|
Lipenské kino ožilo vítáním jara19. března v Lipníku nad Bečvou
Jaro už je za dveřmi ale ve vzduchu je ještě stále cítit mrazivý vzduch. Jsou to poslední záchvěvy " Paní Zimy", která se nechce vzdát svého kralování. Pro děti z dětského folklorního souboru Maleníček je tento den něčím výjimečný. Aby ne, vždyť společně se všemi lipenskými školkami a školami dnes vynesou "Paní Zimu" z města ven.
A tak sál lipenského kina dnes praská ve švech. Ze všech koutů se ozývá smích a vzájemné pošťuchování neposedných dětí. Ještě, než společně z Maleníčkem vynesou "Paní Zimu", čeká je výchovný pořad určený školákům nazvaný "Historie velikonoc" v podání brněnské skupiny Gajdoši, která toto dnešní sváteční dopoledne svým pořadem umocňuje. Na tento profesionální pořad navazuje taneční obřad vynášení živé smrtky "Morany" v podání dětí z Maleníčku. Pak už nastává vyhodnocení všech Moran, které si dnes děti s sebou přinesly, přání krásně prožitých velikonočních svátků a už nebrání nic tomu aby se dlouhý průvod lipenských školáčků vydal za město aby se tak definitivně zbavil "Paní Zimy" a přinesl do Lipníku dlouho očekávané jaro.
MORANA - vynášení "Paní Zimy" (smrtky)
(povídání) Za dávných časů lidé věřili ve smrtku, zlou královnu Zimy a Vesnu, dobrou královnu tepla. Co vlastně byla smrtka? Smrtka byla věchet slámy na tyči, upravená v podobu babice a oblečena do starého ženského oděvu. Symbolizovala zimu, nemoci, smrt a všechno to, co mohlo škodit člověku. Proto musela být symbolicky zničena. V našem záhorském kraji je nazývaná Morana. Lidé věřili, že vynesením této paní zimy ven za město přivítají toužebně očekávané jaro a proto se do této akce zapojila celá vesnice. Teprve mnohem později se této akce ujaly jen děti. Společně nastrojili smrtku, vynesli jí za město. Tam ji upálili a vhodili do vody. Zapálení smrtky bylo výsadou chlapců. Zpět se vraceli se zpěvem opěvujícím Vesnu - královnu tepla. Květa Kohoutková Diskusní fórum čtenářů |
|