HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

JFoS pokřtilo své profilové CD na Národním krojovém plesu

Tisková zpráva
Jihočeské folklorní sdružení pokřtilo své profilové CD na Národním krojovém plesu ve Žďáru nad Sázavou
Zástupci Jihočeského folklorního sdružení navštívili v soboru 2. února XI. Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou, který byl tentokrát věnován regionu Slezska. Společně s ostatními návštěvníky a dalšími folklorními skupinami z jednotlivých národopisných oblastí České republiky, shlédli Jihočeši pestrý kulturní program, který se opět pořadatelům vydařil.
Jihočeské folklorní sdružení
Jihočeši v kole
Na pozvání předsedy Jihočeského folklorního sdružení Milana Škocha se letošního plesu zúčastnili též Ruppert Klein a Verena Hofstetter, zástupci dolnorakouského sdružení Volkskultur Niederöstereich, se kterým JFoS spolupracuje na společném přeshraničním projektu. Před vlastním zahájením plesu se zástupci obou partnerských organizací sešli na semináři, kde prodiskutovali vzájemnou spolupráci a dojednávali výměnná vystoupení folklorních souborů na akcích v Rakousku i jižních Čechách v roce 2008. Poté se rakouští přátelé společně s dalšími významnými hosty plesu zúčastnili slavnostního uvítání na žďárské radnici a následně zaujali místa v kulturním domě, kde sledovali bohatý program. Navštívili též promo stánek Jihočeského folklorního sdružení, kde nechyběla i ochutnávka jihočeských koláčů. V průběhu plesu se zástupci z Volkskultur Niederösterreich, kromě jiného, setkali s ředitelem Českého rozhlasu České Budějovice Jiřím Svobodou, dále s Jitkou Stiborovou z odboru kultury Jihočeského kraje i Hermínou Mocovou, zastupující Silvu Norticu a podle jejich vyjádření si odnesli z plesu mnoho krásných a podnětných zážitků.
Jihočeské folklorní sdružení
seminář
Jihočeské folklorní sdružení
setkání
Důležitým momentem účasti Jihočechů na letošním ročníku plesu bylo představení a křest nového profilového CD "Ještě jednou mně zahrajte", jehož kmotry byli Miloslav Vlček předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Anna Čurdová místopředsedkyně výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Václav Kasík generální ředitel Českého rozhlasu, František Dohnal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a Ladislav Michálek 1. místopředseda Folklorního sdružení ČR. Při křtu samozřejmě nechyběl Jiří Svoboda, ředitel Českého rozhlasu České Budějovice a Milan Škoch, předseda JFoS, díky jejichž vzájemné spolupráci vznikl nosič prezentující deset folklorních souborů Jihočeského kraje.
Jihočeské folklorní sdružení
křest přípitek
Jihočeské folklorní sdružení
křest
Profilové CD bylo společně s dalšími propagačními materiály k dispozici účastníkům plesu u promo stolku Jihočeského folklorního sdružení, jenž měli na starosti členové souboru Kovářovan a Javor, kteří si zaslouží velké poděkování za prezentaci jihočeského regionu.
Jihočeské folklorní sdružení
promo JFoS
Jihočeské folklorní sdružení
promo návštěva
Děkuji pořadatelům Národního krojového plesu za krásný kulturní zážitek i za možnost představení hudebního nosiče, který, jak věřím potěší příznivce jihočeské lidové písničky.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení

Z profilového CD JFoS cituji z úvodního slova Mgr. Zdeňka Voráče, redaktora Českého rozhlasu České Budějovice:
" Ještě jednou mně zahrajte...
...a ještě dvakrát, třikrát, hodněkrát, protože se mi vaše muzika líbí!
Takové ocenění přijímá s povděkem každý, kdo jednou okusil lidový muzikantský chlebíček. A že nás je v jižních Čechách - bohudíky! - stále hodně, dokazuje album, jehož obal právě držíte v ruce. První písničky již možná znějí z vašeho přehrávače, třeba už si s lidovými zpěváky notujete... To je dobře, zpívejte a radujte se, protože hlavní touhou tvůrců tohoto hudebního nosiče je potěšit posluchače, milovníky lidových jihočeských písniček. Jihočeský folklor se zde představuje v zatím největší šíři. Seznámíte se jak s dětskými a mládežnickými soubory (Prácheňáček, Bárováček), tak se zkušenými tělesy, která těší milovníky lidové písně již desítky let. Poslechnout si můžete i netradiční pojetí folklóru. Zazpívají vám také vítězové soutěže Jihočeský zpěváček Eva Dvořáková, členka souboru Kovářovan (zvítězila v letech 2004 a 2006) a Lukáš Přib, člen souboru Písečan (vyhrál v letech 2005 a 2007).
Album shrnuje práci deseti jihočeských folklórních souborů za posledních deset let. Některé nahrávky vznikly v profesionálním studiu, jiné takříkajíc "na koleně" - proto je technická i interpretační kvalita snímků rozdílná. Ale zápal, se kterým se členové souborů po své práci či jiných povinnostech lidové kultuře věnují, si zaslouží podporu a ocenění. Pro Jihočeské folklorní sdružení a Český rozhlas České Budějovice je toto album dalším vědrem živé vody čerpané z bezedné studnice jihočeské lidové kultury".
Jihočeské folklorní sdružení
ochutnávka
Jihočeské folklorní sdružení
Milan Škoch, předseda
Kovářov 3, 398 55
e-mail: milan.skoch@jfos.cz
tel.: 382 594 106, 604 692 062
www.jfos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.02.2008 v 20:23 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA