HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Okřešánek na Ukrajině

13. května 2008 se vypravil dětský folklórní soubor Okřešánek ze ZŠ Okříšky u Třebíče na Mezinárodní festival na Ukrajinu
Okřešánek, folklorní soubor
13. května 2008 se vypravil dětský folklórní soubor Okřešánek ze ZŠ Okříšky u Třebíče na Mezinárodní festival na Ukrajinu s účastí souborů z šesti zemí: Srbsko, Estonsko, Německo, Česká republika, Krym a Ukrajina. Každou zemi reprezentoval jeden soubor, ukrajinských souborů bylo samozřejmě více - asi 15.
Okřešánek, folklorní soubor
Samotný festival probíhal od 14. května do 17. května 2008. Druhý den festivalu byl nazván "Den Česka" a byl určen našemu souboru. V 11.00 hod ukrajinského času (posun o 1 hodinu vpřed) vztyčením české vlajky při tónech české hymny byl náš den zahájen. Naše dopolední vystoupení na náměstí městečka Dubno nedaleko Rivne bylo určeno pouze pro členy ostatních souborů. Pak následovaly společné tance našich dětí s Ukrajinci, Němci, Srby a Estonci. Jelikož byl náš český den, bylo naším úkolem naučit české tance. V další dny se zase naše děti učily tance z jiných zemí. Večerní vystoupení ve 20.00 hod bylo určeno již široké veřejnosti. Okřešánek sklidil veliký potlesk a velkou podporu i v průběhu celého svého vystoupení, v davu mávaly české vlajky a zaznívalo "ČECHIJA".
V této oblasti totiž žije velké množství potomků Čechů nebo lidí, kteří mají své příbuzné v České republice. Ze všech stran k nám proudila velká vstřícnost a přátelský vztah. V Dubně funguje i český spolek "STROMOVKA", jehož členové se učí český jazyk a zpívají české písničky. S dětmi tohoto souboru jsme uspořádali setkání, aby si mohly procvičit češtinu nejen v písních, ale i v praxi. 18. května proběhla konference Čechů a náš soubor byl pozván jako host. V okolí městečka Dubno se nachází několik vesnic, kde v minulosti žili Češi. Do jedné z nich jsme zavítali na pozvání i my a byli jsme zde přijati opět velice vřele. V den konference zde byla odkryta pamětní deska, poněvadž se v minulosti jednalo o českou školu.
Kromě této školy jsme navázali družbu ještě s dalšími dvěma školami, kde jsme okusili ukrajinskou družnost a pohostinnost. Kromě prohlídky školy jsme si navzájem předvedli svá vystoupení, jelikož na obou školách pracují folklórní soubory. Byli jsme nadšeni ukrajinským folklórem. Tyto děti jsou hrdé na svoji zemi, na to co umí a s velkým nasazením a zaujetím nám to předvedly. Zvučné hlasy, vzpřímený postoj, strhující rytmus ... - to je folklór na Ukrajině.
Kromě hlavního programu, který probíhal na náměstí městečka, byl uskutečněn ještě konkurz - soutěž s porotou, který probíhal v Domě kultury. Náš soubor byl ze zahraničních souborů vyhodnocen jako druhý nejlepší. První místo obsadili Srbové. Hned za námi byli Němci, pak Estonci, nakonec Krym. Ukrajinské soubory se hodnotily zvlášť.
Závěr celého festivalu měl ráz prvomájových průvodů. Naše děti byly z takového zážitku nadšené, protože průvody na První máj již nepamatují, a tudíž to pro ně bylo něco úplně nového. Každý soubor byl označen tabulí s názvem souboru, transparenty, vlajkami. Všude zněla hudba, zpěvy, bubny. Kolem silnice, kudy průvod procházel, byla spousta diváků, kteří na nás mávali a volali. Průvod šel celým městem a svou pouť zakončil na náměstí, kde se naposledy každý soubor ještě krátce prezentoval.
Večery trávily děti společně ze všech zemí na diskotéce, která se konala v nádherném areálu dětského letního tábora. Každá minuta na Ukrajině byla vyplněná nějakou aktivitou, program byl velice nabitý, vše začínalo s přesností na minutu - velice dobrá organizace. Celkem jsme absolvovali 8 vystoupení. Když jsme netancovali, poznávali jsme okolí, navštívili jsme místní zámek, nakupovali na tržnici, která byla pro děti opět velkou neznámou. Jedno odpoledne bylo věnováno turnaji ve fotbalu mezi týmy z jednotlivých zemí. Domů jsme si odvezli pohár za 3.místo. Byl to sice zápas jen tak pro zábavu, ale i tak nám naše umístění udělalo radost. Po celou dobu našeho pobytu svítilo sluníčko a bylo teplo, což dodalo celé akci tu pravou atmosféru.
Přivezli jsme si nezapomenutelné zážitky, i když některé z nich, týkající se úrovně sociálního zařízení, byly poněkud rozpačité. Ale i to je Ukrajina...
Moc se nám na Ukrajině líbilo a poněvadž jsme se líbili i my, jsme pozvaní ředitelem festivalu za dva roky, kdy se bude další ročník konat, na Ukrajinu znovu, tentokrát prý do jiného města.

Ilona Mikešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.05.2008 v 23:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA