenovitě: Oblastní charitě Frenštát pod Radhoštěm, Charitnímu centru sv. Klára v Hrabyni a organizaci Čtyřlístek - centru pro osoby se zdravotním postižením, Domov Barevný svět Ostrava - Muglinov. Speciální finanční dar předala firma Huisman Konstrukce dvěma rodina v Beskydách.
Připravili jsme i dvě novinky: Mezinárodní výstavu Betlémů - v sobotu 15.12. v sále OÚ v Kozlovicích a v neděli 16.12. v DK města Ostravy. A Mezinárodní výstavu dětských výtvarných prací "Vánoční pohlednice" - ve spolupráci s Oravským osvětovým střediskem v Dolním Kubíně na Slovensku. Byla umístěna v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě. Část výstavy hostovala v Kozlovicích (15.12.).
9. ročník Souznění je za námi, Vánoce 2007 před námi. Tak ať jsou krásné a plné porozumění mezi lidmi tak, jak se to podařilo všem účastníkům Souznění 2007.

A úplně závěrem ještě jednou vyslovujeme velké díky všem našim partnerům, bez jejichž pomoci by nemohl festival být tím, čím je!

Za organizační štáb
Helena Skálová
Zdeněk Tofel, ředitel festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 17.12.2007 v 23:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA