HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Masopustní obchůzka s medvědem

Tisková zpráva...
Ve středu 30. ledna se děti z kovářovských folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan vydaly na svoji masopustní Obchůzku s medvědem.
před školou
před školou
Ve středu 30. ledna se děti z kovářovských folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan vydaly na svoji masopustní Obchůzku s medvědem. V dopoledních hodinách se začalo s přípravami ve třetí třídě, kde se děti líčily, ustrojovaly do přinesených masek a zdobily své kostýmy barevnými pentlovými náhrdelníky, které si minulý týden vyráběly.Třetí třídu rázem ovládali indiánky, šašci, čertice, babka s holí, turek, princezna, vodník, cikánka a další roztodivné maškary, kterým vévodil velký medvěd vedený medvědářem. Po ustrojení si všechna maškarní cháska ještě přezpívala za hudebního doprovodu bubnu, činel a dud, na které hrála paní učitelka Pavla Škochová, masopustní koledu, zatančila kolem medvěda a poté se již vydala na veselou obchůzku. Nejprve maškary zavítaly do 1. třídy, předvedly svoji nezbednou písničku a obdarovaly paní učitelku na památku skládankou pestrobarevných klaunů, jež vyráběly pro masopustní koledu žáci 3. třídy. Od nejmenších školáků vedla další cesta za panem ředitelem, který děti očekával ve vestibulu školy. Muzikanti spustili na buben i činely a již se chodbou sborově neslo: "Pozdrav Pánbůh hospodáři, my jsme se k vám přišli ptát, smíme-li o masopustu, smíme-li tu tancovat...", medvěd se nemotorně otáčel, maškary dováděly kolem a po dozpívání a odtancování obdarovali pana ředitele opět skládankou. Než se veselá družina vydala na další pouť, společně se ještě před školou s panem ředitelem vyfotografovala. Poté se maškary vydováděly ve druhé třídě a pak jejich kroky směřovaly do vsi. Navštívily několik stavení, kde opakovaly masopustní zpívání a za svoje představení je hospodyně počastovaly pravými masopustními koblížky, které všem moc chutnaly, či jinými sladkostmi v podobě bonbónů, sušenek aj.
obdarování koblihami
obdarování koblihami
Masopustní průvod zavítal i do místní mateřské školky, kde po odzpívání a vzájemném obdarování, si někteří malí "nebojsové" pohladili velikého medvěda. Při své cestě do dalších stavení potkaly děti i pana starostu Pavla Hrocha, kterému též zakoledovaly a zatančily. Zajímavostí při rozpustilé obchůzce bylo setkání s nefalšovaným kominíkem, který měl chuť se k průvodu masek přidat, ale bohužel kominické povinnosti mu nedovolily záměr uskutečnit, tak snad někdy příště.
s kominíkem
s kominíkem
Obchůzka s medvědem měla konečnou ve škole, kam všechny maškary s plnými bříšky a za rozpustilého bubnování úspěšně dorazily.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

momentky obchůzky    kuk na strejdu
momentky obchůzky

kuk na strejdu
skolení medvěda
skolení medvěda
u druháků
u druháků
ve školce
ve školce
zpěv maškar
zpěv maškar

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.01.2008 v 22:30 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA