HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

CD Hrajte mě husličky

Po téměř deseti letech činnosti se v Kyjovánku rozhodli zúročit práci malých muzikantů i vedoucích a natočili CD "Hrajte ně husličky".
Jedná se o první nosič dětské cimbálky na kyjovsku. Poslechnout si z něj můžete skladby převážně z domácího regionu, Kyjovského Dolňácka, s úpravami vedoucích muziky Vladimíra Sedláčka, Hany Vašulkové, a také bývalého primáše BROLNu pana Radoslava Zapletala, který se souborem již několik let spolupracuje. Zvláště jeho úpravy velmi nápaditě dokreslují choreografii hravých tanečních pásem souboru. To jistě mohli potvrdit návštěvníci slavnostního koncertu 15.března v Kyjově, kde Kyjovánek své CD představil.
Kyjovánek, dětský národopisný soubor
obal CD
CD se nahrávalo ve studiu ZUŠ Veselí nad Moravou po tři víkendy v době od června do října 2007, zvuk správně namixoval Stanislav Valášek, s obalem se vyhrála Lenka Gajdová. Finančně celý projekt podpořili

Jihomoravský kraj

Město Kyjov

KLEMPOK KALETA, s.r.o., Sobůlky

TECH TRADE, s.r.o., Hodonín

ESD Osvětimany, s.r.o.
Kořeny Kyjovánku sahají asi do roku 1976, v 80. letech měl až 6 skupin dětí různého věku. V současné době v Kyjově pracují dva na sobě nezávislé soubory s názvem Kyjovánek. Naše skupina (někdy označována Kyjovánek I), pod vedením Hany Vašulkové, pracuje od roku 1998. Dnes zde hraje, tančí a zpívá přes třicet dětí ve věku od devíti do patnácti let. V roce 2007 s námi začínají pracovat děti předškolního věku, které se lidovým hrám, písním a rytmice učí od svých starších kamarádů.

Ve svých pásmech zpracováváme lidové zvyky, tance a říkadla převážně z Kyjovského Dolňácka. Součástí souboru je dětská cimbálová muzika.
Cimbálová muzika Kyjovánku je složena z řad tanečníků a vznikala postupně: před devíti lety děcka tří až pětiletá se začala učit prvním slováckým písničkám, rytmizovat říkadla a také zvládat první taneční krůčky. Protože se lépe tančí při muzice, začali někteří z nich navštěvovat ZUŠ, a hned jak zvládaly první tóny, doprovázely samy sebe. Původní doprovod - harmoniku - doplnili malí houslisti, brzy se přidaly flétny a nakonec cimbál, kontrabas a klarinet... Dodnes jsou muzikanti současně i tanečníky. V současné době hraje v muzice až třináct muzikantů ve věku od desíti do čtrnácti let.
CD "Hrajte ně husličky" si můžete zakoupit v Informačním centru v Kyjově a můžete si jej objednat na stránkách souboru www.kyjovanek.eu, kde uvidíte i další informace o souboru, fotky, akce, můžete si poslechnout ukázky z CD, případně zveřejnit svůj názor na CD v diskuzi.

Kontakt:
František Vašulka
KYJOVÁNEK - dětský národopisný soubor
Čelakovského 371, 697 01 KYJOV
Tel. 724 292800
e-mail: kyjovanek@seznam.cz

Kyjovánek, dětský národopisný soubor
Kyjovánek, dětský národopisný soubor
Kyjovánek, dětský národopisný soubor
koncert 15.3.2008
Zveřejněno 31.03.2008 v 00:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA